- Faktycznie rozpoczęła się budowa sześcioosobowej kolei linowej oraz orczyka na Jaworzynie wraz z przebudową tras narciarskich - przyznał w rozmowie z DZ Tomasz Laszczak, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.
Nowoczesna kolejka o długości 1200 metrów
O wielkich inwestycjach na Skrzycznem i Kubalonce mówiono podczas konferencji prasowej z udziałem ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka, która odbyła się w marcu tego roku w Szczyrku.
Dyrektor Laszczak informował wówczas, że od dwóch lat trwają przygotowania do inwestycji na Skrzycznem, gdzie w ubiegłym roku została zmodernizowana jedna z najpopularniejszych nartostrad w Beskidach, tzw. Ondraszek, dzięki czemu została odciążona trasa narciarska FIS. Zapowiadał, że w tym roku rozpocznie się z kolei modernizacja strefy wyciągowej, gdzie funkcjonuje stary orczyk z lat 80. ub. wieku. Chodziło o budowę nowej, 6-osobowej kanapy włoskiej firmy Leitner o długości prawie 1200 metrów, która będzie się poruszała z prędkością 5 metrów na sekundę i w ciągu godziny przewiezie 1,8 tysiąca osób. Kolejka będzie kursowała z Dolin III na Skrzyczne.
Można powiedzieć, że od słów udało się przejść do czynów.
- Obecnie kopane są podpory fundamentowe i wylewany beton pod montaż słupów. Prace chcemy zakończyć przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego - podkreślił dyrektor Laszczak.
Orczyk i przebudowa tras narciarskich
Kolejnym etapem inwestycji jest budowa na Jaworzynie orczyka o długości 400 metrów wraz z nową trasą narciarską. Prace także już trwają. Następnym etapem będzie budowa nowego systemu naśnieżania. Ma on być wielokrotnie wydajniejszy niż obecnie stosowany. Chodzi o to, żeby w ciągu 48 godzin można było uzyskać naśnieżanie trasy przynajmniej o szerokości 20 metrów i długości 400 metrów. Przetarg został ogłoszony, prace również rozpoczną się w tym roku.
Dzięki tym inwestycjom sezon narciarski na Skrzycznem będzie można otwierać na początku grudnia, skorzystają z tego m.in. uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, nie będą musieli jeździć w Alpy, by szybko potrenować. Inwestycje te mają się także przyczynić do możliwości organizacji imprez w narciarstwie alpejskim międzynarodowej rangi, ułatwić narciarzom korzystanie z tras.
Inwestycje będą kosztowały prawie 50 mln zł. Finansowane są z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa
- Te inwestycje są dla nas krokiem milowym w rozwoju infrastruktury narciarskiej w naszym ośrodku - podkreślił dyrektor Laszczak. Dodał, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, jeśli chodzi o rozbudowę infrastruktury narciarskiej w Beskidach. - Pomysłów mamy dużo, ale zobaczymy jak będzie z finansowaniem - dodał dyrektor Laszczak.
Przypomnijmy, że podczas marcowej konferencji prasowej była mowa o rozbudowie bazy do narciarstwa biegowego na Kubalonce. Ma tam powstać zaplecze sportowe ciekawie wkomponowane w teren. W budynku będą się znajdowały: 100 miejsc noclegowych, parkingi, siłownie, stołówka, sauny - wszystko to, co jest sportowcom potrzebne do szczęścia. Kolejnym etapem będzie budowa nowego, całorocznego, krytego toru do narciarstwa biegowego o długości 1000 metrów, jak w Planicy czy Oberhofie, z nowoczesnym systemem naśnieżania i utrzymania śniegu. Inwestycja została wyceniona na 120 mln zł.
- Ale nasz tor nie będzie widoczny. Zostanie schowany pod istniejącym terenem. Tak naprawdę tylko dwie ściany frontowe budynku będą widoczne - tłumaczył podczas konferencji Tomasz Laszczak. Dodawał, że harmonogram prac zakłada: do września 2024 roku mają zostać załatwione wszystkie sprawy formalne (uzgodnienia, pozwolenia itd.), realizacja ma ruszyć w grudniu 2025 r. Podczas prac ośrodek ma funkcjonować normalnie. Drugi etap ma być realizowany jesienią 2027 r.
Nie przeocz
- Tysiące ludzi bez prądu w województwie śląskim. Sprawdź miasta i ulice bez zasilania
- 14. rocznica katastrofy górniczej w kopalni Wujek Ruch Ślask
- Niebezpieczne leki wycofane z aptek. Sprawdźcie aktualną listę WRZESIEŃ 2023
- Beskidy na zakończenie lata. Gdzie warto się wybrać? Oto propozycje na górski spacer!
Musisz to wiedzieć
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?