Rabin David Basok w Opolu: Integracja jest wtedy, gdy wszyscy mogą być sobą

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Spotkanie z rabinem Davidem Basokiem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu w ramach obchodów Dnia Judaizmu.
Spotkanie z rabinem Davidem Basokiem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu w ramach obchodów Dnia Judaizmu. Krzysztof Ogiolda
- Kiedy pytają mnie o antysemityzm w Polsce, odpowiadam, że jako rabin i jako Żyd go nie spotykam. Mam tylko pozytywne doświadczenia - mówił David Basok na początku spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Gościł tu w ramach obchodów Dnia Judaizmu.

David Basok urodził się w Jerozolimie, jest żonaty, ma dwoje dzieci. Od trzech lat jest rabinem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Oboje z żoną mają przodków w Polsce. Dziadek rabina pochodził z Wilna, a dziadek jego żony z Będzina (obecnie mieszka w Peru). Rabin podczas opolskiego spotkania mówił m.in. o integracji.

- W Europie mamy trzy grupy Żydów – powiedział. - Grupy lokalne, czyli np. polscy Żydzi żyjący w Polsce; Żydów, którzy migrują – z Rosji do Niemiec, z Polski do Anglii itd. Trzecia grupa to Izraelczycy, którzy emigrowali do Europy. Lokalni Żydzi są zwykle blisko zintegrowani z większością, mogą liczyć na pomoc rodziny. Żydzi migranci są w gorszej sytuacji. Muszą używać innego języka, nie mają rodziny, ale często pomaga im miejscowa społeczność. Drzwi do synagogi są drzwiami do tej społeczności. Żydzi z Izraela chcą szybko podnieść poziom życia, asymilują się jak najprędzej, a to oznacza, że często przestają być Żydami w sensie religijnym, nie stając się przy tym chrześcijanami.

Taką asymilację, która grozi utratą tożsamości rabin zderzył z integracją. Przywołał dziadka, który był w latach 70-80 wiceburmistrzem Tel Awiwu, gdzie obok siebie mieszkali Żydzi miejscowi, Żydzi z Maroka i z Azji.

- Dziadek mówił, że dobra integracja jest wtedy, gdy jako ludzie jesteśmy tożsami w swoich prawach, ale jednocześnie zachowujemy własną tradycję i historię, szanując się nawzajem. Kto jest razem, nie musi tak samo myśleć ani robić.

Pytany o integrację w samym Izraelu przyznał, że to dosyć złożony proces, co pokazał na przykładzie funkcjonującego w tym kraju szkolnictwa. Obok siebie funkcjonują szkoły publiczne, publiczne religijne, publiczne arabskie i prywatne religijne. Podkreślił, że Izrael jest jednym z niewielu krajów, gdzie aż 26 procent stanowią mniejszości narodowe.

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 i jest w całej Polsce obchodzony 17 stycznia, tj. w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku pod hasłem zaczerpniętym z Księgi proroka Ozeasza „Nie przychodzę, żeby zatracać”. Ideą tego dnia jest odkrywanie przez katolików ich więzi z judaizmem.

Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska