Rekrutacja do szkół średnich w Opolu. W najbardziej obleganych ogólniakach jest sześciu kandydatów na jedno miejsce

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Wnioski o przyjęcie do V LO w Opolu złożyło 858 chętnych. Największa popularnością cieszy się klasa dziennikarsko-prawna.
Wnioski o przyjęcie do V LO w Opolu złożyło 858 chętnych. Największa popularnością cieszy się klasa dziennikarsko-prawna. PLO V
Najbardziej oblegane szkoły średnie na Opolszczyźnie to V LO i VIII LO w Opolu. O jedno miejsce walczy tam 6 kandydatów. Rekrutacja wchodzi w decydujący etap.

W piątek absolwenci podstawówek otrzymali zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Do środy mają czas na złożenie ich kopii (wraz z kopiami świadectw) w szkołach średnich, które już wcześniej wybrali. Elektroniczny system uszereguje kandydatów według punktacji i 22 lipca w południe będą znane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.

W Opolu na absolwentów szkół podstawowych czeka 2228 miejsc w ogólniakach, technikach i szkołach branżowych I stopnia. Teoretycznie mogłoby je zapełnić 27 procent ósmoklasistów z całego regionu. W samym Opolu absolwentów jest ok. 1200. Od lat uczniowie spoza stolicy województwa zapełniają ok. 60 procent miejsc w szkołach Opola.

- Bardzo chciałabym się dostać do V LO. To moja szkoła pierwszego wyboru. Tu chodziła moja starsza siostra i bardzo była zadowolona. To dobra szkoła, wymagająca, ale nie ma w niej atmosfery zaciekłej rywalizacji. Na tym mi zależy - mówi Kamila z Krapkowic.

Piątka to jedna najbardziej obleganych szkół średnich. Wnioski o przyjęcie złożyło 858 kandydatów, z tego dla 285 uczniów jest to szkoła pierwszego wyboru. A miejsc jest 140.

Tylko o klasie dziennikarsko-prawnej marzy ponad pół tysiąca kandydatów!

Te liczby robią wrażenie, ale trzeba pamiętać, że uczniowie mogą składać wnioski do trzech szkół, a w ramach tych szkół – do dowolnej liczby klas.

Równie duże wzięcie ma Ósemka z Opola. O 112 miejsc walczy 683 kandydatów, w tym dla 190 jest to szkoła pierwszego wyboru. Hitem jest tam klasa psychologiczno-pedagogiczna, do której zgłosiły się 363 osoby.

- Moja siostra, która teraz kończy już studia, chodziła tam, kiedy to jeszcze było gimnazjum. Poprzeczka zawieszona wysoko, ale w szkole dużo fajnych rzeczy się działo i nauczyciele byli spoko. Poza tym do szkoły miałabym kilka minut piechotą - mówi Viola z Opola.

W I LO, gdzie o 168 miejsc stara się 612 chętnych, najwięcej uczniów marzy o klasie lingwistyczno-biznesowej pod patronatem Capgemini i WSB. W II LO najbardziej pożądana jest klasa matematyczno-informatyczna z programowaniem.

W VI LO dużym zainteresowaniem cieszą się dwie klasy ogólnokształcące, w których można samemu wybrać rozszerzenie.

"W tym roku zmieniamy się dla WAS, odchodzimy od wszystkiego, co standardowe i nieelastyczne. Zmierzamy w kierunku szkół zachodnich!" - napisano na stronie internetowej. Młodzież ma aż 48 możliwości konfiguracji ulubionych przedmiotów. W szkole jest też klasa integracyjna dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Wśród opolskich techników najbardziej oblegane są:

  • Ekonomik (prawie 4 kandydatów na jedno miejsce)
  • Elektryczniak
  • Gzowski
  • Staszic

Marzeniem większości kandydatów są klasy logistyczne, informatyczne oraz grafiki i poligrafii cyfrowej.

Najmniej chętnych jest zainteresowanych nauką w szkołach branżowych.

Listy przyjętych do wszystkich typów szkół średnich będą opublikowane 2 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska