Studia podyplomowe czekają

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Rozmowa. Prof. dr hab. Maria Katarzyna Lasatowicz , dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej UO

- Kierowany przez panią profesor instytut zaproponował nowe studia podyplomowe - języka niemieckiego z modułem mniejszościowym i dwujęzycznym.
- Jesteśmy gotowi uruchomić taki kierunek już od najbliższego semestru letniego. Studia te adresujemy przede wszystkim do nauczycieli języka niemieckiego zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat nauczania tego języka na obszarach mniejszościowych. Zamierzamy także uruchomić specjalne bloki przedmiotowe ułatwiające rozeznanie w dziedzinie nauczania dwujęzycznego. Z kontaktów z przedstawicielami mniejszości niemieckiej wynikało, że jest potrzeba powołania takiego kierunku. Odczuwalny jest deficyt nauczycieli gotowych pracować z młodzieżą, ucząc ją niemieckiego jako języka mniejszości oraz podejmujących nauczanie bilingualne.

- Kto będzie prowadził te zajęcia?
- Nawiązaliśmy już kontakty z fachowcami specjalizującymi się w nauczaniu dwujęzycznym zarówno w Polsce, jak iw Niemczech - m.in. na uniwersytecie w Kassel. Występujemy do mieszkańców Śląska Opolskiego z taką ofertą i czekamy na chętnych.

- Co obok klasycznego doskonalenia języka czeka studentów tego kierunku?
- Przygotowaliśmy kilka bloków programowych. Planujemy m.in. zajęcia poświęcone relacjom polsko-niemieckim w ujęciu historycznym, specyfice regionalnej Śląska, metodyce nauczania języka niemieckiego w różnych przedziałach wiekowych od przedszkola po poziom ponadgimnazjalny. Wszystko po to, by znaleźć i wypracować pewien specyficzny sposób nauczania języka niemieckiego właśnie w naszym regionie. Jest to potrzebne, bo jako germaniści z ubolewaniem obserwujemy spadek zainteresowania uczeniem się języka niemieckiego. Potwierdzają to to także nasi studenci wracający ze szkolnych praktyk. Wszyscy, łącznie z członkami mniejszości niemieckiej musimy się nad tym pochylić.

- Z czego ten spadek zainteresowania wynika?
- Rodzice, także wywodzący się ze środowiska mniejszości niemieckiej, nie zawsze zdają sobie sprawę, że jeśli pierwszym językiem, jaki "uruchamiają" dla swego dziecka, obok polskiego, jest język angielski, zainteresowanie językiem niemieckim spada. Angielski - bardzo ważny, jako język międzynarodowej komunikacji - nie powinien niemieckiego zastępować, ale mu towarzyszyć, zwłaszcza u nas, na terenie wielokulturowym.

- Kto i do kiedy może się zgłaszać na nowe studia podyplomowe?
- Czekamy na kandydatów do końca stycznia. Można się zgłaszać na stronie internetowej instytutu. Jeśli będzie przynajmniej 20-25 chętnych na I rok, studia zostaną uruchomione i potrwają III semestry. Kandydaci powinni mieć potwierdzone kompetencje językowe, bo też zajęcia będą prowadzone głównie w języku niemieckim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska