Spotkanie dziennikarzy dwóch gazet: NTO i Echa Kaliskiej

Materiały ZS w Praszce
Uczniowie z Mirosławem Dragonem, dziennikarzem nto
Uczniowie z Mirosławem Dragonem, dziennikarzem nto Materiały ZS w Praszce
Zespół Szkół w Praszce zaprosił na lekcję dziennikarza "Nowej Trybuny Opolskiej". W zajęciach uczestniczyli szkolni dziennikarze.

O spotkaniu pisze Aleksandra Pawłowska z "Echa Kaliskiej":
DZIENNIKARSTWO OD KUCHNI

25 marca w Zespole Szkół w Praszce dzięki pani dyrektor Barbarze Rzeźniczak-Tkaczyńskiej i pani Annie Smyrd mieliśmy przyjemność gościć Mirosława Dragona. Dziennikarz "Nowej Trybuny Opolskiej" przybliżył nam świat mediów.

Na zaledwie dwóch godzinach lekcyjnych opowiedział nam o zawodzie dziennikarza, porównał gazetę kiedyś i dziś oraz przedstawił problemy współczesnych mediów.

Wydawałoby się, że dziennikarstwo to lekki i przyjemy zawód, jednak w rzeczywistości to ciężka praca 24 godyinz na dobę. Dziennikarz oprócz dobrego rozeznania w świecie, niezależności powinien być silny psychicznie i wytrwały.

Trzeba być zawsze gotowym na ewentualność akcji w terenie, o każdej godzinie dnia i nocy. Ten zawód spotyka się również z niezadowoleniem ze strony społeczeństwa, ponieważ dobry dziennikarz to dziennikarz kłopot - drąży, poszukuje, a nie wszystkim jest to na rękę.

Współczesna wizualizacja informacji oraz rozwój cyfrowych technik realizacji obrazu i dźwięku zmusza również dziennikarzy do opanowania nowych form przekazu. Dziś podstawowym wyposażeniem dziennikarza gazety obok notesu i dyktafonu, są: aparat, kamera, mikrofon oraz niezastąpiony telefon komórkowy.

Na spotkaniu Mirosław Dragon przedstawił nam również ciemne strony tego fachu. Często informacje są przekłamywane, podkoloryzowane i podstawiane. Telewizje i gazety, które wydawały nam się poważne straciły na wartości w naszych oczach przez historyjki z prób ubarwień newsów.

Dzisiejsze dziennikarstwo w porównaniu z przeszłością zmieniło się diametralnie. Gazety dawały szanse zrozumienia świata, wyrobienia własnej opinii. Kiedyś artykuły były obiektywne, dziś codziennie widzimy na pierwszych stronach gazet oskarżycielskie hasła, tanie sensacje, po części manipulujące czytelnikiem.

Liczy się wzbudzanie emocji, a nie informacje. Coraz więcej ludzi jest na niewłaściwych miejscach, dziennikarstwo stało się masowym zajęciem. Tworzeniem pism publicystycznych zajmują się ludzie niewykształceni w tym kierunku.

Zwiększa się ilość blogów, wszyscy udzielają się na forach, portalach społecznościowych, co prowadzi to przeciążenia informacji, często tych niewartościowych i zmniejszenia roli tego zawodu.

Ludzie zastąpili masowe czytanie gazet na internet. A jeśli już czytają gazety, sięgają po tabloidy, a nie poważne, rzetelne gazety.

Dziennikarstwo służy do dostarczania ludziom prawdziwej, niezmanipulowanej informacji. Nikt nie chce być oszukiwany, więc dlaczego sięgamy częściej po podkoloryzowany, fikcyjny i komercyjny bełkot?

Czy zawód dziennikarza jest potrzebny? - takie pytanie zostało zadane na koniec warsztatów. Odpowiedź brzmi: TAK. Potrzebni są prawdziwi dziennikarze, a nie pracownicy mediów.

Stan teraźniejszych gazet, telewizji jest odzwierciedleniem społeczeństwa. Jeśli staniemy się świadomymi odbiorcami, wtedy pisma, radiostacje i programy telewizyjne będą ambitne i rzetelne.

Dziękujemy za interesujące warsztaty dziennikarskie i wprowadzenie w ciekawy świat mediów.
Tak o spotkaniu pisze Mirosław Dragon z "Nowej Trybuny Opolskiej":

To nie była lekcja nauczyciela z nowicjuszami, ale raczej spotkanie dziennikarzy dwóch gazet.

Zespół Szkół od 1997 roku, czyli już od 14 lat, wydaje bowiem szkolną gazetę "Echo Kaliskiej".

W ciągu tych 14 lat szkolna gazeta zmieniała się, tak jak zmieniały się wszystkie media na świecie.

Dzisiaj można ją już czytać w formie elektronicznej na stronie www.lo.praszka.pl (zakładka: Gazeta szkolna - Echo Kaliskiej).

Zespół redakcyjny gazety z liceum przy Kaliskiej tworzą obecnie: Aleksandra Bodnaruś, Dominika Bartosiak, Marta Zdobylak, Iwona Wcisło, Izabela Wicher, Magdalena Zawadzka, Katarzyna Olewińska, Nicola Bienias, Aleksandra Pawłowska. Redaktorem naczelnym jest nauczycielka Anna Smyrd.

O czym piszą młodzi dziennikarze z Praszki w swojej gazecie?
O Kamilu Bednarku, o Międzynarodowym Dniu Kota, o studniówce. Publikują też swoje wiersze (w ostatnim numerze są to wiersze Magdaleny Zawadzkiej).

O co pytali reportarzy "Echa Kaliskiej"?
O to, jak wygląda praca dziennikarza w gazecie codziennym, a także o to, czy trzeba ukończyć studia dziennikarskie, aby pracować w gazecie, radiu czy telewizji (odpowiedź: nie trzeba).

Dzisiejsze dwie lekcje to nie koniec współpracy młodych dziennikarzy z Praszki z "Nową Trybuną Opolską". Reporterzy "Echa Kaliskiej" zapowiedzieli wizytę w redakcji nto.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska