Samorządowcy z Olesna, Niemiec i Ukrainy podpisali Deklarację Trippstadzką. Jedny z założeń pomoc dla Ukrainy

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Podpisanie Deklaracji Trippstadzkiej w Oleśnie.
Podpisanie Deklaracji Trippstadzkiej w Oleśnie. Mariola Flank
Deklarację podpisali w Oleśnie przedstawiciele powiatów z Polski, Niemiec i Ukrainy. W obliczu wojny w Ukrainie kontakty partnerskie stały się czymś więcej, niż tylko wzajemnymi wizytami.

Deklaracja mówi o ścisłej współpracy partnerskich i zaprzyjaźnionych samorządów:

  • Powiatu Oleskiego (Polska),
  • Kaiserslautern,
  • Kusel,
  • Saarpfalz (wszystkie trzy powiaty z Niemiec),
  • Bogorodczan (Ukraina).

- Podpisanie tej deklaracji było możliwe dzięki 20-letniej współpracy naszego powiatu z powiatem Kaiserslautern - podkreśla starosta oleski Roland Fabianek.

Główną ideą Deklaracji Trippstadzkiej jest utrwalanie integracji europejskiej, spójności i pokoju w Europie.

Skąd wzięła się nazwa Deklaracja Trippstadzka?

Nazwa wzięła się stąd, że założenia wzajemnej współpracy zaprzyjaźnionych samorządów z Polski, Niemiec i Ukrainy zostały wcześniej opracowane podczas spotkania roboczego, które zorganizowano w niemieckim Trippstadt w powiecie Kaiserslautern.

- Ten dokument ma szczególne znaczenie w czasach, kiedy Ukraina znalazła się w bardzo trudnej sytuacji z powodu wojny - mówi starosta Roland Fabianek.

Jednym z priorytetów Deklaracji Trippstadzkiej jest pomoc i wsparcie dla Ukrainy.

- Istotą współpracy partnerskiej jest to, aby rozwijała się ona na wielu płaszczyznach i skupiała wokół siebie coraz więcej nowych partnerów, w tym przypadku naszych przyjaciół z Ukrainy - podkreśla Ralf Leßmeister, starosta Kaiserslautern.

- Zmienia się polityka, zmieniają się politycy, ale ludzie pozostają i są dla nas najważniejsi. To właśnie z myślą o nich tworzymy partnerstwa. To, co w ostatnim czasie wydarzyło się w Ukrainie, pokazuje, jak ważne są przyjaźnie. W myśl zasady „razem można więcej” wielu ludzi zjednoczyło się, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy - dodaje Otto Rubly, starosta Kusel.

- Cały czas trzeba je rozwijać, budować trwałe mosty przyjaźni i wspierać się w trudnych sytuacjach - dodaje Theophil Gallo, starosta Saarpfalz.

Ukraińcy dziękuję Polakom i Niemcom za pomoc

Rostyslav Zaremba, przewodniczący gromady terytorialnej w Bogorodczanach, dziękował polskim i niemieckim przyjaciołom za ciepłe i rodzinne przyjęcie obywateli Ukrainy, którzy w związku z trwającym konfliktem z Rosją musieli opuścić swój kraj.

- Szczególne słowa podziękowania kieruję do brata Wojciecha Golonki, wizytatora pomocniczego Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich w Polsce. To właśnie dzięki pomocy i gościnności Prowincji Zgromadzenia w zeszłym roku grupa dzieci z Ukrainy mogła spędzić dwa wakacyjne tygodnie w placówce w Uszycach. Podobny projekt będzie realizowany również w tym roku - mówił Rostyslav Zaremba.

Powiat Oleski podpisał umowę o partnerstwie z niemieckim Kaiserslautern i ukraińskimi Bogorodczanami w 2002 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska