Rośnie liczba zgonów w województwie opolskim. Drastyczny przyrost w październiku, dane listopadowe nie napawają optymizmem

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Rośnie liczba zgonów w woj. opolskim. Drastyczny przyrost w październiku, dane listopadowe nie napawają optymizmem
Rośnie liczba zgonów w woj. opolskim. Drastyczny przyrost w październiku, dane listopadowe nie napawają optymizmem pixabay
W październiku tego roku na terenie woj. opolskiego zmarło 1356 osób. Rok temu w tym samym miesiącu zarejestrowano 896 zgonów. Informacje dla pierwszych tygodni listopada płynące z opolskich miasta utrzymują ten trend.

Przyrost liczby zgonów jest obserwowany na terenie całego kraju od kilku tygodni. Tylko na przestrzeni czterech tygodni - od 5 października do 1 listopada - w całej Polsce zarejestrowano blisko 44 tysiące zgonów. W analogicznym okresie roku 2019 było ich nieco ponad 31 tysięcy. Różnica rok do roku wynosi więc aż 13 tys. zgonów!

Na początku listopada przeanalizowaliśmy też jak wyglądała ta sytuacja w woj. opolskim. Okazało się, że od marca, kiedy to w Polsce wprowadzono stan epidemii koronawirusa, każdego miesiąca w regionie umierało więcej osób, niż w 2019 roku.

- Przyczyną jest nie tylko koronawirus, ale i związany z epidemią utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej - komentował doktor Dariusz Łątka z oddziału neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Chorujący odkładają wizyty, do tego dochodzi przesuwanie czasu zabiegów. Czasami o kilka miesięcy, czasem o kilka tygodni. Ale nawet tych kilka tygodni wystarczy, że pacjent nie doczeka zabiegu i umrze. Takie sytuacje miały miejsce także na naszym oddziale.

Dramatyczny wzrost liczby zgonów w październiku 2020 r.

Dr Dariusz Łątka wskazywał, że spodziewa się, iż umieralność będzie rosła. Potwierdzają to opublikowane niedawno dane dotyczące zarejestrowanej liczby zgonów w październiku 2020 roku. Wynika z nich, że w woj. opolskim tego miesiąca zmarło 1356 osób. W październiku w 2019 r. w naszym regionie zarejestrowano 896 zgonów. To oznacza różnicę na poziomie 460 zgonów, przekładającą się na przyrost o ponad 50 procent!

Patrząc na statystyki dotyczące wieku i płci zmarłych widać przyrosty w każdej grupie.

W październiku 2020 roku zmarło 649 kobiet. W gronie było 70 pań w wieku do 64 lat oraz 579 pań mających więcej, niż 65 lat. Tego miesiąca zmarło też 702 mężczyzn: 178 w wieku do 64 lat oraz 524 mających powyżej 65 lat.

W październiku 2019 roku zmarło 416 kobiet: 49 w wieku do 64 lat oraz 367 starszych. Do tego dochodzi 477 mężczyzn: 124 w wieku do 64 lat oraz 353 starszych.

Porównując te wyniki rok do roku widoczny jest szczególnie wzrost umieralności w grupie osób mających 65 i więcej lat. W przypadku kobiet różnica wynosi 212 osób (przyrost o 57,7 proc.), zaś u mężczyzn jest to 171 osób (przyrost o 48,5 proc.). Należy przy tym zauważyć, że ze statystyk wynika, że mężczyźni częściej umierają przed dożyciem 65 lat.

Rośnie liczba zgonów rejestrowanych w miastach

Na razie nic nie wskazuje na to, aby przyrost liczby zgonów miał zmaleć. Wskazują na to dane, jakie uzyskaliśmy z urzędów stanu cywilnego opolskich miast. Poprosiliśmy o wskazanie liczby zarejestrowanych zgonów w dniach od 1 do 16 listopada tego roku oraz wskazanie tej liczby dla analogicznego okresu z roku 2019.

W Kędzierzynie-Koźlu w przytaczanym okresie tego roku zarejestrowano 115 zgonów. W 2019 roku przez pierwszych 16 dni listopada było ich 40, a w całym miesiącu 68.

- Rejestrujemy większą liczbę zgonów, jeśli porównać aktualne dane z danymi z października i listopada 2019 roku. Wpływ na te cyfry ma również przekształcenie szpitala w Kędzierzynie-Koźlu w placówkę zajmującą się leczeniem chorych na COVID-19. Wszystkie zgony w SP ZOZ, niezależnie od miejsc zamieszkania pacjentów, są odnotowywane w naszych rejestrach - zaznacza Piotr Pękala, rzecznik prasowy urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Podobne zastrzeżenia - że USC rejestrują zgony na terenie danej gminy, także osób, które nie są ich mieszkańcami - otrzymaliśmy z innych miast. Nie zmienia to jednak faktu, że w każdym przypadku widoczne są wyraźne przyrosty liczby rejestrowanych zgonów.

W przypadku Opola otrzymaliśmy dane za dni 1-15 listopada. W 2019 roku w stolicy regiony zarejestrowano 77 zgonów, zaś w tym samym okresie bieżącego roku 148. Dodajmy, że w dniach 16-18 listopada 2020 r. w stolicy regionu zarejestrowano kolejnych 36 zgonów. Na liście przyczyn zgonów w stolicy regionu przewija się zarówno COVID-19, ale równie często jest to nowotwór, zawał serca, zatrzymanie krążenia bądź udar mózgu.

W poszczególnych liczby zgonów w pierwszej połowie listopada w latach 2020 i 2019 prezentują się następująco (podajemy dane z miast, które do czasu publikacji odpowiedziały na zapytanie):

  • Olesno: 2020 r. - 36; 2019 r. - 12
  • Strzelce Opolskie: 2020 r. - 42; 2019 r. - 22
  • Prudnik: 2020 r. - 55; 2019 r. - 19
  • Krapkowice: 2020 r. - 37; 2019 r. - 15
  • Kluczbork: 2020 r. - 46; 2019 r. - 25
  • Brzeg: 2020 r. - 41; 2019 r. - 23

Kazimierz Łukawiecki: Koronawirus to czynnik nadkażający

- Zjawisko nadumieralności obserwuję od lat. Kiedyś mieliśmy do czynienia z kilkuprocentowymi przyrostami, na które wpływ miały różne czynniki środowiskowe. Stan epidemii spowodował przyczynił się do znacznego zdynamizowania tego procesu - mówi Kazimierz Łukawiecki, dyrektor sanepidu w Krapkowicach, a w przeszłości szef opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- W wielu przypadkach COVID-19 przyczynia się do śmierci osób, które pomimo przewlekłych schorzeń mogłyby żyć dłużej, jeszcze kilka, albo o kilkanaście lat. Koronawirus działa jako czynnik nadkażający, powodujący nadmierne przeciążenie organizmu - wskazuje.

- Koronawirus to nie jedyny problem. Pogorszyła się dostępność do świadczeń zdrowotnych. Chodzi nie tylko o przekładane operacje. Przykładem onkologia. W walce z nowotworami czas jest kluczowy. Utrudniony dostęp do badań i do lekarzy przełoży się na wzrost umieralności - argumentuje Kazimierz Łukawiecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska