Program ma być przełomem w walce z zanieczyszczeniem benzenem. Projekt został właśnie uruchomiony, a jego pierwszym elementem jest umiejscowienie na terenie kompleksu chemicznego w Blachowni specjalnego ambulansu pomiarowego. To naszpikowany elektroniką pojazd do badania jakości powietrza i zanieczyszczeń.
Odczytane pomiary pozwolą w niedalekiej przyszłości na ujawnienie źródła zanieczyszczeń - mówi Barbara Toczko, naczelnik w Departamencie Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Ambulans będzie zmieniał swoje położenie, dzięki czemu pozwoli zebrać dane potrzebne do usprawnienia programu. Docelowo zakres pomiarów będzie tak dokładny, że firma emitująca zanieczyszczenia do atmosfery nie będzie mogła unikać odpowiedzialności. Przynajmniej takie są założenia.
- Poprawa jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu ze szczególnym uwzględnieniem benzenu jest jednym z priorytetów Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a także Ministerstwa Klimatu - podkreśla poseł PiS Janusz Kowalski, który zaangażował się w realizację programu.
W Kędzierzynie-Koźlu odbyły się już dwa posiedzenia tzw. okrągłego stołu w sprawie zanieczyszczenia powietrza w tym powiecie. W kolejnym ma wziąć udział Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.
Wszelkie działania związane z poprawą jakości powietrza w tym mieście prowadzimy wspólnie z prezydent miasta Sabiną Nowosielską - podkreśla Barbara Toczko.
Kolejnym etapem działań okrągłego stołu i zespołu roboczego ma być przegląd tzw. zezwoleń zintegrowanych dla biznesu na prowadzenie działalności mogącej mieć wpływ na jakość powietrza w mieście.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?