Rozpoczynają się Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Polska'

Redakcja
otworzy "Akropolis. Rekonstrukcja” - przedstawienie Teatru Współczesnego z Wrocławia.
otworzy "Akropolis. Rekonstrukcja” - przedstawienie Teatru Współczesnego z Wrocławia.
Sześć przedstawień, które znalazły się w programie festiwalu, to najbardziej interesujące inscenizacje klasyki polskiej na scenach krajowych w ostatnim sezonie.

Na początek "Akropolis. Rekonstrukcja" oparte na dramacie Stanisława Wyspiańskiego i słynnym przedstawieniu Jerzego Grotowskiego.

Z aktorami Teatru Współczesnego we Wrocławiu przygotował je Grek - Michael Marmarinos. Na poniedziałkowy spektakl jeszcze są bilety (60/50 zł) i wejściówki (25 zł).

Tylko wejściówki zostały natomiast na wtorkowy "Klub kawalerów" z Bydgoszczy.

W tym roku zobaczymy aż trzy przedstawienia z Warszawy.

W czwartek Teatr Dramatyczny zaprezentuje niezwykły spektakl o romantyzmie - "Klub polski" w reżyserii Pawła Miśkiewicza, z Teresą Budzisz-Krzyżanowską, Stanisławą Celińską i Jerzym Trelą. W kasie jest jeszcze 30 biletów (80 zł) na to przedstawienie. Można także kupić wejściówki (30 zł).

Gospodarz, czyli Teatr Kochanowskiego, pokaże swoje najnowsze przedstawienie "A ja, Hanna" w reżyserii Tomasza Hynka. Pod tym tytułem kryją się "Treny", poetyckie arcydzieło patrona naszego teatru, które do rockowej muzyki zaśpiewa Grażyna Rogowska. W środę obejrzy je konkursowa publiczność i oceni jury 36. OKT.

Dwa ostatnie dni to minifestiwal Mikołaja Grabowskiego i Teatru Imka z Warszawy. W piątek pokażą "Dzienniki" Gombrowicza, a w sobotę "Opis obyczajów" wg ks. Kitowicza (są jeszcze wejściówki po 30 zł). Na scenie same gwiazdy: Magdalena Cielecka, Piotr Adamczyk, Jan Peszek, Tomasz Karolak i Mikołaj Grabowski.
W sobotę poznamy też werdykt jury, które w tym roku będzie pracować w składzie: Zofia de Ines (scenograf), Monika Strzępka (reżyser, laureatka tegorocznego Paszportu "Polityki"), Krzysztof Mieszkowski (krytyk, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu) oraz Michał Walczak (dramatopisarz i reżyser).

Kwadrans po zakończeniu każdego spektaklu organizatorzy zapraszają na spotkania z twórcami i aktorami do "Klubu Artysty". Poprowadzi je Bartosz Suwiński, doktorant z Uniwersytetu Opolskiego.

W tym roku logo OKT to słoneczko i chmurka z piorunem, jak piktogramy znane z telewizyjnej prognozy pogody. - Coraz trudniej o znaki stricte teatralne, a nie chcę się powtarzać - mówi autorka logo Halina Fleger. - Odwołuję się więc do skojarzeń i prognozuję teatralną pogodę, jako że Konfrontacje są barometrem klasyki polskiej na krajowych scenach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska