48. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Znamy datę i program

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Bilety na spektakle w Opolu dostępne są już w kasie biletowej i internecie.
Bilety na spektakle w Opolu dostępne są już w kasie biletowej i internecie. Materiały promocyjne - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Zbliża się święto teatru, które przyciągnie widzów nie tylko z całego regionu, ale też kraju. Podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych wystawione zostaną najlepsze spektakle wyłonione wcześniej przez komisję Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Opolskie Konfrontacje Teatralne - jakie spektakle?

O możliwość wystąpienia na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych walczyła w tym roku rekordowa liczba 60 spektakli. Ostatecznie w Opolu przedstawione zostanie 6 z nich. Są to:

  • „Chłopi” według Władysława Reymonta w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie,
  • „Gołoledź” Jeremiego Przybory (słowa) i Jerzego Wasowskiego (muzyka) w reżyserii Piotra Kosewskiego ze Stowarzyszenia Teatr Nieduży,
  • „Miłość czysta u kąpieli morskich” Cypriana Kamila Norwida w reżyserii Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie,
  • „Przygody Koziołka Matołka” według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie,
  • „Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie i
  • „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

- Komisja miała w tym roku wyjątkowo trudne zadanie i pracowała ciężko przez cały miniony rok. Liczba zgłoszonych do konkursu spektakli bardzo nas cieszy. Świadczy to o tym, że klasyka jest nadal niezwykle żywotna i cieszy się zainteresowaniem najwybitniejszych twórców polskiego teatru – mówi Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Pierwsze pięć z powyższej listy opolscy widzowie będą mogli zobaczyć na żywo na scenach opolskiego teatru. Z kolei spektakl „Wyzwolenie” będzie dostępny jedynie w formie nagrania. Wynika to z faktu, że w Opolu nie ma odpowiedniej sceny do wystawienia go.

Każdy występ będzie też oceniany przez jurorów. Autorzy najlepszego spektaklu otrzymają nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego. Przyznane zostaną też nagrody zespołowe i indywidualne.

Kiedy odbędą się Opolskie Konfrontacje Teatralne 2024?

W ramach konfrontacji w Opolu będą mieć także miejsce liczne wydarzenia towarzyszące m.in. przygotowany przez Teatr Jana Kochanowskiego spektakl „Ziemia Obiecana”, koncert Grażyny Łobaszewskiej i Adama Nowaka, czy też spotkania z artystami.

Tegoroczne Opolskie Konfrontacje Teatralne odbędą się w dniach 21-26 maja. Bilety na wszystkie spektakle trafiły już do sprzedaży. Dostępne są w kasach teatru i na stronie internetowej.

Opolskie Konfrontacje Teatralne 2025 - będą zmiany w regulaminie

Co ważne, organizatorzy poinformowali, że od przyszłego roku zmieni się regulamin konkursu, umożliwiającego występ na opolskich konfrontacjach. Oprócz spektakli polskich będą mogły być prezentowane też sztuki autorów europejskich, które powstały maksymalnie 35 lat temu. Warunkiem będzie to, że przez ostatnie 4 lata sztuka nie była prezentowana na polskich scenach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska