Sejmik uchwalił „Strategię rozwoju województwa opolskiego Opolskie 2030”. Dokument przyjęty jednogłośnie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Założenia strategii przed rozpoczęciem uroczystej sesji sejmiku przedstawili jego przewodniczący i członkowie zarządu województwa.
Założenia strategii przed rozpoczęciem uroczystej sesji sejmiku przedstawili jego przewodniczący i członkowie zarządu województwa. Krzysztof Ogiolda
Za przyjęciem strategii głosowało 25 radnych, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Tym samym zakończyły się trwające ponad dwa lata prace nad tym dokumentem.

Nad ostatecznym kształtem strategii pracowało 228 osób w 12 grupach doradczych. Lista jej współautorów liczy 275 nazwisk. Mieszkańcy regionu zgłosili do niej 301 uwag. Ponad połowę całkowicie lub częściowo uwzględniono.

Pierwszą część dokumentu, który uchwalił sejmik, stanowią diagnozy, czyli charakterystyka województwa pod względem społecznym, środowiskowym i gospodarczym. W części drugiej omówiono cele strategiczne („Człowiek i relacje”, „Środowisko i rozwój” oraz „Silna gospodarka”) i operacyjne. Te ostatnie składają się na tzw. Opolską Jedenastkę. Należą do niej: ceniona marka regionu, silne branże, gospodarka otwarta na współpracę, region dostępny komunikacyjnie, rozwinięte i dostępne usługi, wykwalifikowani mieszkańcy, trwałe więzi społeczne i bezpieczeństwo w regionie, a także przyjazne środowisko, wysokie walory przyrodniczo-krajobrazowe oraz Opolskie zeroemisyjne.

- Wytyczamy kierunki działania na najbliższą dekadę, ale i zostawiamy furtki na to, co może się pojawić – mówił na poprzedzającej poniedziałkowe obrady konferencji przewodniczący sejmiku Rafał Bartek. - Zapoznaliśmy się z opiniami mieszkańców podczas konsultacji społecznych. Te głosy to jest bardzo ważna część tego dokumentu. Chcemy nadal intensywnie się rozwijać, być województwem nowoczesnym, otwartym i wielokulturowym, ale mamy świadomość, że to nie strategia tę rzeczywistość zbuduje, ale mieszkańcy regionu.

Węzłowe elementy strategii podczas uroczystej sesji w Filharmonii Opolskiej prezentowali pracujący przy niej eksperci (profesorowie Jacek Szlachta, Krystian Heffner i Wojciech Dziemianowicz) oraz członkowie zarządu województwa.

- W tym dokumencie jest zapisane, jak powinniśmy myśleć o przyszłości – przekonywał marszałek Andrzej Buła. - Widzimy region opolski jako region wysokiej jakości życia, co wynika z unikatowego połączenia dynamiki i równowagi, nowoczesności i tradycji oraz otwartości i integracji. To jest nasza wizja. My się wszyscy wzajemnie dobrze znamy, poprzez subregiony poznaliśmy swoje potrzeby. I możemy mieszkańcom zapewnić realizację wszystkich potrzeb, które są ważne w życiu.

- Bardzo ważną rolę przypisaliśmy ochronie zdrowia – mówiła wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura – i realizacji polityk zdrowotnych. Myślę o polityce wsparcia rodzicielstwa czy walki z chorobami cywilizacyjnymi. Będziemy podnosić potencjał szpitali i jednostek medycznych. Bardzo ważna jest dla nas także profilaktyka uzależnień i ochrona zdrowia psychicznego.

Antoni Konopka podkreślił rolę rolnictwa i obszarów wiejskich. Na obszarach wiejskich mieszka 50 procent Opolan stąd ważne miejsce w strategii zajmuje przeciwdziałanie ich wykluczeniu zdrowotnemu, komunikacyjnemu, edukacyjnemu czy informatycznemu.

Szymon Ogłaza mówił m.in. o problemach transportu. - Wszędzie w Polsce i w Europie mamy zapchane drogi – przyznał. - Stąd w strategii znalazł się plan zakupu nowego taboru kolejowego. Z komunikacją i środowiskiem wiąże się także rozwój systemu dróg rowerowych.

W kolejnej części obrad informację na temat projektu dokumentu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021 – 2027 i jego procesu konsultacji społecznych przedstawiła pani Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich.

Pozytywnie tekst strategii zaopiniowali przewodniczący sejmikowych komisji.

- Uczestniczymy dziś w wyjątkowym wydarzeniu – mówiła wicewojewoda Teresa Barańska. - Pragnę podziękować wszystkim, którzy przy strategii pracowali. Zostały przedstawione strumienie, które wpłyną na rozwój regionu. Pragnę przy tym podkreślić znaczenie programów rządowych, których jest bardzo dużo i one doskonale wpisują się w strategię. Cieszę się, że będziemy mogli razem rozwijać już teraz pięknie funkcjonującą Opolszczyznę.

- Nikt z nas nie chciał, by na tej dyskusji kładł się cieniem problem opolskiej psychiatrii, którą zamknęliśmy - mówiła Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku. – Strategia jest pisana dla samorządowców, którzy tu siedzą, dla ich ambitnych planów. Dla Państwa jesteśmy gotowi tę strategię poprzeć. Naszym „sprawdzam” będą – także moje – wnioski do budżetu. Już za dwa tygodnie.

Starosta strzelecki Józef Swaczyna podkreślił, że samorządowcy czekają na realizację strategii w subregionach. - Cieszmy się, że nasza piękna Opolszczyzna jest – zakończył.

Marszałek Andrzej Buła podziękował radnym za jednogłośne głosowanie. Pogratulował go także sejmikowi – w imieniu ekspertów – prof. Jacek Szlachta. Podkreślił, że województwo opolskie jest drugim w Polsce, w którym tak właśnie strategię uchwalono.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska