Skośny sufit ma swój urok

fot. weranda.pl
Miejsce pod skośnym sufitem gospodarze przeznaczyli na obszerną biblioteczkę.
Miejsce pod skośnym sufitem gospodarze przeznaczyli na obszerną biblioteczkę. fot. weranda.pl
Urządzenie mieszkania na strychu nie jest łatwe, ale jeśli zrobimy to z pomysłem, zyskamy niebanalną przestrzeń.

Skośny sufit ma swój urok, ale trudno w takim pomieszczeniu dopasować meble, są problemy z upięciem firan i zasłon. Tak pochyły strop jest bez wątpienia wyzwaniem dla mieszkańców, bo wymaga pomysłowości i "dizajnerskiego oka". Jak sobie poradzić ze skośnym problemem?

- Ukośne sufity mają sporo uroku i łatwo je "oswoić" - twierdzi Agnieszka Sowa, architekt wnętrz z Opola.
- Dają mnóstwo możliwości zagospodarowania przestrzeni, o czym mogą jedynie pomarzyć mieszkańcy bloków.

Adaptując mieszkanie strychowe, trzeba się liczyć z drogą aranżacją, ale warto ponieść koszty, bo takie poddasza są niepowtarzalne. Skosy można sprytnie wykorzystać i zabudować szafkami (zmieści się w nich np. odkurzacz) lub ażurowymi półkami na książki. Mogą być również świetnym miejscem na garderobę lub stworzyć przytulny kącik z głębokim fotelem i niewielką lampką.

Architekci odradzają zabudowywanie skosów. Ich zdaniem trzeba je eksponować, bo są oryginalne i to one nadają charakter wnętrzu. Można je np. punktowo oświetlić.
- Byłam kiedyś w mieszkaniu, gdzie gospodarze zakryli belki płytami kartonowo-gipsowymi i strych stracił cały swój urok - wspomina pani Agnieszka.

Planując przebudowę strychu, trzeba pamiętać, aby przed wprowadzeniem zmian konstrukcyjnych skonsultować je z fachowcem. To on oceni, czy przeróbki nie zagrożą konstrukcji nośnej budynku.

Do mieszkań strychowych standardowe meble często nie pasują. Niskie sofy, lekkie stoliczki i szafki dają możliwość oryginalnej aranżacji. Ciekawie prezentuje się też pod skośnym dachem łazienka. Można ją doświetlić połaciowymi oknami, a potem, leżąc w wannie, podziwiać rozgwieżdżone niebo.

- Upięciem firan czy zasłon nie ma się co przejmować - twierdzi Sowa. - Firmy specjalizujące się w szyciu okiennych przybrań mają w swoich ofertach wiele ciekawych rozwiązań. Zawsze można też zamówić robione na wymiar rolety.

Tego typu mieszkania są z reguły wysokie, więc pod stropem można czasem wybudować antresolę.
- To kolejny plus takiego lokum - twierdzi pani Agnieszka. - Na antresoli nie stawiajmy jednak ciężkiego łóżka. Wystarczy np. duży materac.

Mimo że koszty urządzenia mieszkań 'pod chmurką" są spore, ostatnio coraz więcej osób decyduje się na taką opcję. I trudno się temu dziwić. W bloku razi ściana z cegieł czy drewniane stemple, bo wyglądają sztucznie. W ciasnych mieszkaniach brakuje też oddechu i przestrzeni. A że mamy skośny sufit? W tym cały urok strychowego mieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska