Ralko najlepszy, ale w kadrze jest ich trzech

Filip Ralko
Filip Ralko Sławomir Jakubowski
Filip Ralko ze Startu Opole wypadł najlepiej z grona naszych szpadzistów podczas dwóch turniejów zaliczanych do pucharowej punktacji.

W trzeciej eliminacji Pucharu Polski juniorów młodszych opolanie walczyli o punkty klasyfikacyjne do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Najlepiej wypadł kadet Filip Ralko, wygrywając cztery pojedynki eliminacyjne. W głównej rywalizacji zmagania rozpoczął od drugiej rundy, a w niej po wyrównanym starciu pokonał 15-14 Karola Blanika (Górnik Radlin). Następnie pewnie, bo 15-8, wygrał z Michałem Sokołowskim (PKSzerm Warszawa) i 15-11 z Karolem Mentalem (Górnik Radlin).

W pojedynku o podium opolanin spotkał się z byłym klubowym kolegą Damianem Michalakiem (Piast Gliwice), który wygrał 15-10, a potem triumfował w całym turnieju. Ralko ostatecznie zajął 8. miejsce. Z kolei Dariusz Sławek i Michał Rachwalik (obaj Start) zaczęli od wygrania trzech walk, aby odpaść w drugiej rundzie. Pierwszy był 53., a drugi - 51.
Sukcesów nie odnotowali z kolei nasi młodzi szpadziści w konfrontacji z krajową czołówką podczas Pucharu Polski seniorów w Gliwicach.

W zawodach wzięło udział 95 zawodników, w tym pięciu ze Startu. Czterech z nich walczyło po sześć razy, wygrywając po jednej lub dwie walki. Piąty walczył pięciokrotnie, triumfował dwukrotnie i był najlepszym z naszych w fazie eliminacyjnej. W głównej części wystąpiło tylko dwóch naszych reprezentantów i obaj stoczyli po jednej walce.

Ostatecznie Ralko zajął 65. lokatę, Wiktor Miller - 70., Błażej Szymański - 76., Paweł Boroń - 84., a Marcin Skorupa - 89. W zawodach wystąpił też trener opolskich zawodników Jakub Kowalcze (w barwach AZS AWF Wrocław) i zajął 63. miejsce.

Dobra postawa opolan w swoich kategoriach wiekowych przesądziła o tym, że trener kadry narodowej juniorów Artur Fajkis powołał aż trzech na Puchar Europy Kadetów. Odbędzie się on w najbliższy weekend w Krakowie, a zaprezentują się tam Filip Ralko, Michał Rachwalik i Dariusz Sławek.