Reprezentanci opolskiego zdobyli medale na mistrzostwach Polski U20 w lekkiej atletyce

Paweł Sładek
Na zdjęciu: Jakub Buchwald i jego trener Przemysław Buśko.
Na zdjęciu: Jakub Buchwald i jego trener Przemysław Buśko. Materiały KU AZS Politechniki Opolskiej
Zakończyły się Mistrzostwa Polski U20 w Lublinie w lekkoatletyce. Województwo opolskie na tym turnieju reprezentowali KU AZS Politechnika Opolska i MULKS Juvenia Głuchołazy.

Są to dwa z ponad 200 (!) klubów z całego kraju, które zdecydowały się na wystawienie w sumie 600 zawodników. Wśród nich znaleźli się: Ignacy Bryll (400 m przez płotki), Kuba Buchwald (pchnięcie kulą, rzut dyskiem), Ewa Glatki (400 m ppł, sztafeta 4x400 m), Lui Gregulec (4x100 m), Olivia Greiner (400 m ppł, 4x400 m), Julia Klama (400 m ppł , 4x400 m), Katarzyna Kokot (skok wzwyż), Agnieszka Krok (skok wzwyż, 4x400 m), Michał Kubaszko (400m ppł), Emilia Mandela (100 m ppł, 4x100 m), Natalia Raczkowska (skok wzwyż, 4x100 m), Wiktoria Rak (800 m, 1500 m), Ola Raróg (100 m ppł, 4x100 m), Mateusz Sopa (kula, dysk), Karol Wagner (kula, dysk), Łukasz Wieczorek (110 m ppł), Marti Wojtas (400 m ppł, 4x400 m) – wszyscy z KU AZS PO, a także Julia Gracz, zawodniczka MULKS Juvenii Głuchołazy, występująca w biegach na dystansie 400 metrów i 100 metrów przez płotki.

Wśród reprezentantów naszego regionu na szczególne wyróżnienie zasługują lekkoatleci, którzy zakończyli zmagania na podium. Jakub Buchwald wygrał konkurencję pchnięcia kulą z rezultatem 17,94 metra. Zawodnik sięgnął również po srebro w rzucie dyskiem (54,79 metra). Buchwald rywalizował wówczas m.in. z klubowym kolegą Karolem Wagnerem, który ostatecznie stanął na najniższym stopniu podium, rzucając swój dysk na odległość 53,63 metra.

Złotym medalem może poszczycić się również Katarzyna Kokot. Wygrała swoją konkurencję skoku wzwyż dzięki osiągnięciu 1,73 metra. „Piętro” niżej, czyli na drugiej lokacie zmagania zakończyła Emilia Mandela. Czas 13,82 sekundy zapewnił jej srebrny medal w biegu na 100 metrów. Wypełniła tym samym wskaźnik PZLA do udziału w Mistrzostwach Europy U20, które odbędą się w Jerozolimie.

Po dwa krążki sięgnęła Julia Klama. Brąz zdobyła indywidualnie w biegu na 400 metrów przez płotki, który zakończyła z czasem 64,76 sekund. Drugi z medali wywalczyła w sztafecie 4x400 metrów wraz z Agnieszką Krok, Ewą Glatki i Olivią Greiner. Dziewczyny dobiegły na metę z drugim najlepszym czasem 3:52,54 minuty.