Schodami w górę, schodami w dół

Lina Szejner
Ażurowe schody o ładnej linii będą jeszcze jednym atrakcyjnym „meblem” w domu.
Ażurowe schody o ładnej linii będą jeszcze jednym atrakcyjnym „meblem” w domu.
Jeśli nie zadba się o wygodne połączenie parteru i piętra, obrzydnie nam dom lub dwupoziomowe mieszkanie.

Schody są bardzo ważnym elementem w domu. Wprawdzie miejsce na nie przewiduje projektant, ale o ostatecznym efekcie decyduje ich wykonawca - przekonuje Waldemar Świerc, właściciel firmy "Remedlaw" w Opolu.

Powinny być wykonane przez dobrego fachowca, zgodne z normami budowlanymi. Aby wybrać właściwą firmę, trzeba sprawdzić, ile czasu funkcjonuje ona na rynku. Najlepsza będzie ta, która istnieje około 10 lat, bo ma ona nie tylko duże doświadczenie, ale też odpowiednie maszyny oraz komputer, przy pomocy którego klient może wybrać konstrukcję a fachowiec zrobić obliczenia. Wysokość stopni oraz ich liczba zależy od różnicy poziomów, które należy połączyć schodami, co ustala się według specjalnego wzoru.
Najczęściej inwestorzy wybierają pomiędzy schodami ażurowymi, o całościowej drewnianej konstrukcji oraz betonowymi, które obudowuje się następnie drewnem. Kolejnym wyborem, jakiego trzeba dokonać w związku ze schodami, jest ich położenie: czy mają "wychodzić" z salonu, czy też z klatki schodowej.

Ażurowe schody o pięknej linii, wykonane przez dobrego fachowca, będą jeszcze jednym i to najbardziej atrakcyjnym meblem w domu i wspaniale byłoby, gdyby ich początek znalazł się w salonie. Wszystko zależy jednak od tego, jak liczna rodzina zajmuje dom i jakiej jest on wielkości. Wyobraźmy sobie, że w domu o ażurowych schodach mieszka dwupokoleniowa rodzina. W salonie są goście, a po schodach co chwilę schodzą lub wchodzą dzieci albo dziadkowie. W takiej sytuacji lepiej je umieścić w klatce schodowej.
Ważne jest przeznaczenie na schody odpowiedniej ilości miejsca. Przed i tuż za schodami powinno się znaleźć przynajmniej tyle przestrzeni, aby można było zrobić jeden krok.

Z CZEGO SCHODY?
Schody można wykonać z wielu gatunków drewna. Urodziwe są sosnowe, modrzewiowe, jesionowe, ale najtrwalsze - dębowe. Ponieważ dąb po pewnym czasie szarzeje, lepiej zdecydować się na ciekawsze kolorystycznie drewno buka, o równie wysokich parametrach twardości.

TRZEBA PILNOWAĆ NORM
Waldemar Świerc, właściciel firmy stolarskiej:
- Wygodne i bezpieczne schody to takie, które wybudowano zgodnie z obowiązującymi normami. Najlepiej chodzi się po takich stopniach, między którymi odległości wynoszą 16-17 centymetrów. Standardowa szerokość stopni powinna wynosić 80-90 stopni, a odległość między tralkami - 13-18 cm. Jeśli w domu są małe dzieci, lepiej zrobić między nimi mniejsze odległości.

Kształt schodów zależny jest od tego, gdzie je zaprojektował architekt. Klasyczne schody jedno- lub dwubiegowe najlepiej umieścić przy ścianie - pozwoli to wzmocnić konstrukcję i nie przytłoczyć wnętrza, zwłaszcza jeśli schody są wylewane i obijane drewnem. Znacznie mniej miejsca zajmą schody kręcone, ale ponieważ są bardzo efektowne i obecnie bardzo modne, właściciele często decydują się, by je poprowadzić w eksponowanym fragmencie domu.
Przy wylewaniu betonowych stopni bardzo często zdarza się, że niesolidni fachowcy nie dość dokładnie obliczą odległości między stopniami i ostatni z nich jest np. o centymetr wyższy. Trzeba to zniwelować przy okładaniu schodów drewnem lub płytkami, ponieważ ma to ogromne znaczenie przy chodzeniu. Będziemy się o taki stopień zawsze potykać.

Jeden z błędów, które popełnia się przy okładaniu schodów, zdarza się wtedy, gdy zabraknie płytek glazurowanych np. przy zejściu do piwnicy i ostatni stopień właściciele decydują się wyłożyć takimi płytkami, jakie są na podłodze. Przy niezbyt dobrym oświetleniu zupełnie nie widać, gdzie kończą się schody i dochodzi do groźnych wypadków.
W ostatnich latach w modę weszły - obok schodów drewnianych - metalowe z drewnianymi stopniami. Efektownie wyglądają one tylko we wnętrzach nowoczesnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska