Roman Hlawacz i Wit Pichurski w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

fot. galeria
Roman Hlawacz, Portrety (cykl)
Roman Hlawacz, Portrety (cykl) fot. galeria
Opolska Galeria Sztuki Współczesnej świętuje dwa jubileusze pracy twórczej: Romana Hlawacza (40-lecie) i Wita Pichurskiego (10-lecie).

Obu artystów łączą okrągłe lata obecności w środowisku twór-czym. I Opole jako miejsce działalności. Poza tym wszystko dzieli.

Hlawacz, rocznik 1944, przybysz z kresowego Tarnopola, od zawsze pasjonuje się fotografią, natomiast o kilkadziesiąt lat młodszego Pichurskiego, z urodzenia opolanina, w pierwszym rzę-dzie (w malarstwie i rysunku także się odnajduje) zajmuje rzeźba.

Początkujący Roman Hlawacz fotografował dla prasy, potem, na marginesie swoich poczynań fotografię wykładał. “Zdejmował" wła-ściwie wszystko: krajobrazy, architekturę, mieszkańców krajów Europy i Wenezueli, z którą zetknęły go rodzinne powiązania. Z południowej Ameryki przywoził reportaże, sceny rodzajowe, portrety. To one uchodzą dzisiaj za jego znak firmowy.

Na wystawie zobaczymy wykonane w latach 2007 - 2009 w Holandii, na Sycylii, w Nubii. - Starałem się uchwycić to, co ludzi zbliża i co dzieli. Zwrócić uwagę na różnice kulturowe, rejestrować cechy charakteru - mówi autor. Niektóre fotografie powstały w biegu, na ulicy, inne są wynikiem długotrwałego kontaktu z modelem. Komentując galerię Hlawacza Irena Wyczółkowska zwróciła uwagę na związek portretowanego z otoczeniem. “Magia miejsca - tło i przedstawiony człowiek" - napisała - “zdają się wzajemnie komentować swoją obecność".
Rzeźby Pichurskiego znają bodaj wszyscy opolanie. Postać Karola Musioła w sąsiedztwie “Musiołówki" jest jego wizerunkiem wewnętrznym. Autor wziął w nawias podobieństwo fizyczne na rzecz charakteru, dynamicznego usposobienia wyrażonego fruwającym kra-watem. Inaczej rzecz ma się z figurą Marka Grechuty na wzgórzu akademickim, dopełniającą rzeźbiarski poczet artystów zasłużonych dla miasta. Rzeźby, które zobaczymy na wystawie ilustrują upodobanie artysty do sztuki abstrakcyjnej, realizowanej w rozmaitych materiałach. Jej przykładem jest zamieszczony na fotografii “Szum znaków" (drewno lipowe, olcha).

Wernisaż wystawy odbędzie się dzisiaj o 18.00 przy pl. Teatralnym. 7 kwietnia o godz. 13.00 w GSW Roman Hlawacz weźmie udział w spotkaniu autorskim.

W związku ze świętami Galeria Sztuki Współczesnej będzie nieczynna w Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną, w poniedziałek zwiedzanie przewidziane jest w godzinach od 14.00 do 18.00.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska