Sportowiec roku 2013. Talent roku - Oliwia Gawlica

Oliwia Gawlica
Oliwia Gawlica |Sławomir Jakubowski
W Centrum Rozrywki "Kubatura" trwa finałowa gala naszego plebiscytu "Sportowiec roku 2013". Właśnie poznaliśmy największą nadzieję naszego sportu.

Miniony rok był wyjątkowo udany dla 17-letniej łyżwiarki specjalizującej się w ściganiu na krótkim torze (short track). Podopieczna trener Anny Łukanowej-Jakubowskiej największe sukcesy zanotowała w lutym podczas Europejskich Zimowych Igrzysk Młodzieży.

- Sam fakt, że zostałam wyróżniona był miłym zaskoczeniem, a w to, że wygrałam trudno uwierzyć - przyznała nasza laureatka. - Cóż treningi są ciężkie, wyniki są efektem pracy, ale będzie trzeba jeszcze mocniej trenować, aby nie zawieść. Przede mną ważne starty i postaram się pojechać jak najlepiej.

Na zawodach w rumuńskim Braszowie zawodniczka AZS-u Politechniki Opole dwa razy stawała na najniższym stopniu podium. W rywalizacji indywidualnej brązowy medal zdobyła na dystansie 1500 m. Trzecie miejsce zajęła również sztafeta mieszana na 3000 m. W jej skład wchodziła nasza łyżwiarka.

Gawlica po występie w Braszowie kilka dni później startowała też w Warszawie na mistrzostwach świata juniorów. Konkurencja w tej dyscyplinie sportu na świecie jest znacznie większa niż w Europie, stąd też dużo trudniej było o miejsca w czołówkach. Z koleżankami z polskiej sztafety zajęła 7. miejsce. Indywidualnie natomiast najwyżej - na 24. miejscu była na 1500 m.

W kraju mimo młodego wieku należy do czołówki wśród seniorek. Na mistrzostwach Polski w Elblągu nie udało jej się wprawdzie zdobyć indywidualnie medalu (była 5. na 1500 m, 6. na 500 m i 7. na 1000 m), ale w superfinale na 3000 m z udziałem najlepszych zawodniczek mistrzostw zajęła 2. miejsce. Z klubowymi koleżankami zajęła także 2. miejsce w sztafecie na 3000 m i w ten sposób zdobyła medal mistrzostw Polski.

W “wyścigu" o tytuł “Talent roku 2013" brali ponadto udział: łucznik Obuwnika Prudnik Kasper Helbin i pływaczka Zrywu Opole - Aleksandra Tomala.