Rolnicy przywieźli trumnę i zablokowali drogi. Nietypowy protest w Krapkowicach. Gospodarze chcą zmiany unijnej polityki rolnej

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Protest rolników w Krapkowicach.
Protest rolników w Krapkowicach. Radosław Dimitrow
Około setka rolników wzięła udział w proteście w Krapkowicach przeciwko unijnej polityce rolnej. Na ulice miasta wyjechały nie tylko traktory - gospodarze przywieźli trumnę, która symbolizowała śmierć polskiego rolnictwa.

Rolnicy m.in. ze Zdzieszowic, Strzeleczek, Walec i Gogolina spotkali się w środowe południe w Krapkowicach na drodze dojazdowej do autostrady A4. Stąd wyjechał protest złożony z około stu maszyn rolniczych, który wolno przejechał lokalnymi ulicami.

Gospodarze zablokowali m.in. drogę wojewódzką nr 409, która jest główną arterią dla Krapkowic oraz trasę wojewódzką nr 423, która stanowi dojazd do autostrady.

- Sprzeciwiamy się niekontrolowanemu napływowi płodów rolnych m.in. z Ukrainy i Ameryki Łacińskiej, które uprawiane są bez kontroli oraz z wykorzystaniem środków, które są zakazane w Unii Europejskiej - mówi Marek Dambiec, rolnik z powiatu krapkowickiego. - Domagamy się też, żeby unijni komisarze wycofali się z planów ograniczania produkcji roślinnej i zwierzęcej w Europie pod pretekstem ochrony klimatu. To nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska, a otworzy drzwi konkurencji spoza wspólnoty.

W środę na ulice Krapkowic wyjechały nie tylko traktory - gospodarze przywieźli trumnę, która symbolizowała śmierć polskiego rolnictwa.

Część kierowców stojąc w korkach, była wściekła, że rolnicy wybrali blokadę dróg, jako formę protestu. Ale byli też tacy kierowcy, którzy unosili kciuki w górę pokazując wsparcie dla rolników.

Protest gospodarzy z powiatu krapkowickiego zabezpieczała policja. Organizatorem byli rolnicy zrzeszeni w Agrounii i gospodarze niezrzeszeni.

Główne postulaty rolników:

Postulat 1: Kontrolowany import płodów rolnych spoza UE

Rolnicy obawiają się niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i innych krajów spoza Unii Europejskiej, które nie podlegają normom obowiązującym dla producentów w UE. W ich oczach, dopuszczenie takich produktów na rynek europejski bez żadnych regulacji stanowi skrajną nieodpowiedzialność, a także jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.

Rolnicy domagają się przygotowania strategii akcesyjnej Ukrainy do Unii Europejskiej z uwzględnieniem rolnictwa. Ich celem jest wdrożenie regulacji, które zrównają warunki konkurencji między producentami z UE a producentami spoza Wspólnoty.

Postulat 2: Rewizja Wspólnej Polityki Rolnej UE

Drugim postulatem rolników jest przegląd Wspólnej Polityki Rolnej, która według nich powinna uwzględniać specyfikę rolnictwa na poszczególnych obszarach. Protestujący sprzeciwiają się ograniczeniom produkcji roślinnej i zwierzęcej, a także nowym środowiskowym regulacjom wynikającym z Europejskiego Zielonego Ładu.

Dodatkowo, rolnicy żądają większej ilości i możliwości zmian w Krajowym Planie Strategicznym w ciągu roku oraz w całym okresie trwania perspektywy budżetowej 2023-2027. Ich wnioskiem jest także opracowanie nowej strategii rozwoju rolnictwa w Unii Europejskiej.

Protestujący podkreślają, że potrzebna jest polityka, która wspiera rolnictwo, a nie jedynie reguluje je.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska