Spór o nocną opiekę medyczną w Głuchołazach

sxc.hu
sxc.hu
NFZ zerwał umowę z Optimą, bo nie uruchomiła punktu nocnej i świątecznej opieki w Głuchołazach.

Dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Głuchołazy jest taka, że w styczniu, a najpóźniej w lutym 2012 roku do miasta wróci punkt nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Taki punkt (dostępny dla pacjentów od 18.00 do 6.00 rano, a w dni świąteczne całodobowo) funkcjonował w Głuchołazach do końca lutego tego roku. Potem zmieniły się zasady organizacji takiej pomocy.

Narodowy Fundusz Zdrowia powiększył do 50 tysięcy limit mieszkańców objętych opieką jednego zespołu medycznego (lekarz i pielęgniarka). Wybrany w drodze konkursu organizator tej opieki - prudnicka przychodnia Optima Medycyna, początkowo prowadziła w powiecie nyskim jeden punkt - w samej Nysie przy ul. Kolejowej z trzema zespołami medycznymi oraz w niepełnym wymiarze godzin dyżury lekarskie w Otmuchowie i Paczkowie.

Takie rozwiązanie zakwestionowała kontrola NFZ, więc od maja wszyscy mieszkańcy 150-tysięcznego powiatu w przypadku nagłego zachorowania musieli jeździć do Nysy. Pacjenci z gminy Głuchołazy mogli jeszcze wybrać położoną bliżej przychodnię Optimy w Prudniku przy ul. Nyskiej.

Brak nocnej opieki medycznej w Głuchołazach od początku budził jednak duże niezadowolenie mieszkańców i protesty lokalnych władz. Jak wyjaśnia Tomasz Uher, zastępca dyrektora opolskiego oddziału NFZ, fundusz już od momentu zawarcia kontraktu - w marcu tego roku - domagał się od Optimy zorganizowania nocnej opieki w drugim największym mieście powiatu nyskiego, czyli właśnie w Głuchołazach.

Tak się nie stało, więc w październiku NFZ wypowiedział Optimie umowę na prowadzenie nocnej opieki medycznej w powiecie nyskim.

W ciągu trzech miesięcy okresu wypowiedzenia NFZ zamierza przygotować kolejny konkurs i wybrać firmę medyczną, która przejmie nyski kontrakt. Oferenci, którzy zaproponują jeden lub nawet dwa dodatkowe punkty nocnych przyjęć lekarskich i pielęgniarskich poza Nysą, będą wyżej oceniani w konkursie i mają większe szanse na wygraną.

- Wystosowaliśmy do Narodowego Funduszu Zdrowia prośbę, by wycofał to wypowiedzenie. Od 1 stycznia jesteśmy gotowi uruchomić nocną i świąteczną opiekę w Głuchołazach, bo w ramach kontraktu dostaniemy więcej pieniędzy - tłumaczy Adam Szlęzak, prezes przychodni Optima.

- We wniosku Optimy brakuje dokumentów koniecznych do zawarcia niezbędnego aneksu do umowy. Samo pismo nie daje nam gwarancji, że taki punkt przyjęć powstanie - wyjaśnia z kolei dyr. Tomasz Uher. - Jeśli uzupełnią swój wniosek, możemy go rozważyć. Chcemy jednak rozstrzygnąć sprawę na tyle szybko, by był czas na zorganizowanie takiej opieki.

- Oczywiście uzupełnimy nasz wniosek - zapewnia prezes Adam Szlęzak.
- Wstępnie jesteśmy gotowi do wznowienia dyżurów od godziny 18.00 do 6.00 rano - deklaruje tymczasem dr Wiesława Bogacz, szefowa głuchołaskiej przychodni medycznej Medicus.

Do marca lekarze i pielęgniarki Medicusa pełnili takie dyżury w swojej przychodni przy ul. Jana Pawła II.
- Czekamy, aż NFZ dokładnie określi warunki funkcjonowania punktu w Głuchołazach. Wtedy będziemy mogli odpowiedzieć konkretnie - dodaje dr Bogacz.
Gdyby doszło do rozpisania konkursu, z możliwością zmian muszą się też liczyć mieszkańcy pozostałej części powiatu. Być może ofertę złoży również nyski SP ZOZ, który chciałby uruchomić własne dyżury na terenie szpitala w Nysie. Wtedy zmieniłoby się miejsce świadczenia nocnych porad w tym mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska