Rondo im. Konstantego Chmielewskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę wojewody opolskiego

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Władze Kędzierzyna-Koźla stoją murem za patronem ronda.
Władze Kędzierzyna-Koźla stoją murem za patronem ronda. Tom
Sąd oddalił skargę wojewody. Uznał, że nazwa jednego z głównych skrzyżowań nie gloryfikuje komunizmu.

Sprawę rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. WSA oddalił skargę wojewody opolskiego, który zakwestionował takiego patrona skrzyżowania al. Jana Pawła II z ul. 1 Maja i Miłą w Kędzierzynie-Koźlu. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Uchwałę w sprawie nazwania ronda imieniem Konstantego Chmielewskiego miejscy radni podjęli pod koniec stycznia. W lutym wojewoda opolski zwrócił się jednak do IPN o opinię, czy uhonorowanie Konstantego Chmielewskiego jest zgodne z ustawą o zakazie propagowania komunizmu.

W kwietniu do władz miasta dotarła IPN-owska opinia wraz z uzasadnieniem. Zapisano w niej, że „osoba Konstantego Chmielewskiego stanowi symbol komunizmu”. IPN argumentował, że w wyniku przeprowadzonej kwerendy archiwalnej odnaleziono dokumenty świadczące o przynależności Chmielewskiego do PZPR (jako członek plenum i egzekutywy struktur partii w Opolu) oraz Ochotniczych Rezerw Milicji Obywatelskiej. Chmielewski został umieszczony w biuletynie IPN jako osoba pełniąca kierownicze stanowiska partyjne i państwowe w PRL.

Wojewoda domagał się uchylenia nazwy, ale władze Kędzierzyna-Koźla zapowiedziały, że tego nie zrobią. Stoją na stanowisku, że Chmielewski był lokalnym patriotą i zrobił bardzo dużo dla miasta.

Służby wojewody tłumaczyły z kolei, że przedstawiciel rządu w regionie stoi jedynie na straży prawa. I nie wypowiada się w kwestii oceny działalności Konstantego Chmielewskiego.

Konstanty Chmielewski w latach 70. został dyrektorem, a później prezesem Zakładów Azotowych Kędzierzyn, jednej z największych firm na Opolszczyźnie. Za sprawą kędzierzyńskich "Azotów” powstał dom kultury, kryta pływalnia, hotel, stadion sportowy, wiele budynków mieszkalnych czy ogródki działkowe. Dzięki wsparciu samego Konstantego Chmielewskiego kędzierzyńskie osiedle Azoty ma także swój kościół.

OPOLSKIE INFO - 21.09.2018

Ile w 2000 roku kosztowała kaseta magnetofonowa, bilet autobusowy czy benzyna? Aż się łezka w oku kręci! Zaczynamy!Papierosy Mars - 4,31 zł

Jakie były ceny w 2000 roku? Przenosimy się w czasie. Papier...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska