Wkrótce Sielska Woda stanie się oficjalnie otwartą pełnoprawną osadą - na 29 grudnia zaplanowano oficjalne odsłonięcie tablic wjazdowych z nazwami osady.
Wójt Lubszy, Bogusław Gąsiorowski, nie przypomina sobie, kiedy ostatnio w gminie tworzono zalążek nowej miejscowości. - Temat zainicjowali właściciele gruntów, którzy rozparcelowali je na działki i zaczęli sprzedawać. Jak się okazało chętnych kupców nie brakowało i za pierwszym domostwem zaczęły się pojawiać powoli kolejne, a na tym nie koniec. - Procedury trwały kilka miesięcy. Najpierw pomysł zaakceptowała rada gminy. Uzyskaliśmy zgodę starostwa, a że teren nowej osady pozostaje geodezyjnie w obrębie Dobrzynia, to nie było z tym większych problemów. Ostateczną akceptację dał rząd - relacjonuje wójt.
I tak w gminie Lubsza powstała nowa osada. Na razie jedyna. Samorządowcy liczą, że jeśli właściciele działek przeniosą się do Sielskiej Wody, to i mieszkańców gminie przybędzie. - Mamy świadomość, że to proces wieloletni, ale jest dobry początek, bo zaczęły tam się budować pierwsze domy - podkreśla wójt Gąsiorowski.
Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy „Sielską Wodę” założyła trzy lata temu pochodząca z Lubszy rodzina Tomków. - Postanowiłem zainwestować tu pieniądze zarobione za granicą - mówi Marian Tomków. - Utworzyliśmy trzy kąpieliska, smażalnię ryb, bar, plac zabaw, boiska i miejsca noclegowe - opowiada.
Właściciele kompleksu postanowili „sprosić” do siebie sąsiadów, więc zaczęli dzielić teren na parcele na sprzedaż. Doprowadzili prąd i wodę. Zainteresowanie przerosło ich oczekiwania. Przez rok sprzedali 50 działek pod zabudowę jednorodzinną i domki rekreacyjne. Docelowo ma być ich niemal 170.
- Cisza spokój, widok na las i wodę, możliwość kontaktu z naturą - to przyciąga ludzi - ocenia Marian Tomków. - 80 procent nabywców działek to mieszkańcy Wrocławia, Jelcza-Laskowic, Oławy.
Lubsza to typowo wiejska gmina, pod względem obszaru - największa w województwie, bo zajmująca 212 km kw. powierzchni, z czego 90 km kw. to lasy. Jest też rzeka - zagrożenie, ale i atrakcja turystyczna i tym władze gminy upatrują szans na rozwój. Dotychczas Lubszę tworzyło 21 sołectw, z których największe to Lubsza a najmniejszy Śmiechowice i 10 przysiółków. Teraz doszła do tego jedna osada. - Przez ostatnie lata mieszkańców nam przybywało, dzięki temu, że przeprowadzali się do nas brzeżanie - mówi wójt Bogusław Gąsiorowski.
Według najnowszych danych Lubsza liczy 9050 mieszkańców. Wójt liczy, że jak Sielska Woda rozwinie się, to przybędzie nawet 100 kolejnych.
FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.