Rekordowo dużo narodzin w strzeleckim szpitalu

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Ostatni raz taki wynik szpital odnotował w 2012, a wcześniej w 2009 roku.
Ostatni raz taki wynik szpital odnotował w 2012, a wcześniej w 2009 roku. Radosław Dimitrow
To był pracowity początek roku w szpitalu w Strzelcach Opolskich. Tylko w styczniu tamtejsze położne przyjęły ponad 100 porodów.

W strzeleckim szpitalu przychodzi na świat około 900 dzieci w skali roku. Daje to średnio ok 75 porodów miesięcznie.

Styczeń był jednak rekordowy. Na świat przyszła setka dzieci. W pewnym momencie oddział ginekologiczno-położniczy był pełen i trzeba było nawet dostawić łóżko - mówi Grażyna Kowalczuk, położna oddziałowa. - To był pracowity miesiąc, ale cieszymy się z takiej liczby porodów. Traktujemy to jako dobry prognostyk na przyszłość - dodaje.

Styczeń generalnie jest miesiącem, gdy rodzi się więcej dzieci. Położne żartują, że ma to związek z amorami, które wiosną są bardziej aktywne. Właśnie wtedy dochodzi bowiem do poczęcia dzieci rodzących się w styczniu. Ostatnim razem taki wynik szpital odnotował w 2012 roku, a wcześniej 2009 roku. Wtedy jednak zrobiło to mniejsze wrażenie na personelu, bo też łączna liczba porodów w skali roku była nieco wyższa.

Od kilku lat strzelecki szpital mocno zabiega o ciężarne pacjentki - im więcej decyduje się na poród w tej placówce, tym większe są zyski z kontraktu w ramach NFZ. Do tej pory głównym "konkurentem" był szpital w Opolu. Teraz położne ze Strzelec Opolskich rywalizują także ze szpitalem w Krapkowicach, który dysponuje nowoczesnym oddziałem ginekologiczno-położniczym. W ubiegłym roku urodziła się tam rekordowa liczba 755 dzieci, a ilość pacjentek stale rośnie.
Strzeleckie starostwo, które sprawuje nadzór nad szpitalem planuje obecnie generalny remont oddziału ginekologiczno-położniczego. W minionym roku szpital starał się o pieniądze z tzw. funduszy norweskich, ale dotacja nie została przyznana.

- Być może znajdziemy pieniądze na modernizację w ramach funduszy unijnych - mówi Jóżef Swaczyna, starosta strzelecki.

W międzyczasie szpital sam odnawia pojedyncze pomieszczenia. Niedawno remont przeszedł pokój badań. Położne stawiają także na porody w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Cały personel przeszedł też szkolenia z przyjmowania porodów w pozycjach wertykalnych, a rodzące panie mają do dyspozycji darmowe znieczulenia zewnątrzoponowe i podtlenek azotu, czyli gaz, który uśmierza ból porodowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska