Rachunki za prąd wzrosną o nie więcej niż 30 zł? Tego chciałoby ministerstwo. Wsparcie obejmie miliony rodzin w Polsce

OPRAC.: PAP
Kilka dni temu o pułapie podwyżek cen prądu po odmrożeniu mówiła minister Hennig-Kloska. Teraz jej słowa potwierdza Miłosz Motyka.
Kilka dni temu o pułapie podwyżek cen prądu po odmrożeniu mówiła minister Hennig-Kloska. Teraz jej słowa potwierdza Miłosz Motyka. Materiały własne
Podwyżki cen prądu „nie powinny przekroczyć 30 zł” - mówi wiceminister klimatu, potwierdzając słowa szefowej resortu sprzed kilku dni. Jak realnie zmienią się koszty dla gospodarstw domowych po odmrożeniu cen energii? Jak dużo gospodarstw domowych obejmie wsparcie po odmrożeniu? Rząd nadal pracuje nad kompletem przepisów.

Spis treści

Jakie podwyżki cen prądu po odmrożeniu?

Pierwotnie mowa była o nawet stuzłotowych podwyżkach cen prądu dla każdego gospodarstwa domowego przy stopniowym powrocie do rynkowych wartości cen. Minister klimatu w ostatnich dniach zmieniała jednak pogląd:

Chciałabym, żeby miesięczny rachunek gospodarstwa domowego nie wzrósł o więcej niż 30 złotych - mówiła Paulina Hennig-Kloska w Polsat News.

Teraz jej słowa nie tylko potwierdza wiceminister, ale zapewnia o także, że resort zrobi wszystko, aby te przypuszczenia się sprawdziły.

Podwyżka nie powinna przekroczyć 30 zł. I konsekwentnie będziemy przyjmowali takie rozwiązania, które to zagwarantują - powiedział Miłosz Motyka, pytany przez Business Insider o skalę potencjalnego wzrostu rachunków gospodarstw domowych za prąd po rozpoczęciu procesu odmrażania cen.

Na ten moment dyskusje mają trwać pomiędzy Ministerstwem Klimatu i Środowiska, nowym resortem przemysłu, a Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Ceny prądu muszą być odmrożone. Będzie wsparcie

Szefowa MKiŚ zwróciła uwagę, że od 1 lipca dla niektórych gospodarstw domowych ceny prądu mogą być „częściowo zamrożone, bo rysujemy różne scenariusze”.

Wiceminister Motyka zapewnia także, że konsumenci w najtrudniejszej sytuacji finansowej nie zostaną pozostawieni bez pomocy. To potwierdzenie zapewnień, które przekazywali wcześniej minister klimatu i Andrzej Domański - szef resort finansów. Wsparcie po odmrożeniu cen energii może dotyczyć nawet 4,5 mln gospodarstw domowych:

Na stole jest kilka wariantów. Pracujemy nad ustawą o ubóstwie energetycznym, która obejmie grupy odbiorców wrażliwych, ale jest też opcja czasowego mrożenia cen - podkreśla wiceminister Motyka.

Przedstawiciel rządu nie wyklucza, że koszty tego rodzaju wsparcia mogą wziąć na siebie także koncerny energetyczne, ale jak mówi: „Nic nie jest jeszcze przesądzone”. Motyka jest natomiast przekonany, że w najbliższym czasie przyspieszą inwestycję na transformację energetyczną, bo tylko to jest gwarantem stałego obniżenia cen prądu w Polsce.

Zamrożenie cen energii obowiązuje według obecnych przepisów do połowy 2024 roku. Dla gospodarstw domowych, które zużyją nie więcej, niż 1,5 MWh stawki są nie wyższe niż 412 zł/MWh. Powyżej podanych limitów cena rośnie do 693 zł za MWh. Wyższe limity zużycia dotyczą osób niepełnosprawnych, dużych rodzin i rolników. A podane stawki cen mają także zastosowanie wobec małych i średnich przedsiębiorców czy samorządów.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rachunki za prąd wzrosną o nie więcej niż 30 zł? Tego chciałoby ministerstwo. Wsparcie obejmie miliony rodzin w Polsce - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska