Specjalistyczny sprzęt medyczny od marszałka trafił do szpitala wojewódzkiego i Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Szpital Wojewódzki dostały specjalistyczny sprzęt medyczny, który pomoże zwalczać COVID i poprawi jakość leczenia po epidemii. Kupił je marszałek województwa za pieniądze unijne.

W Szpitalu Wojewódzkim w Opolu od tygodnia działa już nowoczesny sprzęt do diagnostyki, czyli analizy wymazów pod kątem obecności koronawirusa. Łącznie z zestawem 600 testów kosztował około 200 tysięcy złotych.

Jednoparametrowy test Real-Time PCR jest przydatny szczególnie do diagnostyki pojedynczych pacjentów, w nagłych przypadkach. Dlatego w pierwszej kolejności będzie wykorzystywany do testowania pacjentów w stanach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia trafiających do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Badanie trwa około godziny, czyli w ciągu doby można wykonać około 20 takich badań. To może nie jest bardzo dużo, ale jeśli pojawia się pacjent, wymagający szybkiej interwencji, to takie badanie jest bardzo potrzebne i skuteczne w identyfikowaniu choroby – podkreśla Roman Kolek, wicemarszałek województwa.

Z kolei opolscy ratownicy otrzymali m.in. 10 agregatów prądotwórczych, 20 zestawów do ciśnieniowego przetaczania płynów infuzyjnych, 100 zestawów do szybkiej konikotomii dla dorosłych i dzieci, ciśnieniomierze, ssaki.

– Zestawy do konikotomii to urządzenia do szybkiego i doraźnego udrożnienia dróg oddechowych w sytuacji zadławienia się, duszenia, obrzęku, w sytuacji uszkodzenia dróg oddechowych. To ważne narzędzie do przywracania oddechu w trybie pilnym, ratowniczym – wyjaśnia wicemarszałek. – Zestawy posłużą nie tylko w walce z epidemią. To szansa na to, żeby nasze ratownictwo miało lepszy sprzęt, o wyższym standardzie, co przełoży się na nasze bezpieczeństwo - dodaje.

Wkrótce w OCRM pojawią się również dwie nowe karetki, w tym jedna tzw. bariatryczna, czyli przeznaczona do przewozu pacjentów z nadwagą.

- To urządzenia i sprzęt, które potrzebne są nie tylko teraz, ale i dla bezpiecznego i skutecznego działania w przyszłości – mówi Roman Kolek. - Zwracamy uwagę na konieczne certyfikaty, żeby unikać błędów, popełnianych w innych miejscach – dodaje.

Sprzęt został kupiony dzięki realizacji projektu unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego „Opolskie przeciw COVID-19”. To projekt zainicjowany i prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie