Świąteczna metamorfoza

Lina Szejner
Dekoracje ze światełek budują odświętny nastrój.
Dekoracje ze światełek budują odświętny nastrój.
Nic tak nie podkreśla świątecznej atmosfery jak piękny wystrój domu. By był on efektowny, wcale nie musi być kosztowny.

Mieszkanie bez świątecznych ozdób wyglądać będzie szaro, smutno i mało odświętnie. Jeśli dołożymy starań, możemy wyczarować różnego rodzaju stroiki, w które trzeba zainwestować niewiele pieniędzy, za to dużo własnej inwencji i trochę czasu.

Po surowce do stroików należy pójść do lasu. Są tam piękne szyszki, których powinniśmy nazbierać cały koszyk. Kupioną za niewielkie pieniądze sztuczną, zieloną girlandę należy "ubrać w szyszki" i rozpiąć ją wokół drzwi.
Bardzo efektownie będzie wyglądać taka girlanda, jeśli (oprócz lub zamiast szyszek) wepniemy w nią sztuczne czerwone kwiaty gwiazdy betlejemskiej.
Najbardziej efektownie wyglądają bożonarodzeniowe dekoracje ze światełkami. Najtańszy pęk miniaturowych lampek kosztuje około 10 zł, a wnosi do domu blask, którego przecież w inne dni nie ma. Wystarczy przynieść z lasu efektowną, dość dużą gałąź, opleść prawie niewidocznym kabelkiem ze światełkami i powiesić ją nad sofą.
Osoby sprawne fizycznie powinny w lesie porozglądać się za jemiołą. Pęk tego efektownego pasożyta drzew znakomicie wygląda, jeśli zostanie ozdobiony kolorowymi bombkami i ewentualnie oświetlony.
W wielu domach w kuchniach nie ma firanek. Na święta możemy sobie zatem zafundować "świetlną zasłonę". Należy kupić dwa pręty do wieszania zazdrostek i przymocować je do ramy okiennej (jeden na górze, jeden na dole. Między nimi trzeba przepleść najmniejsze lampki, tak gęsto, jak nam się podoba. Jeśli będą miały ciepłe, żółte światło, uzyskamy efekt "złotego deszczu".
W kuchniach urządzonych w stylu rustykalnym świetną ozdobą okna będą nanizane na grube nitki pierniki, własnoręcznie upieczone, udekorowane i powieszone w oknie w odległości ok. 5 cm.
Jeśli już naprawdę nie mamy czasu na takie zabawy, powinniśmy go znaleźć choćby na to, by wykonać przy pomocy dzieci stroiki na stół. Możemy je postawić w wazie do zupy, sosjerce lub paterze na ciasta. Podstawą będą gałązki świeżej jedliny, grube świece oraz różne drobne ozdoby. Trzeba sobie wybrać dominujący kolor, np. srebrny, srebrno-granatowy, złoto-czerwony, i komponować z dostępnych w sklepach bombek, kokardek, szyszek, jabłuszek i gwiazdek bożonarodzeniową dekorację.

Jeśli znajdziemy w kuchni efektowną paterę, możemy ją wykorzystać w niebanalny sposób. Znakomitą i pięknie pachnącą dekoracją będą dorodne pomarańcze, w które wbijamy goździki. Jeszcze zdążymy też wysuszyć na kaloryferze plastry pomarańczy, które nabijamy na drewniane patyczki do szaszłyków. Przydadzą się również do wzbogacenia stroików.
Kto ma trochę zdolności plastycznych, może lepić aniołki z masy solnej, które wieszamy w najbardziej eksponowanych miejscach, np. przy kominku lub w oknach. Można z tego uczynić przedświąteczny, rodzinny rytuał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska