Wybory samorządowe 2024 w Opolskiem. Druga tura za nami. Kto wygrał, a kto przegrał w głosowaniu

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zwycięzcy II tury wyborów samorządowych, od lewej: Violetta Jaskólska-Palus (Brzeg), Jacek Fior (Namysłów), Sabina Nowosielska (Kędzierzyn-Koźle)
Zwycięzcy II tury wyborów samorządowych, od lewej: Violetta Jaskólska-Palus (Brzeg), Jacek Fior (Namysłów), Sabina Nowosielska (Kędzierzyn-Koźle) Kolaż MD
Najpierw była rekordowo długa, trwająca prawie 6 lat kadencja 2018-2024. 7 kwietnia odbyła się pierwsza tura wyborów samorządowych. W 23 gminach na Opolszczyźnie trzeba było przeprowadzić 21 kwietnia dogrywkę. Nowych burmistrzów ma m.in. Brzeg, Namysłów, Strzelce Opolskie i Praszka. Na bieżąco aktualizujemy ten artykuł i przekazujemy wyniki głosowania.

Wyniki II tury wyborów samorządowych 2024 w Opolskiem

Nowych włodarzy w drugiej turze wyborów samorządowych poznaliśmy w 23 gminach na Opolszczyźnie (na 71 wszystkich gmin). W województwie opolskim wybraliśmy 21 kwietnia 1 prezydenta, 14 burmistrzów i 8 wójtów.

Powiat opolski

 • Tarnów Opolski - Rudolf Urban
 • Tułowice - Andrzej Wesołowski

Powiat kędzierzyński

 • Kędzierzyn-Koźle - Sabina Nowosielska

Powiat brzeski

 • Brzeg - Violetta Jaskólska-Palus
 • Grodków - Miłosz Krok
 • Lubsza - Michał Marek
 • Olszanka - Tymoteusz Drebschok
 • Skarbimierz - Andrzej Pulit

Powiat namysłowski

 • Namysłów - Jacek Fior
 • Wilków - Irena Marszałek

Powiat oleski

 • Praszka - Włodzimierz Stochniałek

Powiat strzelecki

 • Strzelce Opolskie - Jan Wróblewski

Powiat krapkowicki

 • Krapkowice - Andrzej Kasiura
 • Gogolin - Krzysztof Reinert
 • Strzeleczki - Marek Pietruszka
 • Zdzieszowice - Sylwester Gidel

Powiat nyski

 • Głuchołazy - Paweł Szymkowicz
 • Otmuchów - Damian Nowakowski
 • Kamiennik - Kazimierz Cebrat
 • Pakosławice - Adam Raczyński
 • Skoroszyce - Barbara Dybczak

Powiat prudnicki

 • Prudnik - Grzegorz Zawiślak
 • Biała - Edward Plicko

W Opolu, a także powiecie kluczborskim i głubczyckim wszystkie głosowania na wójtów i burmistrzów rozstrzygnięto w I rundzie.

W Białej wygrał Edward Plicko z wynikiem 60,80 proc. Jego rywal Damian Tarnowski otrzymał 39,20 proc.

W Grodkowie Miłosz Krok pokonał Damiana Machetę (53,06 proc do 47,94 proc. głosów). W Kamienniku Kazimierz Cebrat (53,15 proc.) okazał się lepszy od Andrzeja Torbusa (46,85 proc.)

W Lubszy Michał Marek otrzymał ponad 58 proc. głosów i pokonał Bogusława Gąsiorowskiego. W Olszance zdecydowanie wygrał Tymoteusz Drebschok (62,58 proc) przed Anetą Rabczewską (37,42 proc.).

W Otmuchowie bezkonkurencyjny był Damian Nowakowski, który otrzymując 60,60 proc. pokonał Jana Woźniaka. W Pakosławicach wójtem został Adam Raczyński (61,50 proc.) a wyższość rywala musiał uznać Rafał Staliś (38,50 proc.)

W Tarnowie Opolskim Magdalena Chudowska zdobyła tylko 36,05 proc. głosów i wójtem został Rudolf Urban (63,95 proc.). W Skarbimierzu swój prymat potwierdził Andrzej Pulit, na którego zagłosowało prawie 60 proc. mieszkańców. W pokonanym polu zostawił byłego wicewojewodę Tomasza Witkowskiego. W Tułowicach Andrzej Wesołowski nieznacznie wygrał z Jackiem Patrysem (51-49 proc.).

W Tarnowie Opolskim Rudolf Urban zdecydowanie wygrał z Magdaleną Chudowską (64 proc. - 36 proc.).

Wybory 2024 na burmistrza Zdzieszowic

Sylwester Gidel został nowym burmistrzem Zdzieszowic. To dopiero trzeci burmistrz Zdzieszowic od 1990 roku! Na czele samorządu przez wiele lat stał Dieter Przewdzing, który ponad 10 lat temu został brutalnie zamordowany. Potem burmistrzem była Sybila Zimerman, która w tegorocznych wyborach nie ubiega się o reelekcję.

Nowym burmistrzem został Sylwester Gidel, który pokonał w drugiej turze Małgorzatę Ambroży. Sylwester Gidel zdobył 69,52 procent głosów, a Małgorzata Ambroży uzyskała 30,48 procent.

Wybory 2024 na burmistrza Strzeleczek

Marek Pietruszka nadal będzie włodarzem Strzeleczek. Ciekawostką jest, że burmistrzem jest zaledwie od kilku miesięcy. Wcześniej był wójtem. 1 stycznia 2024 r. Strzeleczki odzyskały bowiem prawa miejskie.

Marek Pietruszka otrzymał 52,4 procent głosów, a jego rywal Tomasz Kłoś 47,6 procent.

Wybory 2024 na burmistrza Gogolina

Krzysztof Reinert został nowym burmistrzem Gogolina. Wcześniej był wiceburmistrzem.

Wcześniej rządzący od 2002 r. w Gogolinie burmistrz Joachim Wojtala zdecydował, że nie będzie starać się o reelekcję. Przeszedł na emeryturę.

Wybory 2024 na prezydenta Kędzierzyna-Koźla

Sabina Nowosielska nadal będzie prezydentką Kędzierzyna-Koźla. W II turze otrzymała 53,68 procent głosów. Jej rywal Marek Piasecki uzyskał 46,32 procent.

Sabina Nowosielska rządzi w Kędzierzynie-Koźlu od 2014 roku, czyli równo od 10 lat. Rozpocznie teraz swoją trzecią kadencję.

Wybory 2024 na burmistrza Głuchołaz

Paweł Szymkowicz został nowym burmistrzem Głuchołaz. Pokonał w II turze wyborów Romana Sambora.

Paweł Szymkowicz w poprzedniej kadencji pełnił funkcję radnego powiatu nyskiego. Przegranym w II turze lokalnych wyborów jest Roman Sambor, od 17 lat wiceburmistrz Głuchołaz. Rządzący od 2002 roku burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński nie startował w tych wyborach.

Wybory 2024 na burmistrza Namysłowa

I jeszcze jedna zmiana burmistrza na Opolszczyźnie. Jacek Fior (Koalicja Obywatelska) zostanie nowym burmistrzem Namysłowa. W II turze wyborów wygrał z dotychczasowym burmistrzem Bartłomiejem Stawiarskim (PiS).

Według nieoficjalnych jeszcze wyników wyborów Jacek Fior otrzymał 57 procent głosów, a rządzący w Namysłowie od 2018 roku Bartłomiej Stawiarski 43 procent.

Wybory 2024 na burmistrza Krapkowic

Andrzej Kasiura nadal będzie burmistrzem Krapkowic. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wybory wygrał Andrzej Kasiura. Poinformował o tym na Facebooku jego konkurent Maciej Sonik.

Andrzej Kasiura rządzi w Krapkowicach od 2010 roku. Będzie rządzić jeszcze do 2029 roku, czyli w sumie prawie dwie dekady.

Wybory 2024 na burmistrza Brzegu

I jest kolejna zmiana burmistrza na Opolszczyźnie.

Violetta Jaskólska-Palus (KWW Towarzystwa Rozwoju Ziemi Brzeskiej) została nowym burmistrzem Brzegu. Jak podaje portal Brzeg24.pl, Violetta Jaskólska-Palus zdobyła 61 procent głosów, a Jerzy Wrębiak 39 procent.

Wybory 2024 na burmistrza Praszki

Jest pierwsza duża niespodzianka II tury wyborów na Opolszczyźnie. W Praszce wybory wygrał Włodzimierz Stochniałek (Trzecia Droga). Na razie są wyniki z 13 na 15 okręgów wyborczych, ale różnica wynosi ponad 800 głosów i praktycznie jest nie do odrobienia.

Oznacza to, że władzę w Praszce traci rządzący od 2006 roku burmistrz Jarosław Tkaczyński (PO).

Jarosław Tkaczyński jest piątym włodarzem z terenu powiatu oleskiego, który straci stołek po tegorocznych wyborach!

Wybory 2024 na burmistrza Strzelec Opolskich

Nowym burmistrzem Strzelec Opolskich został Jan Wróblewski. Przypomnijmy, że przed wyborami na emeryturę przeszedł rządzący w Strzelcach Opolskich od 2006 roku burmistrz Tadeusz Goc.

Nowy burmistrz Jan Wróblewski według nieoficjalnych wyników zdobył około 60 procent głosów.

Jan Wróblewski ma 61 lat i jest mieszkańcem Strzelec Opolskich. Jest wieloletnim dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Strzelcach Opolskich.

II tura wyborów samorządowych 2024 zakończyła się.

O godzinie 21:00 zakończyło się głosowanie w lokalach wyborczych. Członkowie komisji wyborczych otworzyli urny z karatami wyborczymi i zaczęli liczyć oddane głosy.

W drugiej turze liczenie będzie o wiele łatwiejsze, ponieważ dwa tygodnie temu były aż cztery karty wyborcze (na burmistrza/ wójta, do rady gminy, do rady powiatu i do sejmiku województwa). Teraz jest tylko jedna karta i to tylko z dwoma nazwiskami kandydatów na włodarza, którzy awansowali do wyborczej dogrywki.

W województwie opolskim wybieraliśmy dzisiaj 1 prezydenta, 14 burmistrzów i 8 wójtów.

Druga tura głosowania organizowana jest aż w 6 miastach powiatowych (na 11 wszystkich stolic powiatów na Opolszczyźnie):

 • w Kędzierzynie-Koźlu
 • w Brzegu
 • w Namysłowie
 • w Strzelcach Opolskich
 • w Krapkowicach
 • w Prudniku

Zobacz, w których gminach w Opolskiem była II tura wyborów:

Wybory Samorządowe 2024 w Opolskiem - jaka była frekwencja o godz. 17:00

Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję na godz. 17:00. W całej Polsce frekwencja wyborcza do południa wyniosła 33,17 procent.

W województwie opolskim na godz. 17:00 frekwencja w II turze wyborów wynosiła 31,59 procent.[/b] Dla porównania, dwa tygodnie temu podczas I tury wyborów na Opolszczyźnie zdążyło zagłosować ponad 35 procent.

Sprawdziliśmy, w których powiatach w regionie jest najwyższa, a w których najniższa frekwencja.

 • Najwyższa frekwencja jest w powiecie namysłowskim (41,96 procent) oraz w powiecie opolskim (36,31 procent).
 • Najniższa frekwencja jest powiecie strzeleckim (23,05 procent) oraz w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim (24,40 procent).

Zobacz, jakie były wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 w Opolskiem:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska