Regionalne Centrum ECMO w USK w Opolu wyróżnione na arenie międzynarodowej

Iwona Kłopocka
Obecnie ECMO stosowane jest nie tylko jako wsparcie po zabiegach kardiochirurgicznych, ale jest także metodą wspierającą terapię stanów krytycznych.
Obecnie ECMO stosowane jest nie tylko jako wsparcie po zabiegach kardiochirurgicznych, ale jest także metodą wspierającą terapię stanów krytycznych. Andrzej Wisniewski / Polskapress
Regionalne Centrum ECMO, działające od 2019 roku w strukturze Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK, zostało członkiem międzynarodowej organizacji ELSO (Extracorporeal Life Support Organization).

- To dla nas duże wyróżnienie, przystąpiliśmy do Światowej Organizacji Technik Pozaustrojowych ELSO jako trzeci ośrodek w Polsce – mówi dr hab. n.med. Tomasz Czarnik, kierownik Regionalnego Centrum ECMO. - Przynależność do ELSO pozwoli nam na wymianę doświadczeń, da nam dostęp do światowej bazy danych, pozwoli się szkolić, ale też zaprezentować nasz ośrodek, który ma bardzo dobre wyniki w stosowaniu ECMO.

ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation) jest formą pozaustrojowego - czyli prowadzonego poza organizmem pacjenta - podtrzymywania życia chorego, który znajduje się w stanie skrajnie ciężkim.

Obecnie ECMO stosowane jest nie tylko jako wsparcie po zabiegach kardiochirurgicznych, ale jest także metodą wspierającą terapię stanów krytycznych. Ratuje pacjentów w stanie ostrej niewydolności oddechowej lub krążeniowej, u których zawodzą konwencjonalne metody.

Leczenie polega na natlenianiu krwi i jednoczesnym usuwaniu dwutlenku węgla z wykorzystaniem pozaustrojowego krążenia krwi. ECMO stosowane jest np. u pacjentów w głębokiej hipotermii i cierpiących na ciężkie schorzenia płuc.

Organizacja ELSO (Extracorporeal Life Support Organization) powstała w 1989 roku. To międzynarodowe konsorcjum, skupiające największe ośrodki i specjalistów, zajmujących się leczeniem przy pomocy ECMO w celu dalszego rozwoju pozaustrojowych technik wspomagania funkcji narządów.

ELSO stworzono w celu umożliwienia szerokiej międzydyscyplinarnej współpracy pomiędzy przedstawicielami wszystkich dyscyplin medycznych zajmujących się takimi chorymi. Jednym z zadań ELSO jest opracowywanie międzynarodowych wytycznych zastosowania technik pozaustrojowych.

W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A gdzie komentarze pod artykułem o gnębionym kandydacie na rektora....to ma być gazeta....to kpina

G
Gość

Brawo. To jest prawdziwa nauka .

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie