Ściany jakby z gumy

Lod
Oba opolskie ośrodki nie przyjmują już nowych mieszkańców. Bezdomnych jest więcej niż miejsc.

Gawra" przy ulicy Wrzosowej zapewnia schronienie rodzinom z dziećmi i samotnym mężczyznom. Teoretycznie mieszkać może tam 72 osoby. W rzeczywistości jest ich ponad 90. Podobna sytuacja jest w "Szansie" przeznaczonej dla matek z dziećmi i samotnych kobiet.

- Moglibyśmy oczywiście przyjmować kolejne osoby, ale musielibyśmy wówczas łamać wszystkie możliwe przepisy - mówi Edyta Solarska-Halaba, pracownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. - Obie placówki są mocno zatłoczone. W "Gawrze" już teraz mieszkańcy mają dyżury w kuchni. Jest tam za dużo osób, by taka zwykła czynność jak przygotowywanie posiłku odbywała się sprawnie. W ośrodkach jest także za mało toalet dla tak dużej liczby mieszkańców - wylicza Edyta Solarska-Halaba.

W zimie ośrodki są wprawdzie bardziej zatłoczone, jednak wówczas mogą one liczyć na ulgowe traktowanie ze strony służb sanitarnych czy straży pożarnej. Fala eksmisji w miesiącach letnich powoduje, że latem liczba bezdomnych nie maleje.
Trudno oszacować, ile osób w Opolu nie ma dachu nad głową. Każdego dnia do Ośrodka Interwencji Kryzysowej przychodzą bezdomni z pytaniem o wolne miejsce. - Kilku osobom przydzieliliśmy je, jednak muszą czekać na to, aż ktoś inny odejdzie i zwolni łóżko - mówi Edyta Solarska-Halaba.
Łatwiej mają bezdomni i samotni mężczyźni. Dla nich pracownicy "Gawry" przygotowali pokoje z łóżkami piętrowymi. Zdarza się, że na 15 metrach kwadratowych mieszka tam nawet osiem osób. - Gorzej jest z matkami, które przychodzą do nas z kilkorgiem dzieci. Wówczas przydzielamy im jeden pokój i nie ma możliwości, aby zakwaterować w nim kolejną rodzinę - ocenia pracownica OIK.
Oba ośrodki dysponują także pokojami przeznaczonymi dla kobiet, które uciekły z domu przed przemocą, jednak te pomieszczenia są także stale zajęte.
- Sytuację poprawić mogłaby jeszcze jedna tego typu placówka w mieście, która w przyszłości ma powstać przy ulicy Struga - ocenia się w OIK. Na razie jednak bezdomni muszą czekać, aż ktoś z wcześniejszych mieszkańców usamodzielni się i zwolni miejsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska