- Czeka nas rewolucyjna zmiana w zakresie składania zeznań podatkowych. Administracja Skarbowa udostępni osobom składającym PIT-37 i PIT-38 propozycje zeznań podatkowych - mówi Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Opolu.

Aby znaleźć swoją propozycję zeznania, należy odszukać stosowną zakładkę na stronie internetowej podatki.gov.pl. Należy podać swój numer PESEL, kwotę przychodu z deklaracji złożonej w 2017 roku oraz kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (PIT-11) za 2018 rok.

CZYTAJ TAKŻE: Jak rozliczyć PIT za 2018 rok. Instrukcja krok po kroku

Jeśli nie zgadzamy się z propozycją, to jak dokonać korekt? - Poprzez internet możliwe jest naniesienie poprawek i wprowadzenie danych, których w proponowanym zeznaniu brakuje. Później wystarczy je zaakceptować. I na tym kontakt z urzędem się kończy. Można też całe zeznanie odrzucić i rozliczyć się samodzielnie, w innej formie, zarówno elektronicznej, jak i papierowej, dostarczanej osobiście do urzędu skarbowego - wskazuje Agnieszka Jóźwin-Dalecka.

Dane, na bazie których urzędy skarbowe przygotowują propozycje zeznań, pochodzą z informacji przesyłanych przez pracodawców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ulga rehabilitacyjna 2019 w PIT za 2018 r. Jakie wydatki na cele rehabilitacyjne można odliczyć w PIT?

- Oprócz tego wykorzystywane są informacje z zeznań za 2017 rok. Jeśli podatnik wykazał, że korzystał ze zwolnień i ulg, na przykład na dziecko, to znajdą się one też w propozycji rozliczenia za 2018 rok. Podobnie jest z organizacjami pożytku publicznego, którym podatnik postanowił przekazać 1 proc. swojego podatku. W propozycji pojawi się ta organizacja, którą wskazaliśmy w 2017 roku. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać zmian w tych zakresach - zaznacza rzeczniczka IAS w Opolu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ulga na dziecko 2019 w PIT za 2018 rok. Jak rozliczyć ulgę na dzieci?

Termin akceptacji deklaracji upływa 30 kwietnia. Nadpłaty wypłacane będą szybciej, w ciągu 45 dni, ale tylko w przypadku zeznań elektronicznych. Te złożone w formie papierowej, bezpośrednio w urzędzie, mają trzymiesięczny termin wypłaty.

Urzędy skarbowe nie przygotowują deklaracji za osoby, które rozliczają się poprzez PIT-36, a więc prowadzących własną działalność gospodarczą. Takie osoby mają być objęte zmianami w systemie rozliczeń w 2020 roku.

ZOBACZ TAKŻE: 1 procent podatku 2019 w PIT za 2018 roku. Jak rozliczyć po zmianach?