MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studentki z Instytutu Pielęgniarstwa postanowiły nauczyć dzieci higieny

Maluchy z PPnr 25 już wiedzą, jak myć ręce. Zajęcia, które studentki przeprowadzą w innych przedszkolach, będą się składały z dwóch części. Pierwszej - edukacyjnej, drugiej - plastycznej.
Maluchy z PPnr 25 już wiedzą, jak myć ręce. Zajęcia, które studentki przeprowadzą w innych przedszkolach, będą się składały z dwóch części. Pierwszej - edukacyjnej, drugiej - plastycznej. Sławomir Mielnik
W ramach cyklu zajęć edukacyjnych będą uczyć dzieci z opolskich przedszkoli, jak skutecznie myć ręce.

Zajęcia dla maluchów będą się odbywały w ramach projektu "Czyste ręce plus dla Ciebie". Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu organizuje go dla opolskich przedszkolaków.

- Czekamy na chętnych jeszcze do 11 lutego. W każdym przedszkolu, które się do nas zgłosi, studentki wraz z opiekunem przeprowadzą zajęcia z podstaw higieny. Na pewno będzie wesoło i ciekawie - zachęca dr n. med. Lucyna Sochocka, prorektor ds. studentów w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Medycznej w Opolu i organizatorka projektu.

Zajęcia będą się odbywały w dwóch etapach. W pierwszym studenci odwiedzą przedszkole i przeprowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci.

- Mamy zamiar opowiedzieć przedszkolakom o tym, jak ważne jest używanie każdego dnia mydła i ciepłej wody oraz, jakie mogą być skutki braku higieny. W planie są także zajęcia praktyczne, podczas których chcemy nauczyć maluchy prawidłowego mycia rąk.

W tym celu mamy przygotowany nawet specjalny wierszyk, w rytm którego dzieci umyją "grzbiety, brzuszki i paluszki" swoich rąk. Potem dzieci włożą ręce pod lampę fluorescencyjną i same sprawdzą, jak poradziły sobie z zadaniem - mówi dr Sochocka.

Przedszkola dostaną także specjalne ulotki-instrukcje, dotyczące prawidłowej techniki mycia rąk. Zajęcia organizowane przez uczelnię przeznaczone są dla 5-6 latków.

- Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy przeprowadzili takie szkolenie także dla młodszych dzieci. Jeśli wychowawca uzna, że nasz projekt zainteresuje również maluchy, z chęcią je odwiedzimy - mówi prorektor.

W drugim etapie PMWSZ zaprosi przedszkola do wzięcia udziału w konkursie plastycznym organizowanym pod takim samym hasłem jak nazwa projektu.

- Podsumowaniem akcji będzie piknik, który uczelnia zorganizuje na terenie swojego kompleksu w maju. Jury wyłoni wówczas laureatów konkursu, którzy oczywiście zostaną nagrodzeni. Przedszkola biorące udział w projekcie otrzymają certyfikaty prawidłowego mycia rąk, ponadto dla dzieci przygotujemy moc atrakcji, w tym możliwość obejrzenia z bliska policyjnego radiowozu czy karetki pogotowia. Strażacy zaprezentują także swój sprzęt gaśniczy, w programie będą również pokazy pierwszej pomocy - mówi prorektor.

Ewa Dęga, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 25, które już zgłosiło się do projektu, bardzo chwali pomysł.

- Sami organizujemy u siebie zajęcia z higieny, ale to temat tak ważny, że nie odpuszczamy żadnej formy przekazywania go dzieciom. Uczą je rodzice, uczą nasze wychowawczynie, ale kiedy do naszych podopiecznych przyjdzie pani w fartuchu z czarodziejską lampą, to dopiero coś - mówi dyrektor.

Już po krótkiej wizycie studentek w przedszkolu widać, że dzieci sporo się nauczyły.
- Ręce trzeba myć co najmniej dwie minuty. Bo jak nie, to zostaną na nich złe bakterie, które wywołają choroby - mówi pięcioletnia Ala.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska