Rozczarowani „okrągłym stołem”

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Robocze spotkanie przy polsko-niemieckim „okrągłym stole” było pierwszym od lutego 2015 roku.
Robocze spotkanie przy polsko-niemieckim „okrągłym stole” było pierwszym od lutego 2015 roku. Archiwum prywatne
Drepczemy w miejscu - mówią przedstawiciele mniejszości, którzy w Warszawie brali udział w spotkaniu z przedstawicielami ministerstw z Polski i z Niemiec oraz niemieckiej Polonii.

Rozmowy nie przyniosły przełomu - relacjonuje Rafał Bartek, przewodniczący zarządu TSKN.

- Od lat dyskutujemy o strategii edukacyjnej. Jeśli coś ciekawego się w ostatnim czasie wydarzyło w tej sprawie, to dzięki działaniom samego środowiska mniejszości. W tym, co od nas nie zależy postępu nie ma. Zanim podpisano dokumenty „okrągłego stołu” - w 2006 roku - postulowaliśmy powstanie centrum edukacyjnego w Opolu. W jego ramach powinno działać dwujęzyczne gimnazjum, liceum oraz profesjonalny ośrodek metodyczny dla nauczycieli z regionu, a nawet z całej Polski. Usłyszeliśmy kolejne ogólne deklaracje, ale bez konkretów.

- Ostatnie plenarne posiedzenie „okrągłego stołu” odbyło się w lutym - przypomina lider VdG Bernard Gaida, który uczestniczył w rozmowach. - Sporządziliśmy krytyczną opinię o realizacji jego postanowień. Ten dokument nie tylko jest aktualny. W niektórych dziedzinach nastąpił wręcz regres. Co o tyle nie dziwi, że od lutego nie spotkaliśmy się z przedstawicielami polskich ministerstw ani razu, by rozmawiać o tym, co jest do zrobienia. W lutym sporządziliśmy scenariusz muzealnej wystawy o losach Niemców w powojennej Polsce. Dziś już wiemy, że nie jest nią zainteresowane Muzeum Śląska Opolskiego, ani Urząd Marszałkowski. Podobnie rzecz się ma z centrum edukacji. Wtedy otwarta była sprawa budynku przy ul. Hallera w Opolu. Teraz wiadomo, że z pięknego obiektu edukacyjnego powstaną biurowe klitki.

Nadal czeka też na realizację postulat stworzenia Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej z prawdziwego zdarzenia.

- Centrum raczkuje i to tylko dlatego, że stworzyliśmy projekt przy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej - dodaje Rafał Bartek. - To jest dopiero iskierka. Mamy ogólną obietnicę, że to się ma rozwinąć w coś więcej. Spotkanie na ten temat jest planowane na początek przyszłego roku.

Rozmowy w Warszawie miały roboczy charakter. Ministerstwa (po polskiej stronie edukacji, spraw zagranicznych o administracji) reprezentowali dyrektorzy departamentów lub ich zastępcy. W środę planowane jest spotkanie z nowym podsekretarzem stanu odpowiedzialnym w MSW za mniejszości w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska