Środa popielcowa 2019 - kiedy jest Popielec? Co to za święto...

  Środa popielcowa 2019 - kiedy jest Popielec? Co to za święto i jakie są tradycje związane z środą popielcową? [17.02]

  Zdjęcie autora materiału
  Krzysztof Ogiolda

  Nowa Trybuna Opolska

  Popielec 2019 wypada 6 marca. Data Popielca wyznaczana jest na podstawie kościelnej pełni księżyca, dlatego zazwyczaj wypada między 5 lutego a 10 marca.

  Popielec 2019 wypada 6 marca. Data Popielca wyznaczana jest na podstawie kościelnej pełni księżyca, dlatego zazwyczaj wypada między 5 lutego a 10 marca. Tradycja środy popielcowej związana jest z posypywaniem głów popiołem. Popielec - co to za święto? ©PS

  Środa popielcowa (Popielec) to pierwszy dzień Wielkiego Postu przygotowującego chrześcijan do świąt Wielkiej Nocy. W 2019 roku środa popielcowa wypada 6 marca. Środa popielcowa wypada w siódmą środę przed Wielkanocą. Jest świętem ruchomym, zależnym od Niedzieli Wielkanocnej. Data Popielca wyznaczana jest na podstawie kościelnej pełni księżyca, dlatego zazwyczaj wypada między 5 lutego a 10 marca. Tradycja środy popielcowej związana jest z posypywaniem głów popiołem.
  Popielec 2019 wypada 6 marca. Data Popielca wyznaczana jest na podstawie kościelnej pełni księżyca, dlatego zazwyczaj wypada między 5 lutego a 10 marca.

  Popielec 2019 wypada 6 marca. Data Popielca wyznaczana jest na podstawie kościelnej pełni księżyca, dlatego zazwyczaj wypada między 5 lutego a 10 marca. Tradycja środy popielcowej związana jest z posypywaniem głów popiołem. Popielec - co to za święto? ©PS

  Kiedy jest Popielec 2019?


  • Środa popielcowa 2019 - 6 marca
  • Środa popielcowa 2020 - 26 lutego
  • Środa popielcowa 2021 - 17 lutego
  • Środa popielcowa 2022 - 2 marca
  • Środa popielcowa 2023 - 22 lutego
  • Środa popielcowa 2024 - 14 lutego
  • Środa popielcowa 2025 - 5 marca


  Popielec 2019. Historia święta  W Kościele pierwszych wieków biskup na początek Wielkiego Postu posypywał głowy popiołem tych, którzy czynili publiczną pokutę. Z czasem zaczęli do nich dołączać także inni chrześcijanie. Do liturgii adaptowano ten zwyczaj w VII wieku.

  Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X wieku.

  W 1091 roku papież Urban II wprowadził ten rytuał jako obowiązujący wiernych w całym Kościele.

  Od tego czasu popiół do posypywania głów uzyskuje się z palm poświęconych w Niedzielę Palmową (nazywaną czasem Niedzielą Kwietną) poprzedniego roku.

  Przyjęcie popiołu oznacza gotowość do zerwania z grzechem i nawrócenia się do Boga, pokuty i walki z własnymi słabościami.

  Podczas posypywania głów popiołem kapłan wypowiada słowa z Pisma Świętego: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub (współcześnie częściej) „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”. Przypominają one, że przez cały okres wielkiego postu Kościół zachęca do przemiany życia, pełnienia dzieł miłosierdzia, jałmużny i wzmożonej modlitwy.

  Popiół - według żydowsko-chrześcijańskiej tradycji – symbolizuje ułomność życia ludzkiego, znikomość, ból, żałobę przemijalność, śmiertelność, ale w związku z Chrystusem jest on też znakiem oczyszczenia, odrodzenia i zmartwychwstania.

  Posypanie popiołem odbywa się w czasie mszy świętej (kapłan jest ubrany we fioletowe szaty liturgiczne). Dawniej do księdza podchodził tylko senior rodziny, któremu posypywano głowę oraz wsypywano popiół w modlitewnik, którym po przyjściu do domu w uroczysty sposób posypywał głowy reszcie domowników, czyli „dawał popielec”.

  Środa popielcowa 2019. Czy obowiązuje post i co można jeść?  W Środę popielcową katolików obowiązuje:
  • post ścisły jakościowy (od pokarmów mięsnych)
  • ilościowy (trzy posiłki, z czego tylko jeden do syta).


  W dawnej Polsce potrawą postną spożywaną w tym dniu zarówno na królewskim dworze, jak i w chłopskich chatach był żur uchodzący za potrawę szczególnie prostą i będącą synonimem ubóstwa.

  Już przed rozpoczęciem wielkiego postu przygotowywano w kuchniach - właśnie na żur - zakwas z żytniej mąki.

  Chleb smarowano zazwyczaj tylko powidłami (bez masła).

  Typowym chłopskim jadłem postnym była także pamuła, czyli gęsta zupa z kwaszonej kapusty rozgotowanej z brukwią oraz suszonymi śliwkami.

  Na znak rozpoczęcia postu obnoszono po wsi garnek z żurem, a w domach i karczmach wieszano śledzia lub jego szkielet.

  W okresie staropolskim środę popielcową nazywano także wstępną środą, bo to od niej zaczynało się przygotowanie do Wielkanocy.

  ZOBACZ TAKŻE: Ostatki 2019. Kiedy są ostatki? Co to za święto?

  W ludowej obrzędowości śpiewy, tańce i picie wódki kończyły się o północy z wtorku na środę. Według zwyczaju skrzypek w karczmie zrywał struny swojego instrumentu na znak, że zaczął się wielki post. (Choć gromady biesiadników wracały do domu zwykle dopiero w środę nad ranem). W niektórych rejonach Polski symbolicznie zamykano w skrzyniach na klucz instrumenty muzyczne.

  Popielec 2019 i początek Wielkiego Postu  Począwszy od środy popielcowej przez cały okres czas wielkiego postu solidnie poszczono.

  Zewnętrznym tego przejawem było trwające od środowego poranka szorowanie naczyń i usuwanie z nich śladów tłuszczu zwierzęcego, by nie pojawił się w postnym jedzeniu (jedynym tłuszczem, który można było ewentualnie używać w czasie wielkiego postu była oliwa lub olej).

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kiedy jest Tłusty Czwartek w 2019 roku? Co to za święto, kiedy wypada w Tłusty Czwartek i dlaczego jemy pączki albo faworki

  W komorach zamykano mięso, smalec, miód, a nawet nabiał.

  Już w okresie chrześcijańskiej starożytności i w średniowieczu podkreślano, że post ma wpływ nie tylko relację człowieka z Bogiem, ale także z innymi ludźmi (post ma wymiar społeczny).
  Środa popielcowa 2019 to początek Wielkiego Postu. Popielec wypada w siódmą środę przed Wielkanocą. Jest świętem ruchomym, zależnym od Niedzieli Wielkanocnej. PS

  Odmawiając sobie pokarmu (a także innych dóbr doczesnych, które nie są niezbędne do życia), człowiek ma szansę stać się bardziej wrażliwy na potrzeby innych. A pieniądze, których nie wydaje na jedzenie i inne dobra, pomagają zaspokoić potrzeby osób ubogich.

  Na Górnym Śląsku posypywano popiołem ze środy popielcowej pola i sadzonki kapusty, co miało zapewnić dobre plony.

  Natomiast na Podhalu zachowała się pamięć o magicznych zakazach, mówiących o powstrzymaniu się w tym dniu od szycia, wykonywania prac związanych z lnem i owczą wełną (nie wolno było dotykać wrzeciona ani przędziwa).

  W wielu regionach dawniej rozpowszechnione były związane z Popielcem zwyczaje ośmieszania dziewcząt, które nie wyszły za mąż w karnawale.

  Panny zaprzęgano do tzw. kłód popielcowych lub dekorowano je kurzymi łapami, skorupami od jajek, indyczymi szyjami itp.  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo