Senator Beniamin Godyla chce rządzić także w powiecie oleskim. W radzie powiatu może dojść do przetasowań

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kandydaci do rady powiatu oleskiego - okręg Olesno
Kandydaci do rady powiatu oleskiego - okręg Olesno Koalicja 15 Października - Działamy Lokalnie
Aktualnie powiatem oleskim rządzi koalicja Mniejszość Niemiecka - Koalicja Obywatelska. To na pewno się zmieni, ponieważ ani jedno z tych ugrupowań nie startuje w tegorocznych wyborach.

Wynik tegorocznych wyborów samorządowych w powiecie oleskim jest bardzo trudny do przewidzenia. Wystartuje tu tylko pięć komitetów (w poprzednich wyborach było siedem). Ponadto tylko jeden komitet - PiS - startuje pod swoją starą nazwą. Na listach wyborczych będzie pięć stronnictw:

  • Koalicja 15 Października - Działamy Lokalnie,
  • Prawo i Sprawiedliwość,
  • Śląscy Samorządowcy,
  • Trzecia Droga,
  • Ziemia Oleska - Nasza Przyszłość (ugrupowanie burmistrza Olesna Sylwestra Lewickiego).

Aktualnie powiatem oleskim rządzi koalicja Mniejszość Niemiecka - Koalicja Obywatelska. To na pewno się zmieni, ponieważ ani jedno z tych ugrupowań nie startuje w tegorocznych wyborach. Mniejszość Niemiecka utworzyła komitet o nazwie Śląscy Samorządowcy, który ma przyciągać nie tylko opolskich Niemców. PO w ogóle nie wystawi swoje listy. Zamiast tego startuje komitet Koalicja 15 Października - Działamy Lokalnie, którego liderem jest senator Beniamin Godyla.

Działamy Lokalnie to stary szyld Beniamina Godyli. W 2014 roku startował z nim w wyborach na burmistrza Gorzowa Śląskiego (przegrał zaledwie 37 głosami!), a w 2018 roku do rady powiatu (wprowadził 3 radnych, w tym samego siebie). Z rady powiatu oleskiego Beniamin Godyla w 2019 roku przeszedł do Senatu RP.

W tegorocznych wyborach senator Godyla chce przejąć władzę w starostwie powiatowym w Oleśnie.

- Uważam, że mamy szansę na zdobycie 8 mandatów w radzie powiatu - mówi Beniamin Godyla.

To w 19-osobowej radzie powiatu nie dałoby samodzielnej większości, ale w koalicji ze Śląskimi Samorządowcami już tak. Mniejszość Niemiecka od początku, czyli od 1999 r. rządzi lub współrządzi powiatem oleskim. W tym roku na pewno nastąpią zmiany wśród włodarzy starostwa w Oleśni[/b]e, ponieważ były starosta oleski, a obecny wicestarosta Stanisław Belka przechodzi na emeryturę.

Koalicja 15 Października - Działamy Lokalnie rozpoczęła już kampanię wyborczą i przedstawiła kandydatów na radnych. Jedynkami na listach będą:

  • Adam Adamski (okręg Olesno),
  • Tomasz Stefan (Gorzów Ślaski - Radłow),
  • Piotr Rasztar (Praszka - Rudniki),
  • Dionizy Brylka (Dobrodzień - Zębowice).

Wybory samorządowe 2024 w powiecie oleskim - jacy są kandydaci na starostę

Na listach wyborczych do rady powiatu oleskiego będzie 5 komitetów, ale realne szanse na rządzenie w kadencji 2024-29 mają trzy: Śląscy Samorządowcy, Działamy Lokalnie oraz Ziemia Oleska - Nasza Przyszłość. W zależności od tego, który kandydat z tych komitetów zyska najwięcej głosów w 19-osobowej radzie powiatu, starostą oleskim mogą zostać: Roland Fabianek (aktualny starosta oleski), Sylwia Kus, Tomasz Stefan lub Janusz Wojczyszyn. Do obsadzenia będzie także stanowisko wicestarosty.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska