Raj dla narciarzy. Jeseniki, Kotlina Kłodzka zapraszają na narty zjazdowe i na biegówki. W górach panuje piękna zima

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Sezon na narty został już otwarty.
Sezon na narty został już otwarty. Archiwum ośrodka Cervenohorske Sedlo
Tak dobrze nie było od wielu lat. W drugi weekend grudnia 2023 sezon narciarski rozpocznie większość ośrodków w najbliższych nam Jesenikach, ale także w polskich górach. Śniegu nie brakuje, na dodatek ciągle pada.

Po raz pierwszy od kilku lat sezon narciarski w Jesenikach rozpoczął się już na początku grudnia.

W sobotę 2 grudnia uruchomiono pierwsze kolejki narciarskie: Proskil w Brannej, Ski Arena w Karlovie, popularny wśród biegaczy wyciąg obok chaty Paprysek czy część tras w nowoczesnym i dużym ośrodku Dolni Morava pod Śnieżnikiem, znanym z wiszącego mostu czy widokowej wieży „Ścieżka wśród Obłoków”.

W górach jest prawie pół metra naturalnego śniegu, a dzięki mroźnym dniom operatorom ośrodków udało się wyprodukować drugie tyle sztucznego śniegu. W weekend 9 – 10 grudnia prawie wszystkie stacje zapowiadają otwarcie. Bardzo dobre warunki są także do uprawiania biegów na nartach. Większość czeskich ośrodków razem z trasami zjazdowymi przygotowuje i utrzymuje w swojej okolicy trasy biegowe.

Dobre warunki do narciarstwa biegowego są także w Górach Opawskich. Klub Turystyki Narciarskiej przy oddziale PTTK w Głuchołazach, który dysponuje skuterem śnieżnym o śladownicą, poprowadził trasy biegowe w rejonie Góry Parkowej w Głuchołazach.

Jedna z nich prowadzi malowniczymi otwartymi terenami między Głuchołazami a Podlesiem, druga jest pętlą wytyczoną na Górze Parkowej.

Najłatwiej zacząć trening korzystając z parkingu przy restauracji Zajazd przy ul. Lompy w Głuchołazach, albo z parkingu przy szpitalu MSWiA. Z drugiej strony dostępny jest parking leśny przed wjazdem do wioski Podlesie.

Amatorsko narciarze biegają także w innych miejscach. Np. w Cichej Dolinie pod Kopą Biskupia w Pokrzywnej.

Osobom wybierającym się na biegówki do Czech polecamy aktualizowany na bieżąco portal internetowy https://jdemenabezky.cz (jedziemy na biegówki). Według informacji tego portalu utrzymywane są trasy na głównym grzbiecie Hrubego Jesenika od Cervenej Hory do ośrodka Owczarnia pod Pradziadem, w Horni Lipova, pomiędzy Patrikovem a Papryskiem, a bliżej polskiej granicy w Rejviz.

Gdzie na narty w sobotę i niedziele 9 i 10 grudnia?

Czynny będzie wyciąg narciarski przy hotelu U Pekina w Dolnim Udoli. To kameralny ośrodek narciarski z dwoma wyciągami orczykowymi o długości pół kilometra, ale położony tuż obok znanej restauracji z hotelem i częścią spa.

Plusem jest położenie zaledwie ok, 6 kilometrów od przejścia granicznej Konradów – Zlate Hory. Od czasu zamknięcia ośrodka Przeczna w Zlatych Horach, to wyciąg leżący najbliżej polskiej granicy.

Ośrodek jeszcze nie opublikował tegorocznego cennika. Przed rokiem całodniowa jazda kosztowała osobę dorosłą 490 koron (93 zł).

W sobotę 9 grudnia rusza znany ośrodek narciarski Bonera w Ramzovej. W godzinach od 9 do 16 czynne będą kolejki na przełęczy i dolna część kolejki na Serak do stacji Cernava. Odcinek na szczyt będzie uruchamiany co pół godziny. Całodniowy skipass kosztuje osobę dorosłą 800 koron (152 złote).

Na weekend 9 i 10 rudnia uruchomiony zostanie także częściowo ośrodek Filipovice, wygodny dla rodzin i początkujących narciarzy.

Już w piątek 8 grudnia uruchomiony zostanie kolejny, bardzo popularny wśród polskich narciarzy ośrodek na Przełęczy Czerwenohorskiej. Całodniowa jazda kosztuje tu osobę dorosłą 600 koron (cena do startu sezonu 24 grudnia), czyli 115 złotych.

Jeden z największych w Czechach ośrodków narciarskich Ski Kouty w Koutach nad Desną (rusza także 9 grudnia) na początek sezonu zachęca narciarzy zniżkową ceną. Cały dzień można tu jeździć za 500 koron (95 złotych), dzieci do 6 lat korzystają za darmo.

Ośrodek Dolni Morava pod Śnieżnikiem, do którego mieszkańcy Opolszczyzny mają nieco dalej, już w piątek 8 grudnia zaprasza na 8 kilometrów przygotowanych tras zjazdowych, w tym najdłuższą trasę – 3,7 km.

Trzy wyciągi będą czynne także od poniedziałku 11 grudnia w dni robocze. Codziennie od 10 do 16 czynne sa także dodatkowe atrakcje – Sky Bridge oraz wieża Ścieżka w Obłokach.

Ceny też wysokie – całodniowa jazda kosztuje dorosłą osobę 1085 koron (206 złotych), warto jednak sprawdzić ofertę zakupu online, jest tańsza.

Czynny jest także ośrodek narciarski Czarna Góra w Kotlinie Kłodzkiej. Nawet w ciągu tygodnia działają tu dwie kolejki. Normalny karnet narciarski na 7 godzin jazdy kosztuje tu obecnie 140 złotych, ulgowy 120

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska