Reńska Wieś - oceniamy samorząd

fot. Daniel Polak
Dębowa latem przyciąga wielu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.
Dębowa latem przyciąga wielu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. fot. Daniel Polak
W jeziorze w Dębowej pływają okazałe karpie, nic więc dziwnego, że odbywają się tu prestiżowe zawody w łowieniu tych ryb. Przyroda to atut gminy, za to wielki biznes raczej ją omija.

Dębowa to raj dla wędkarzy, przez ostatnie lata regularnie odbywały się tu mistrzostwa Polski w łowieniu karpi. Poza tym setki mieszkańców Kędzierzyna-Koźla w każdy słoneczny letni weekend wypoczywają na plażach, korzystając również z wypożyczalni rowerów wodnych i kajaków.
Po jeziorze można popływać także niewielką żaglówką, na przykład omegą. Na miejscu jest kilka barów serwujących piwo, zimne napoje, hamburgery i ryby.

Wokół jeziora zbudowano także ścieżkę rowerową.
- Dbamy o ten akwen, bo to nasz prawdziwy skarb - zaznacza wójt gminy Marian Wojciechowski.

Przez ostatnie lata w Reńskiej Wsi bardzo dużo inwestowano. W połowie 2009 roku gmina została najwyżej oceniona spośród wszystkich samorządów wiejskich na Opolszczyźnie pod względem "gospodarowania finansami ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania". Był to jednocześnie 12 wynik w kraju.

W 2008 roku mająca 19-milionowy budżet gmina na inwestycje wydała aż 7 milionów złotych. Pieniądze poszły głównie na drogi, kanalizację i ochronę środowiska. To najwyżej punktowane działy rankingu.
- Podobne wyniki mamy od 15 lat, bo od zawsze staramy się jak najwięcej inwestować - mówi Marian Wojciechowski, wójt Reńskiej Wsi.

Profil

Profil

Gmina ma charakter typowo rolniczy, ale ze względu, że bezpośrednio sąsiaduje z aglomeracją kędzierzyńsko-kozielską, część mieszkańców znalazła zatrudnienie w tym mieście.

Jakość obsługi klienta
Wysoka. Wójt przyjmuje mieszkańców zawsze, gdy o to poproszą, a nie tylko w wyznaczonych godzinach, jak bywa to w zdecydowanej większości gmin.
Bezrobocie
Średnie. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Kędzierzynie-Koźlu zarejestrowane są 294 osoby z gminy Reńska Wieś, w tym 160 kobiet.

Wójt zaznacza, że dobry wynik udało się uzyskać dzięki odpowiednim cięciom kosztów. Kilka lat temu gmina zlikwidowała m.in. część szkół.
- Uprzedziliśmy niż demograficzny, więc teraz nie musimy do nich dopłacać - wyjaśnia Wojciechowski.

Jednocześnie gmina została sklasyfikowana na 60 miejscu w kraju pod kątem skuteczności w wykorzystywaniu pieniędzy unijnych a także na 20 pod względem innowacyjności.

To typowo rolnicza gmina i dlatego nie udało się ściągnąć tu żadnego większego inwestora z zewnątrz. Bezrobocie nie jest jednak wysokie, m.in. dlatego, że spora część mieszkańców posiada oprócz polskiego, także niemieckie obywatelstwo i dzięki temu może pracować bez ograniczeń w krajach Unii Europejskiej. W Większych niedawno zaczęli się osiedlać także byli mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla.

Ocena sytuacji ekonomicznej

Inwestycje. W 2009 roku gmina przeznaczyła na ten cel 6,8 miliona złotych, co stanowiło ponad 33 procent budżetu. To bardzo dobry wynik. W tym roku na ten cel ma iść jeszcze więcej, bo aż 47 procent budżetu.
Fundusze unijne. W 2009 roku tutejsi urzędnicy złożyli 11 wniosków o dofinansowanie, z czego 8 uzyskało akceptację, ale część z nich realizowana będzie dopiero w tym roku. W sumie w zeszłym roku pozyskano z zewnątrz 1,35 mln zł, co stanowi raczej niską kwotę w porównaniu do innych gmin.
Gospodarka. W Reńskiej Wsi zarejestrowane są 393 podmioty gospodarcze, co daje średnią 48 na 1000 mieszkańców.
Zeszłoroczny budżet zamknął się kwotą 20 mln 207 tys. zł.
Gmina nie ma żadnego zadłużenia.

Ocena sytuacji społecznej

Na kulturę i sport w 2009 roku gmina wydała 562 tys. złotych, tj. 2,8 procent budżetu.
W przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w gminie jest 225 miejsc. Daje to średnią 27 miejsc na 100 mieszkańców. W tym wskaźniku gmina nie odbiega od pozostałych wiejskich samorządów.
Średnia egzaminów w szkołach podstawowych wyniosła 20,4 punktu, tj. poniżej średniej wojewódzkiej. Średnia testów gimnazjalnych to 29,9 w części humanistycznej (nieco poniżej średniej wojewódzkiej) i 25,9 z części matematyczno-przyrodniczej (nieco powyżej średniej na Opolszczyźnie).
Ponad 54 procent mieszkańców gminy ma możliwość korzystania z kanalizacji sanitarnej. Dotychczas zbudowano ją w sołectwach: Reńska Wieś, Długomiłowice, Większyce, Naczysławki, Gierałtowice Radziejów.

Wójt

Imię: Marian
nazwisko: Wojciechowski
Wykształcenie: Wyższe
Rządzi: 18 rok

Styl zarządzania: administrator

Od swoich pracowników wymaga bezwzględnego posłuszeństwa, ale nie ma opinii tyrana. Wręcz przeciwnie, jest na tyle lubiany w gminie, że podczas ostatnich wyborów nie miał żadnego kontrkandydata. Lubi pracować w terenie, osobiście dogląda inwestycji, jakie są przeprowadzane na terenie sołectw. Po pracy jest zapalonym myśliwym.

Ocena

Żadna gmina wiejska w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim nie zdobywała ostatnio takich laurów, jak Reńska Wieś. To właśnie wysokie notowania w rankingach są najlepszą wizytówką pracy wójta. Odważnym, ale jak się okazało bardzo trafnym w skutkach krokiem była likwidacja niektórych szkół. Uprzedzając niż demograficzny, gmina nie musi teraz dopłacać do oświaty.

Tutejszy samorząd dba także o jezioro w Dębowej, przyciągając latem tysiące mieszkańców sąsiedniego Kędzierzyna-Koźla.

Wójtowi nie udało się jak na razie ożywić terenu po byłym poligonie w Pokrzywnicy. Od lat mówi się o powstaniu w tym miejscu giełdy rolno-towarowej, a także ściąganiu inwestorów, chcących ulokować tu swoje pieniądze, tworząc miejsca pracy dla mieszkańców.

Marian Wojciechowski pochodzi z Wielkopolski i, jak na Wielkopolanina przystało, jest człowiekiem solidnym i gospodarnym. Właśnie to mieszkańcy gminy cenią w nim najbardziej. Dlatego w Reńskiej Wsi, gdzie bardzo mocną pozycję ma Mniejszość Niemiecka, wójtem z rekomendacji mniejszości jest Polak z krwi i kości.

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska