Spotkanie w sprawie rozbiórki garaży w Opolu. Było gorąco [video]

Arti

Wideo

Zobacz galerię (0 zdjęć)
Emocje wywołał zapis planu zagospodarowania, umożliwiający likwidację kilkuset garaży nad kamionką Piast. - Nie wierzymy urzędnikom, którzy mówią, że dojdzie do tego za kilkadziesiąt lat - mówili dziś mieszkańcy.

Na prezentacji planu zagospodarowania dla okolic kamionki Piast przygotowanego przez miejskich urbanistów, największa sala ratusza wypełniła się po brzegi.

- Nie rozumiem dlaczego ktoś zamierza burzyć garaże. Czy miasto nie ma ważniejszych problemów? - pytał Mateusz Mak, który wynajmuje jeden z garaży przy ulicy Wapiennej, a o spotkaniu dowiedział się z informacji, jakie przekazywali sobie mieszkańcy.

Przypomnijmy. Projekt planu zakłada wyburzenie ponad 300 garaży pomiędzy ulicami Wapienną i Rejtana. Według urbanistów obskurne garaże nie wpisują się w zabudowę okolicy, a poza tym powstały one tymczasowo. Od lat planowane były w tym miejscu tereny zielone.

- Nikt nie chce teraz garaży likwidować. Plan zakłada ich rozbiórkę w przyszłości - tłumaczyła Aneta Werner-Wilk, projektant planu.

Grunt należy do miasta, a właściciele garaży mają umowy wieczystego użytkowania, z których najwcześniejsze wygasną w 2034 roku. I jak dziś zakłada ratusz nie będą już przedłużane

Ale nawet bardzo daleka perspektywa nie uspokoiła mieszkańców. Pojawiło się sporo opinii, że miasto będzie chciało “wyczyścić" grunt wcześniej, a potem go komuś sprzedać. Urzędnicy zarzekali się, że tak nie jest. Mieszkańcy odpowiadali, że już nie wierzą, bo wiele razy byli oszukiwani.

Mieszkańców nie uspokoiła także deklaracja wiceprezydenta Arkadiusz Wiśniewskiego, że w najbliższych latach nikt nie myśli o rozbiórce choć jednego garażu.

- Jesteśmy na etapie dyskusji nad projektem planu. Czekamy na państwa uwagi i prosimy o więcej zaufania - apelował wiceprezydent.

Obecni na sali zapowiedzieli, że zawnioskują o wykreślenie z planu zapisu o likwidacji garaży nawet w dalekiej przyszłości. Ostateczną decyzję podejmą jednak radni, który muszą uchwalić plan. Być może stanie się to już jesienią.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kaligulek

Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się o istnieniu tego zadu....ia a oni czyli władza chce tam zbudować centrum wszechswiata.Od tej władzy to popie....oli...o im się w czaszkach.Druga opcja to podejrzewam że się łaszą na milionowe łapówki od inwestorów.

G
Gość
W dniu 17.07.2013 o 21:51, Dana napisał:

Gdzie ci ludzie będą trzymać auta? Chyba między blokami, bo miejsca na parking też nie ma

a kogo to obchodzi, niech sprzedadza te zlomy i po klopocie

D
Dana

Gdzie ci ludzie będą trzymać auta? Chyba między blokami, bo miejsca na parking też nie ma

G
GosC
W dniu 16.07.2013 o 19:15, Grzegorz napisał:

Mam 8 letnie BMW seriji 7 E65 to moje oczko w glowie. Gdy nim jade ludzie sie ogladaja co to za Pan jedzie, sasiedzi mnie szanuja. Lubie nim podrózowac jest prawie nowe, ale musze je trzymac w garazu bo zawistna cholota zaraz je podrapie... a tutaj POwskie wladze miasta chca mi odebrac MOJ garaz czekajcie Elbląg już odbity ta wojna ma wiele frontow z pomoca Najświetszej Paninki i pod wodza premiera profesora Jarosława Kaczyńskiego odbijemy i Opola a potem biada wszystki Poskim prezesikom  !!!

 


Drogi Panie! To, ze ludzie ogladaja sie za ladnym autkiem jest normalne. Jesli jednak tylko z tego powodu szanuja Pana sasiedzi to jest to g......e szanowanie!

m
mieszkaniec

Wyburzyc te rudery ... zrobic parkingi ogolno dostepne dla wszystkich mieszkancow...

o
opolanin-użytkownik garażu
W dniu 16.07.2013 o 22:42, Bartłomiej M. napisał:

Panie Prezydencie (a raczej chłopcze), szanowni Radni z tego okręgu wyborczego jeśli chcecie zrobić coś dobrego dla tej okolicy (tereny ograniczone ulicami: 1 Maja, Rejtana, Wapienna oraz kamionką PIAST) tak na szybko, żeby mieszkańcy odczuli to niemal natychmiast - wystarczy kilka prostych decyzji, nie wymagających zbyt wielkich pieniędzy: 1. Stałe utrzymanie czystości i porządku na kamionce i na około niej poprzez zlecenie bieżącej obsługi firmie porządkowej. Ktoś mówił, że kamionka to teraz teren nazwany przez Ratusz użytkiem ekologicznym - pod specjalną ochroną. Nieźle można się z tego uśmiać, bowiem większego brudu i syfu nie ma chyba w całym mieście. 2. Stałe i bieżące (a nie doraźne, na zgłoszenie) monitorowanie tego terenu przez piesze patrole Policji i Straży Miejskiej w różnych porach. Pozwoli to skutecznie odstraszyć osoby wywalące śmiecie i różne stare graty najcześciej prosto do wody, a także znacząco poprawi poczucie bezpieczeństwa, którego w tej chwili brak, co widać po ilości osób wypoczywających bezpośrednio na kamionce. Kiedyś kamionka tętniła w lecie życiem, teraz korzystają z niej, a także z terenów wokół niej, między garażami, w okolicach sklepów z alkoholem - żule i podpite grupy agresywnej młodzieży. Jak to się ma do obowiązującego zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych? 3. Zróbcie to co wyżej i już będzie super, a później zajmijcie się wielkimi i dalekimi planami, które bardziej są pustymi hasłami niż realnymi zamierzeniami i dajcie spokój z tymi garażami, bo tylko niepotrzebnie zamęt wprowadzacie wśród mieszkańców.

Szczera prawda. W tym roku trawa przy kamionce-użytku ekologicznym, nawet raz nie była trawa koszona. Wystarczy zrobić to co co Pan Bartek proponuje. Zadbać o czystość przy tej przepięknej kamionce a miło tu bedzie spacerować.

Proszę wykorzystać te tereny przy kamionce- stare boisko przy postawionej ruinie, chaszcze od strony MOPR(placówka UM OPola), poprowadzić tam ścieżkę rowerową. CZYSTOŚĆ CZYSTOŚĆ Panie Prezydencie - zróbcie chociaż tyle dla tego pięknego miejsca. Nie róbcie cichaczem parkingu dla I Uskarbowego czy kolejnego marketu.

W
Wiktoria P.

Ludzie o czym my mówimy. Miasto nie potrafi zadbać o ten swój "UŻYTEK EKOLOGICZNY", a próbuje forsować plany na 40 lat do przodu. Po pierwsze urzędasy zadbajcie o czystość i porządek tej meliny miejskiej jaką jest kamionka PIAST. Po drugie policjanci niech na bieząco patrolują ten rejon, bo strach tam chodzić, nie mówiąc o wypoczynku. Jedna wielka pijalnia piwa, wódy i ćpalnia narkotyków. Myślę, że Policja dobrze wie gdzie gromadzi się okoliczna żulnia, ale lepiej gówna nie ruszać - to nie śmierdzi. Wystarczyłoby regularnie ładować mandaty za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, to pijaczki chlałyby na swoich meilinach w mieszkaniach, a nie w miejscach gdzie regularnie chodzą dzieciaki. Wszystko do pierwszej tragedii. Wtedy Policji będzie pełno. Straż Miejska niech ruszy d*** i ładuje mandaty właścicielom psów za sranie ich pupuli gdzie popadnie na tym UŻYTKU EKOLOGICZNYM, chyba że chodzi o nawożenie tej cennej trawy po pas.

Po rozwiązaniu tych problemów snujcie swoje wizje nawet na 100 lat do przodu....

 

B
Bogusław

Oprowadzając moich gości po niby pięknym Opolu nie muszę się przed nimi tłumaczyć ze szpetoty garaży,dziwi ich natomiast zaniedbany i zabłocony plac na rogu Reymonta i Ozimskiej. Wieloletni wstyd! To komunikacyjne centrum miasta nie razi widocznie architektów i miejskiej władzy. Muszą się za nich wstydzić opolanie.Taka wyczulona na estetykę władza nie widzi tego co ma pod nosem /również pokrzyw na Placu Sebastiana/, widzi tylko g a r a ż e!

B
Bartłomiej M.

Panie Prezydencie (a raczej chłopcze), szanowni Radni z tego okręgu wyborczego jeśli chcecie zrobić coś dobrego dla tej okolicy (tereny ograniczone ulicami: 1 Maja, Rejtana, Wapienna oraz kamionką PIAST) tak na szybko, żeby mieszkańcy odczuli to niemal natychmiast - wystarczy kilka prostych decyzji, nie wymagających zbyt wielkich pieniędzy:

 

1. Stałe utrzymanie czystości i porządku na kamionce i na około niej poprzez zlecenie bieżącej obsługi firmie porządkowej. Ktoś mówił, że kamionka to teraz teren nazwany przez Ratusz użytkiem ekologicznym - pod specjalną ochroną. Nieźle można się z tego uśmiać, bowiem większego brudu i syfu nie ma chyba w całym mieście.

 

2. Stałe i bieżące (a nie doraźne, na zgłoszenie) monitorowanie tego terenu przez piesze patrole Policji i Straży Miejskiej w różnych porach. Pozwoli to skutecznie odstraszyć osoby wywalące śmiecie i różne stare graty najcześciej prosto do wody, a także znacząco poprawi poczucie bezpieczeństwa, którego w tej chwili brak, co widać po ilości osób wypoczywających bezpośrednio na kamionce. Kiedyś kamionka tętniła w lecie życiem, teraz korzystają z niej, a także z terenów wokół niej, między garażami, w okolicach sklepów z alkoholem - żule i podpite grupy agresywnej młodzieży. Jak to się ma do obowiązującego zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych?

 

3. Zróbcie to co wyżej i już będzie super, a później zajmijcie się wielkimi i dalekimi planami, które bardziej są pustymi hasłami niż realnymi zamierzeniami i dajcie spokój z tymi garażami, bo tylko niepotrzebnie zamęt wprowadzacie wśród mieszkańców.

R
Rzywwy

Porozbierać w cholerę to dziadostwo - albo przebudować, żeby to jakoś wyglądało. Niby Unia Europejska a takie paskudztwo w centrum miast, że nasuwają się raczej skojarzenia z Azją...

o
opolanin

Mnie zastanawia jedno, mam kilkuletnie auto i ono się już nie mieści do tego garażu, przy utrzymaniu tego trendu, za 10 lat nie będzie czym tam parkować, bo żadne auto się zwyczajnie nie zmieści.

z
zegfedytonubiasz

Nie , nie mogą zburzyć garaży ! gdzie ja teraz będę szczał gdy wracam z tej zasyfionej kamionki ???

s
sylwester

największy syf w mieście jest wokół tej kamionki ! te garaże są paskudne !

1 maja

Rozebrac to dziadostwo! I to już!

G
Grzegorz

Mam 8 letnie BMW seriji 7 E65 to moje oczko w glowie. Gdy nim jade ludzie sie ogladaja co to za Pan jedzie, sasiedzi mnie szanuja. Lubie nim podrózowac jest prawie nowe, ale musze je trzymac w garazu bo zawistna cholota zaraz je podrapie... a tutaj POwskie wladze miasta chca mi odebrac MOJ garaz czekajcie Elbląg już odbity ta wojna ma wiele frontow z pomoca Najświetszej Paninki i pod wodza premiera profesora Jarosława Kaczyńskiego odbijemy i Opola a potem biada wszystki Poskim prezesikom  !!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3