reklama

Strefa płatnego parkowania w Opolu. Będzie większa i droższa. Jakie stawki i obszar? [MAPA]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Stawki w strefie płatnego parkowania mają wzrosnąć. Obszar strefy ma być większy. Piotr Guzik
Pierwsza godzina parkowania w strefie A w Opolu kosztować ma 3,60 zł. Za pierwszą godzinę w strefie B zapłacić trzeba będzie 2 zł. Ta druga strefa będzie powiększona o część Bliskiego Zaodrza, a także o dodatkowe ulice w Śródmieściu.

O tym, że opłaty w strefie płatnego parkowania w Opolu mają wzrosnąć, informowaliśmy na początku listopada. Ratusz uzasadniał to chęcią zwiększenia rotacji w strefie. Wtedy nie był jednak znany ostateczny kształt stawek, jak i nowe granice strefy.

Strefa płatnego parkowania w Opolu. Jakie będą nowe stawki?

Znamy już ostateczne szczegóły projektu. Zakłada on utrzymanie dwóch stref opłat: A (określanej mianem śródmiejskiej) oraz B. W strefie A pierwsza godzina parkowania kosztowała 2 zł, a w strefie B 1 zł.

Z projektu uchwały w sprawie zmian w strefie wynika, że opłaty w strefie A będą kształtowały się następująco:

 • za pierwsze 1/2 godziny - 1,80 zł
 • za pierwszą godzinę - 3,60 zł
 • za drugą godzinę - 4,20 zł
 • za trzecią godzinę - 5,00 zł
 • za każdą następną godzinę - 3,60 zł
 • opłata dzienna - 25,00 zł
 • dekadowa opłata abonamentowa (za kolejne 10 dni roboczych) - 200,00 zł
 • miesięczna opłata abonamentowa - 400,00 zł
 • miesięczna opłata za zastrzeżone stanowisko postojowe (kopertę) - 750,00 zł

Z kolei proponowany cennik w strefie B prezentuje się następująco:

 • za pierwsze 1/2 godziny - 1,00 zł
 • za pierwszą godzinę - 2,00 zł
 • za drugą godzinę - 2,40 zł
 • za trzecią godzinę 2,80 zł
 • za każdą następną godzinę - 2,00 zł
 • opłata dzienna - 20,00 zł
 • dekadowa opłata abonamentowa (za kolejne 10 dni roboczych) - 150,00 zł
 • miesięczna opłata abonamentowa - 300,00 zł
 • miesięczna opłata za zastrzeżone stanowisko postojowe (kopertę) - 500,00 zł

Strefa płatnego parkowania w Opolu. Kary za brak biletu do góry

Bilet zakupiony w strefie A przy zaparkowaniu w strefie B ma zachowywać ważność. Zasada ta nie obowiązuje w sytuacji odwrotnej.

Rosną ceny rocznych abonamentów mieszkańca strefy. Zarówno w strefie A i B będzie on wynosił 100 zł w przypadku określenia ulicy, przy której mieszka oraz wskazania jednej ulicy sąsiedniej, przy której może pozostawić samochód.

Trwa głosowanie...

Powiększenie strefy płatnego parkowania w Opolu to dobry pomysł?

Mieszkaniec strefy A będzie mógł też wykupić z 600 zł roczny abonament parkingowy uprawniający do parkowania na terenie całej strefy. Mieszkaniec strefy B będzie mógł wykupić podobny bilet dla jej obszaru za 450 zł.

Wzrosną też kary za brak biletów parkingowych. W strefie A będzie to 100 zł, pomniejszane do 50 zł w sytuacji, gdy opłata będzie wpłacona w ciągu 14 dni od wystawienia mandatu. W strefie B kary mają wynosić analogicznie 80 i 40 zł.

Strefa płatnego parkowania w Opolu. Rośnie strefa B

Z projektu uchwały wynika, że do strefy płatnego parkowania włączone będą też dodatkowe obszary. W strefie B znaleźć ma się część Bliskiego Zaodrza: plac Piłsudskiego, część ulic Bończyka i Wrocławskiej oraz ul. Nysy Łużyckiej.

Do strefy B zaliczać mają się też obszar na wschód od ul. Katowickiej, m.in. ul. Kośnego, Orląt Lwowskich i Plebiscytowa. Z zapisów projektu uchwały wynika też, że w strefę płatności włączone mają też być ulice, które stanowią jej granice.

Stawki w strefie płatnego parkowania mają wzrosnąć. Obszar strefy ma być większy.
Stawki w strefie płatnego parkowania mają wzrosnąć. Obszar strefy ma być większy. Piotr Guzik

Utrzymany będzie bilet zerowy, uprawniający do bezpłatnego postoju w strefie przez 15 minut. Przywrócony ma być jednak obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego pojazdu. Dotyczyć to będzie także regularnych, płatnych biletów.

Strefa płatnego parkowania w Opolu. Mają być wyższe wpływy

Strefa płatnego parkowania na obszarach, na których obecnie jej nie ma, ma funkcjonować od 1 kwietnia. Urząd miasta uzasadnia to koniecznością wykonania nowego oznakowania drogowego i miejsc postojowych oraz montażu parkomatów.

Natomiast wyższe stawki - w przypadku zatwierdzenia przez radnych na listopadowej sesji - mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

W 2018 roku wpływy ze strefy wyniosły ponad 5,1 mln zł, zaś w pierwszym półroczu 2019 r. ponad 2,7 mln zł. Z kolei koszty utrzymania wynosiły odpowiednio 2,5 mln zł i 1,3 mln zł.

Ratusz informuje, że podniesienie opłat parkingowych oraz powiększenie obszaru strefy płatnego parkowania ma zaowocować wzrostem dochodów z tego tytułu o około 75 proc. Urzędnicy zakładają, że dochód ze strefy w 2020 r. przekroczy 8,9 mln zł.

Opozycja ma wątpliwości. Co na to ratusz?

Inicjatywa budzi wątpliwości radnych opozycji. - Argumentacja Prezydenta jest taka, że chce zwiększyć rotacje aut w centrum. Nie trzyma to się kupy, ponieważ w tym samym czasie podwyższa nam podatki i inne opłaty - wskazuje Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

- Jeśli pan prezydent chce modyfikacji strefy parkowania, to powinien poczekać do wybudowania obiecanych centrów przesiadkowych. Wtedy opolanie dostają alternatywę: zostawić auto poza centrum lub wjechać i płacić więcej, jak chce prezydent. To byłoby uczciwe rozwiązanie wobec mieszkańców - uważa Przemysław Pospieszyński.

Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza, odpiera, że za podwyżkami oprócz zamiaru zwiększenia rotacji w strefie stoi walka o poprawę jakości powietrza w ścisłym centrum.

- Strefa A ma mieć status śródmiejskiej strefy płatnego parkowania. W myśl prawa, co najmniej 65 proc. dochodów z opłat będzie przeznaczane na walkę z niską emisją, m.in. na budowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów oraz nasadzenia zieleni na terenie miasta oraz rozbudowę komunikacji miejskiej - wskazuje.

Jak postępować w przypadku zdarzenia lub wypadku drogowego.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 44

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

I
Iza

Dojeżdżam do pracy do Opola autem bo nie mam innej możliwości....mam zrezygnować z pracy przez durny parking? Za który place zresztą!!!! No chore to! :( Nie zarabiam tyle by 300 zł wydawać na parking...na paliwo miesięcznie mniej wydaje....

G
Gość
20 listopada, 22:44, rew:

Samochodów jest coraz więcej, więc naturalne jest, że ceny parkingów muszą rosnąć. Większy popyt, wyższa cena. Proste.

A jak kogoś nie stać, to może zaparkować dalej i dość, lub podjechać MZK.

Podwyżkę rozumiem, powiększenie strefy też, ale skalę to już nie. Teraz płacę za miesięczny abonament 80 zł (strefa B), a po podwyżce 300 zł. Sorry ale to drobna przesada. W moim budżecie domowym to nie do przeskoczenia, a autobusy z mojej dzielnicy to koszmar i jeżdżenie z dzieckiem do przedszkola (szczególnie zimą) to masakra. Podniesienie o 100% bym jeszcze zrozumiała ale o blisko 280 % to zdzierstwo!

O
OPOLANIN 64

dlaczego wybraliscie na wodza miasta nieudacznika pissolubnego

G
Gość

witam ja mam takie pytanie kiedy autobusy Sindbada oraz pozostałe kilkadziesiąt które codziennie rano i wieczorem rozjeżdżają centrum czyli Piastowską i pozostałe ulice znikną przecież jest obwodnica te tabuny codziennie zasmradzają miasto i jakoś ratusz tego nie widzi ? Most Piastowski niedawno remontowany i co z tego miasto ma kasę więc go znowu wyremontuje czy pan Wójcik ma jakieś specjalne zezwolenie że jego autobusy rozjeżdżają bezkarnie miasto? Zbudował swoje centrum przesiadkowe i z niego jest kawałek do obwodnicy ale panowie kierowcy są za leniwi żeby tamtędy pojechać przecież to elita jak o sobie mówią i przepisy ich nie dotyczą

G
Gość

Dlaczego limuzyna Vipowsta stoi na samym rynku pod ratuszem możne powinna stać poza strefą parkowania i przejść się do niej lub jechać komunikacją miejską?

G
Gość
20 listopada, 13:42, opolanin:

na wiosnę tego roku kopiłem bilet na cala strefę za 80 zł rok (mieszkam w strefie A), teraz czytam że stawka od 2020 ma wynieść 600zł!!! pytam czy kogoś w tej radzie porąbało???

podwyżka o prawie 600%!!!!!!!!

chyba porąbało!

rozumiem razy dwa, ale żeby aż tyle a i tak nie ma gwarancji znalezienia miejsca!!!!

proszę władze miasta o przemyślenie...

G
Gość

Tak jak nigdy nie piszę na forach, tak teraz nie mogę się powstrzymać. To jest skandal. W mieście tej wielkości z takim transportem takie ceny.. Najpierw szanowni włodarze niech zapewnią więcej autobusów, bo najlepiej żeby wszyscy nagle jeździli autobusami, w których się już teraz cisną. Tradycyjnie podwyższenie opłat trafi w zwykłych średnio zarabiających obywateli, bo szlachta pewnie gdzieś to wpisze w koszty. Już pomijam jakich zabiegów wymagałaby przesiadka z auta na autobus w przypadku np rozwożenia 2 dzieci po mieście - przy rozkopanej Nysy Łużyckiej. Dzięki, mam nadzieję, że nie tylko ja dam wyraz wdzięczności w kolejnych wyborach.

T
T
20 listopada, 21:54, Gość:

Kiedy wreszcie wprowadzony zostanie zakaz parkowania na ocych podwórkach?OPO uważa że to jest świetny parkin darmowy.Mieszkaniec przyległego podwórka niech parkuje w strefie płatnej.Miasto broni się przed wykupieniem podwórek

21 listopada, 06:32, Podwórkowiec:

Wystarczyłoby oferować za 10 zł/rok abonament właściciela nieruchomości do parkowania na podwórku przy kamienicy - JEDEN abonament dla jedną nieruchomość.

Oczywiście niezadowoleni będą jęczeć, że np. dlaczego jeden?

Odpowiedź jest prosta: dla wyższego dobra wszystkich mieszkańców, a nie tego jęczącego malkontenta.

OPO, jakie OPO, u nas przy Krakowskiej parkuje od kilku tygodni wóz na rosyjskich rejestracjach, nikt go nie przegoni bo jest zakaz ogradzania podwórek, podwórka są miejskie ale przy okazji nie są częścią strefy.

Dzięki tej cudownej konstrukcji prawnej podwórka na starym mieście w Opolu to strefa wolnej amerykanki.

P
Podwórkowiec
20 listopada, 21:54, Gość:

Kiedy wreszcie wprowadzony zostanie zakaz parkowania na ocych podwórkach?OPO uważa że to jest świetny parkin darmowy.Mieszkaniec przyległego podwórka niech parkuje w strefie płatnej.Miasto broni się przed wykupieniem podwórek

Wystarczyłoby oferować za 10 zł/rok abonament właściciela nieruchomości do parkowania na podwórku przy kamienicy - JEDEN abonament dla jedną nieruchomość.

Oczywiście niezadowoleni będą jęczeć, że np. dlaczego jeden?

Odpowiedź jest prosta: dla wyższego dobra wszystkich mieszkańców, a nie tego jęczącego malkontenta.

G
Gość

taki drenaż świadczy o skandalicznej nieudolności tzw włodarzy !!!!! zatem mieszkańcy baczcie kogo wybieracie !!!!!!!.

G
Gość

Nie mogłam się zebrać żeby jeździć rowerem. Teraz już mam powód :)

G
Gość
20 listopada, 20:08, Gość:

Tak,niech podniosą opłaty,a mieszkańcy podwórek przy Krakowskiej już nie zaparkują ,bo po co?A,że darmowe to już parkują nawet na zakazach.Plus taki,że SM całkiem ładnie leci z blokadami.

20 listopada, 22:20, Gość:

A kto parkuje na podwórkach przy Krakowskiej? Na pewno nie osoby które przyjeżdzają do centrum coś załatwić...

Zapraszam pozwiedzać podwórka, szczególnie gdy są koncerty w FO lub imprezy masowe.Skoro wszystko płatne to czemu nie podwórka? Mieszkańcy muszą szukać miejsc i płacić,bo komuś szkoda na parking?

r
rew

Samochodów jest coraz więcej, więc naturalne jest, że ceny parkingów muszą rosnąć. Większy popyt, wyższa cena. Proste.

A jak kogoś nie stać, to może zaparkować dalej i dość, lub podjechać MZK.

G
Gość
20 listopada, 20:08, Gość:

Tak,niech podniosą opłaty,a mieszkańcy podwórek przy Krakowskiej już nie zaparkują ,bo po co?A,że darmowe to już parkują nawet na zakazach.Plus taki,że SM całkiem ładnie leci z blokadami.

A kto parkuje na podwórkach przy Krakowskiej? Na pewno nie osoby które przyjeżdzają do centrum coś załatwić...

G
Gość
20 listopada, 16:57, tom:

No zobaczymy tych nowobogackich z samochodami za kilkadziesiąt tysięcy zł, itp. na kredyt do końca życia , czy będzie ich stać na parking w opolu za 3,6zł za godzinę???

20 listopada, 20:09, Gość:

Zaparkują na podwórkach,mają połapane gdzie się da za free parkować :P

Oni już parkuja na podwrkach.Jak się skarżymy do Ratusza to panienka nam mówi maja prawo to nie jest wasze podwórko/wszystkie mieszkania nam sprzedali/ Jak chcemy wykupić podwórko /działamy już 2 lata/to oni ciągle znajdują jakiś problem

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3