Śmigus-dyngus na Opolszczyźnie. Kiedyś to były lane poniedziałki! Strach było wyjść z domu! Zobaczcie galerię zdjęć

Drim
Tak kiedyś wyglądały lane poniedziałki na Opolszczyźnie. Dziś to już nie do pomyślenia.
Tak kiedyś wyglądały lane poniedziałki na Opolszczyźnie. Dziś to już nie do pomyślenia. Archiwum nto
Śmigus-dyngus, zwany też lanym poniedziałkiem, to drugi dzień Świąt Wielkanocnych. W polskiej tradycji polewa się tego dnia dla żartów wodą inne osoby. Przez lata na opolskich ulicach można było oglądać młodzież biegającą z sikawkami, butelkami czy wiadrami, lejącą przechodniów wodą. Dziś to już coraz rzadszy widok.

Śmigus-dyngus - skąd wzięła się taka tradycja?

Poniedziałek wielkanocny, zwany też lanym poniedziałkiem to drugi dzień świąt. W polskiej tradycji polewa się tego dnia dla żartów wodą inne osoby.

Jest to nawiązanie do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia.

Pierwsze wzmianki o zwyczajach śmigusowo-dyngusowych w Polsce pochodzą z XV wieku, z ustaw synodu diecezji poznańskiej z 1420 roku pt. Dingus prohibetur, przestrzegających przed praktykami, mającymi niechybnie... grzeszny podtekst.

Śmigus-dyngus. Co oznacza?

Dyngus po słowiańsku to "włóczebny". Wywodzi się go od wiosennego zwyczaju składania wzajemnych wizyt u znajomych i rodziny. Można było wtedy także liczyć na poczęstunek i zaopatrzenie w żywność na drogę.

Słowo dyngus wywodzi się od niemieckiego słowa "dingen", co oznacza "wykupywać się" (inne znane określenia: dyng, szmigus, wykup lub datek).

Śmigus z kolei oznaczał symboliczne bicie witkami wierzby lub palmami po nogach i wzajemne polewanie się wodą. Miało to symbolizować wiosenne oczyszczenie z brudu i różnych zdrowotnych dolegliwości, a w późniejszym okresie również i z... grzechu.

Oblewane były osoby, które nie wykupiły się podarkami. Dawniej dzień ten nazywany był również "dniem św. Lejka", "oblewanką" i "polewanką".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska