Spis powszechny 2021. Urząd Statystyczny organizuje sobotnią noc spisową. Potrwa od 8 rano do północy

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Sobotnia akcja jest próbą wyjścia naprzeciw osobom, które w inne dni tygodnia pracują.
Sobotnia akcja jest próbą wyjścia naprzeciw osobom, które w inne dni tygodnia pracują. Szymon Starnawski
Do końca spisu powszechnego zostało siedem dni. W sobotę, 25 września w Urzędzie Statystycznym w Opolu zostanie zorganizowana noc spisowa. Nazwa jest trochę przewrotna. Urząd będzie otwarty do północy, a zaprasza już od ósmej rano.

- W opolskim Urzędzie Statystycznym (przy ul. Kołłątaja 14) nasi pracownicy czekają na wszystkie osoby, które nie mają dostępu do komputera lub internetu - więc trudno im wziąć udział w samospisie - czekały na telefon rachmistrza spisowego lub chcą skorzystać z pomocy naszych pracowników – mówi Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu. - Jeśli tylko pogoda pozwoli, mobilny punkt spisowy będzie działał także od 13.00 do 17.00 na pl. Wolności. Sobotnia akcja jest próbą wyjścia naprzeciw osobom, które w inne dni tygodnia pracują.

Równolegle podobną możliwość tworzą także Urzędy Miasta w Brzegu, w Nysie, w Grodkowie i w Niemodlinie (wszystkie będą otwarte od 8.00 do 24.00). Urząd Miasta w Zawadzkiem zaprasza od 15.00 do 19.00.

- Aby wziąć udział w nocy spisowej, nie trzeba mieć koniecznie dowodu tożsamości – dodaje Monika Bartel. - Do zalogowania potrzebny jest natomiast numer PESEL. Jedno z pytań spisowych dotyczy metrażu mieszkania, warto więc tę powierzchnię przed przyjściem do Urzędu Statystycznego sprawdzić.

Nadal – do 30 września do 24.00 – można dokonywać samospisu, logując się na stronę internetową www.spis.gov.pl.

Do ostatniego dnia będzie działała także infolinia, pod którą można zadzwonić (nr 22 279-99-99) i wziąć udział w spisie.

Do końca września będą także pracowali rachmistrzowie. Dostępne będą także punkty, które od początku spisu funkcjonują w urzędach miast i gmin.

Nie należy udziału w spisie lekceważyć. Jest on obowiązkowy

Odmowa wykonania obowiązku spisowego jest czynem zabronionym. Podlega zatem odpowiedzialności karnej. Zgodnie z ustawą na osobę, która odmawia udziału w spisie, może być przez sąd nałożona kara w wysokości do 5 tysięcy zł.

- Zachęcamy bardzo do uczestnictwa w spisie – dodaje Monika Bartel. - Dzięki niemu możliwe będzie m.in. ustalenie faktycznej liczby ludności i mieszkań, zaplanowanie w przyszłości szkół, przedszkoli, szpitali itp. Na podstawie wyników spisu przydzielane są także dotacje, subwencje, pieniądze unijne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska