Targi nto - nowe

Róbmy Swoje. Nagrodziliśmy laureatów konkursu

Radosław Dimitrow
Nagrody i wyróżnienia rozdaliśmy w sali konferencyjnej w Górażdżach. Odebrali je (od lewej): Anna Strychaniecka i Marta Pirch ze stowarzyszenia "Tacy Sami”, Rafał Mościcki ze stowarzyszenia "Opolskie Lamy”, Sabina Ledwig z "Iskierki Nadziei”, Eryka Jonek wraz z mieszkankami Pawłowic, Małgorzata Nabrdalik i Krzysztof Ligenza z Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla, Bronisława Świerc i Ryszard Sitek z Zespołu Pieśni i Tańca "Komes” z Kędzierzyna-Koźla oraz Michaela Matuszek i Alojzy Olsok - przedstawiciele Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Kaprys” ze Źlinic.
Nagrody i wyróżnienia rozdaliśmy w sali konferencyjnej w Górażdżach. Odebrali je (od lewej): Anna Strychaniecka i Marta Pirch ze stowarzyszenia "Tacy Sami”, Rafał Mościcki ze stowarzyszenia "Opolskie Lamy”, Sabina Ledwig z "Iskierki Nadziei”, Eryka Jonek wraz z mieszkankami Pawłowic, Małgorzata Nabrdalik i Krzysztof Ligenza z Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla, Bronisława Świerc i Ryszard Sitek z Zespołu Pieśni i Tańca "Komes” z Kędzierzyna-Koźla oraz Michaela Matuszek i Alojzy Olsok - przedstawiciele Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Kaprys” ze Źlinic. Radosław Dimitrow
Dziś na gali Fundacji Grupy Górażdże wręczyliśmy nagrody laureatom konkursu "Róbmy Swoje", dla najbardziej aktywnych mieszkańców regionu.

Kapituła konkursu przyznała nagrodę stowarzyszeniu "Opolskie Lamy", grupie wolontariuszy "Iskierka Nadziei" z Dobrzenia Wielkiego, Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Kaprys ze Źlinic, mieszkańcom Winowa oraz Stowarzyszeniu Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych "Tacy Sami" z Głubczyc.

Czytelnicy docenili natomiast aktywność mieszkańców Pawłowic, Młodzieżową Orkiestrę Dętą Zespołu Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla oraz Zespół Pieśni i Tańca "Komes" z Kędzierzyna-Koźla. Podobnie jak kapituła przyznali ponadto wyróżnienia dla wolontariuszy z "Iskierki Nadziei" oraz stowarzyszenia "Tacy Sami".

Ta ostatnia organizacja zasłynęła tym, że własnymi siłami i przy wsparciu sponsorów uruchomiła w mieście centrum rehabilitacji, z którego może korzystać trzydzieścioro upośledzonych dzieci. - Cieszymy się ogromnie, że nasza praca została zauważona - mówi Anna Strychaniecka, wiceprezes stowarzyszenia.

Konkurs "Róbmy swoje" przez ponad 3 miesiące był prowadzony na łamach nto. Chcieliśmy pokazać aktywnych ludzi, którzy pracują społecznie na rzecz innych. Zgłoszenia spływały do redakcji z całego województwa i przerosły nasze oczekiwania. W ramach plebiscytu zaprezentowaliśmy 100 kandydatur - od działaczy w małych wsiach po duże stowarzyszenia działające w miastach. Zostali oni ocenieni przez kapitułę konkursu, w skład której weszli członkowie fundacji "Aktywni w Regionie" i przedstawiciele nto, oraz przez czytelników gazety - oddali oni blisko 9 tys. głosów.

Oto laureaci kapituły konkursu "Róbmy Swoje".

Opole - Opolskie Lamy

Organizatorzy festiwalu filmowego uważają, że miasto bez kultury przestaje być miastem. Dlatego konsekwentnie przygotowują swoją kolejne imprezy. W ramach festiwalu pokazują zarówno kino polskie, jak i zagraniczne. W konkursie biorą udział amatorzy, studenci i absolwenci szkół filmowych. Stowarzyszenie organizuje także szereg innych inicjatyw, jak np. Opolskie Lamki, czyli warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci. Prowadzą także w Opolu kino "Meduza", które wyświetla filmy dla prawdziwych kinomanów.

Dobrzeń Wielki - Iskierka Nadziei

To grupa wolontariuszy z gminy, licząca ok. 30 osób. Najmłodsza z nich ma 7 lat, a najstarsza ponad 50. Wszystko zaczęło się od pomysłu na pomaganie chorym dzieciom z Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu. Działalność grupy to nie tylko wielkie i głośne akcje. Pełno ich wszędzie także na co dzień: wolontariusze odwiedzają osoby starsze w domu pomocy społecznej, organizują jasełka, misteria wielkopostne i inne akcje. Są w większości młodzi, ale wiedzą, czego chcą, a chcą nieść pomoc innym!

Źlinice - Orkiestra dęta Kaprys

Orkiestra działa już piąty rok. Założył ją Alojzy Olsok, który z zawodu jest cieślą budowlanym, a pasjonuje się muzyką. Pierwsze instrumenty orkiestra kupiła dzięki wsparciu miejscowego koła mniejszości niemieckiej. Obecnie występuje w niej blisko 60 młodych osób, a najmłodszy z muzyków ma zaledwie 7 lat. Podstawą sukcesu orkiestry jest zorganizowana grupa rodziców oraz ludzi i organizacji wspierających to przedsięwzięcie. Wszystkie osoby tworzą swoisty fanklub zespołu, wspierający go organizacyjnie i finansowo. Dyrygentem jest Klaudiusz Lisoń.

Winów - mieszkańcy Winowa

Powrócili do starych tradycji, zakładając we wsi własną winnicę. Po ośmiu latach działalności rośnie w niej ponad 350 krzewów. Mieszkańcy chętnie zajmują się ich uprawą. Trunku z Winowa można skosztować co roku podczas jesiennych festynów. Winowianie nawiązali ponadto współpracę z czeskimi kolegami ze stowarzyszenia winiarzy Siduri. Chcą razem promować tradycje winiarskie w swoich stronach.

Głubczyce - Stowarzyszenie "Tacy Sami"

Stowarzyszenie własnymi siłami i przy wsparciu darczyńców uruchomiło w mieście centrum rehabilitacji, z którego korzysta trzydzieścioro upośledzonych dzieci. Podopieczni mają na miejscu profesjonalny gabinet, w którym mogą korzystać z pomocy fizjoterapeuty, logopedy i psychologa. Dzięki temu nie muszą jeździć po kilka razy w tygodniu na rehabilitację do Opola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska