Specjalistyczny sprzęt medyczny od marszałka trafił do szpitala wojewódzkiego i Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Szpital Wojewódzki dostały specjalistyczny sprzęt medyczny, który pomoże zwalczać COVID i poprawi jakość leczenia po epidemii. Kupił je marszałek województwa za pieniądze unijne.

W Szpitalu Wojewódzkim w Opolu od tygodnia działa już nowoczesny sprzęt do diagnostyki, czyli analizy wymazów pod kątem obecności koronawirusa. Łącznie z zestawem 600 testów kosztował około 200 tysięcy złotych.

Jednoparametrowy test Real-Time PCR jest przydatny szczególnie do diagnostyki pojedynczych pacjentów, w nagłych przypadkach. Dlatego w pierwszej kolejności będzie wykorzystywany do testowania pacjentów w stanach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia trafiających do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Badanie trwa około godziny, czyli w ciągu doby można wykonać około 20 takich badań. To może nie jest bardzo dużo, ale jeśli pojawia się pacjent, wymagający szybkiej interwencji, to takie badanie jest bardzo potrzebne i skuteczne w identyfikowaniu choroby – podkreśla Roman Kolek, wicemarszałek województwa.

Z kolei opolscy ratownicy otrzymali m.in. 10 agregatów prądotwórczych, 20 zestawów do ciśnieniowego przetaczania płynów infuzyjnych, 100 zestawów do szybkiej konikotomii dla dorosłych i dzieci, ciśnieniomierze, ssaki.

– Zestawy do konikotomii to urządzenia do szybkiego i doraźnego udrożnienia dróg oddechowych w sytuacji zadławienia się, duszenia, obrzęku, w sytuacji uszkodzenia dróg oddechowych. To ważne narzędzie do przywracania oddechu w trybie pilnym, ratowniczym – wyjaśnia wicemarszałek. – Zestawy posłużą nie tylko w walce z epidemią. To szansa na to, żeby nasze ratownictwo miało lepszy sprzęt, o wyższym standardzie, co przełoży się na nasze bezpieczeństwo - dodaje.

Wkrótce w OCRM pojawią się również dwie nowe karetki, w tym jedna tzw. bariatryczna, czyli przeznaczona do przewozu pacjentów z nadwagą.

- To urządzenia i sprzęt, które potrzebne są nie tylko teraz, ale i dla bezpiecznego i skutecznego działania w przyszłości – mówi Roman Kolek. - Zwracamy uwagę na konieczne certyfikaty, żeby unikać błędów, popełnianych w innych miejscach – dodaje.

Sprzęt został kupiony dzięki realizacji projektu unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego „Opolskie przeciw COVID-19”. To projekt zainicjowany i prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska