Radni Praszki piąty raz będą głosować w sprawie wiejskich szkół

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Sesja rady miejskiej w Praszce
Sesja rady miejskiej w Praszce Mirosław Dragon
Opornie idzie praszkowskim rajcom reformowanie gminnej oświaty. Dzisiaj kolejna sesja, zwołana 2 dni po ostatnich obradach!

Chodzi o dwie najmniejsze szkoły podstawowe w gminie: w Ganie i Wierzbiu.

Najpierw w styczniu 2011 roku praszkowscy rajcy przegłosowali uchwałę o zamiarze przekształcenie tych szkół (oraz podstawówek w Przedmościu i Kowalach) do 3-klasowych.

W kwietniu 2011 roku podjęto już konkretną uchwałę o okrojeniu tych szkół do trzech klas.

Zaledwie cztery miesiące po reorganizacji gminnej oświaty w sierpniu 2011 roku radni podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji szkół w Wierzbiu i Ganie. Zrobili to na prośbę rodziców uczniów, którzy postanowili, że przekształcą obie podstawówki w 6-klasowe szkoły stowarzyszeniowe.

We wtorek (27 marca) radni mieli przegłosować uchwałę o likwidacji (taka jest procedura - najpierw rada gminy głosuje nad zamiarem likwidacji, a dopiero po opinii Kuratorium Oświaty radni mogą podjąć ostateczną uchwałę o likwidacji).

Wynik głosowania na wtorkowej sesji był jednak zaskakujący: 6 radnych głosowało za, 6 przeciwko, a trzech wstrzymało się. Sytuacja była zatem patowa.

W związku z tym zaledwie dwa dni po sesji na wniosek 6 radnych zwołano kolejną! Odbędzie się dzisiaj o godz. 15.30 w Muzeum w Praszce.
Porządek obrad jest króciutki, głosowane będą tylko dwie uchwały: w sprawie likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Wierzbiu i w sprawie likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Ganie.

Zwoływanie sesji co dwa dni rozzłościło internautów z Praszki:
- Pytania do radnych rady: Ile razy musicie się zebrać, by podjąć decyzję? Ile razy głosujecie to samo? Czy jak głosujecie to samo dwa razy, to wam dwa razy płacą? Czy istnieje jakieś prawo, żeby ograniczyć liczbę tych debat? - pyta internauta Chłop.

Na jedno z pytań łatwo odpowiedzieć: za każdą sesję radni otrzymują dietę. Również za dzisiejsze obrady szeregowi radni otrzymają 180 zł, a wiceprzewodniczący rady 225 zł. Przewodniczący rady miejskiej otrzymuje dietę ryczałtową

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska