Studenci Politechniki Opolskiej wyróżnieni w prestiżowym konkursie

Materiał informacyjny Politechnika Opolska

Trzech studentów architektury otrzymało wyróżnienie w międzynarodowym konkursie „Nigeria: Dom po kryzysie”, organizowanym przez Nigeryjski Fundusz Humanitarny, Międzynarodową Organizację ds. Migracji, oraz Agencję ONZ ds. migracji.

Konkurs stawiał przed młodymi architektami zadanie zaprojektowania domu dla ludności dotkniętej przemocą na obszarach wiejskich północno-wschodniej Nigerii. – Od 2015 r. nasiliła się przemoc, która spowodowała bezprecedensową sytuację kryzysową w zakresie mieszkalnictwa. Szacuje się, że do 2023 r. około 3,5 miliona ludzi straciło domy lub żyje w niepewnych warunkach. Ta sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji w celu zapewnienia zrównoważonych, długoterminowych rozwiązań. Celem konkursu jest zaprojektowanie taniego, przyrostowego, modułowego i możliwego do modernizacji rozwiązania mieszkaniowego dla ludności dotkniętej przemocą na obszarach wiejskich północno-wschodniej Nigerii – czytamy na stronie konkursu.

Trzech studentów architektury Politechniki Opolskiej zaproponowało projekt, pozwalający na budowę domów z materiałów łatwo dostępnych w Nigerii, czyli: drewna, cegieł i słomy, które stwarzałyby możliwość powiększania go wraz z rozwojem rodziny. - Podjęcie wyzwania związanego z tym projektem wymagało od nas kompleksowej wiedzy i dostosowania się do miejscowych uwarunkowań związanych z egzotycznym klimatem, wyzwaniami materiałowymi i różnicami kulturowymi wynikającymi z multipokoleniowego i często poligamicznego charakteru rodzin w Nigerii – wyjaśnia Dominik Puchałka, jeden ze studentów.

Jak zauważa Maciej Szweda, drugi ze współautorów, konkurs jak i otrzymane wyróżnienie są szczególnie prestiżowe ze względu na osobę przewodniczącego jury, Alejandro Aravena, chilijskiego architekta, laureata Nagrody Pritzkera z 2016 roku.

Jak czytamy na stronie konkursu, jury było powoływane z najwyższą starannością i składało się z profesjonalistów o najwyższej reputacji: Alejandro Aravena, Robert Piper, Raul Pantaleo, Tosin Oshinowo, Anna Heringer, Anupama Kundoo, Carolina Cordero-Scales, Filiep Decorte, Ugochi Daniels, Abdu Usman, Ruqayyatu Bashir Tukur.
– Nasz projekt niewątpliwie będzie ważnym wpisem w naszym CV, bo pokazuje naszą elastyczność i uniwersalność w projektowaniu – podsumowuje Dominik Łojas, trzeci z członków zespołu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska