Sukces opolskiego Mechaniczniaka na Ogólnopolskich Mistrzostwach Młodych Mechaników.

Redakcja
ZSM
Oliwer Jeger i Piotr Żelawski z opolskiego Mechaniczniaka zajęli pierwsze miejsce w kategorii elektromobilni w finale prestiżowych Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników.

Mistrzostwa Mechaników to jeden z najbardziej prestiżowych i największych konkursów dla młodych, a zarazem zawodowych mechaników w Polsce. W tym roku odbyła się X, jubileuszowa, edycja tego konkursu. Ze względu na pandemię finał odbył się jednak w dość nietypowych okolicznościach, bo podczas targów gier komputerowych i rozrywki multimedialnej Poznań Game Arena 2021, a nie jak zawsze podczas największych targów motoryzacyjnych w Polsce – Poznań Motor Show i Targów Techniki Motoryzacyjnej.

Eliminacje X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, podobnie jak w roku ubiegłym, odbyły się online i zgromadziły rekordową liczbę 1840 drużyn z całej Polski. W X edycji Mistrzostw do rywalizacji stanęło blisko 4000 uczniów w 5 kategoriach: Młody Mechanik, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Elektromobilni, Młody Lakiernik, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych – ta ostatnia kategoria pojawiła się po raz pierwszy.

Opolski Mechaniczniak jak zawsze wystawił silną reprezentację w czterech kategoriach (z wyjątkiem Młodego Lakiernika).
Eliminacje odbyły się w trybie online. Zebrani w studiu eksperci i przedstawiciele firm partnerujących wydarzeniu kibicowali uczniom zgromadzonym przed ekranami komputerów w szkołach.

Po raz pierwszy podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników ich uczestnicy mieli możliwość rozwiązywania testów z różnych kategorii. Dodatkowo mogli wziąć udział w akcjach specjalnych przygotowanych przez partnerów wydarzenia i zdobyć „zieloną kartę” uprawniającą do udziału w finale.

Awans do finału wywalczyło 5 drużyn reprezentujących opolski Mechaniczniak:
W kategorii Młody Mechanik: Krzysztof Brzezicki i Mateusz Kasperek z 4D; Tomasz Gorzelik i Marek Hudasch z 4D oraz Krzysztof Jaworski i Mateusz Placykiewicz z 3Dg.
W kategorii Elektromobilni: Oliwer Jeger i Piotr Żelawski z 3Dp oraz Krzysztof Jaworski i Mateusz Placykiewicz z 3Dg.

W rywalizacjach finałowych uczestniczyło dwadzieścia 2-osobowych zespołów z całej Polsk. Uczniowie szkół o kierunkach mechanicznych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą nowoczesnych technologii, rozwiązując testy teoretyczne i uczestnicząc w konkurencjach praktycznych..

Podczas tegorocznych finałów pojawiło się kilka nowych atrakcji. Uczestnicy mieli do dyspozycji stanowisko, na którym próbowali swoich sił w grze Car Mechanic Simulator, a także na symulatorze treningowym firmy John Deere. Dodatkowo w finałowych konkurencjach praktycznych po raz pierwszy pojawiły się konkurencje związane z naprawą i serwisowaniem motocykli – jako zapowiedź nowej kategorii Młody Mechanik Motocyklowy w XI edycji Mistrzostw 2022.

Finał Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników okazał się szczęśliwy dla ekip Mechaniczniaka. Oliwer Jeger i Piotr Żelawski zajęli pierwsze miejsce w kategorii Elektromobilni.

Kategoria Elektromobilni to odpowiedź na wyzwania, jakie stawia przed branżą motoryzacyjną rozwój elektromobilności. Nie tylko wpisuje się ona w dążenia do gospodarki opartej na czystej energii i rozwoju pojazdów z napędami alternatywnymi, ale przede wszystkim odpowiada na potrzebę edukacji w tym zakresie.
Pozostałe drużyny zajęły miejsca w pierwszej dziesiątce w swoich kategoriach.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to największy projekt edukacyjny w Polsce, łączący świat edukacji z biznesem oraz z nowymi technologiami. Organizatorami są V8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

Szczególnie cenny, świadczący o randze Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, jest patronat, jakim objęły wydarzenie takie instytucje jak: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NCBR, PARP, ARiMR, KRUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska