Co roku wyniki konkursu „Marszałkowskie Talenty” są ogłaszane ze sceny Dni Województwa Opolskiego w Mosznej. Już to jest okazją dla wielu, aby publicznie się zaprezentować.
W tym roku o stypendium marszałkowskie wystąpiło ponad sto osób. Budżet projektu wystarcza na uhonorowanie 50 twórców w 8 dziedzinach sztuki (film, muzyka, sztuki wizualne, taniec, literatura, teatr, twórczość ludowa). Każde stypendium wynosi 7,6 tysiąca złotych. Można też dostać stypendium na upowszechnianie kultury i na przedsięwzięcia związane z opieką nad zabytkami.
- Chcę opracować przewodnik prezentujący atrakcje turystyczne i historyczne gmin Łubniany, Dobrzeń i Popielów. Chcę pokazać osobom wędrującym szlakami po naszym regionie, co spotykają po drodze - mówi Harry Lewich mieszkaniec gminy Łubniany.
Harry Lewich od lat amatorsko bada dzieje swojego regionu. Wydał już jedną książkę o historii Kaniowa w związku z 250-leciem miejscowości. Wydał też album widokówek historycznych. Dociera do mieszkańców, namawia ich do udostępnienia swoich archiwów. Materiały wyszukuje w archiwum państwowym w Opolu, ale też w internecie. - Dzięki stypendium marszałka przygotuję tekst i ilustracje do przewodnika, ale jeśli chodzi o wydanie tego, to będę musiał szukać dalszej pomocy.
Część twórców otrzymała wsparcie po raz pierwszy, inni już wcześnej byli stypendystami marszałka Opolszczyzny.
- Stypendium otrzymałem na skomponowanie i aranżację dwóch autorskich utworów muzycznych - opowiada Jędrzej Skiba, który stypendium otrzymał po raz trzeci. - Dwa lata temu wydałem pierwszy album, w tym roku chciałbym przygotować kolejny. Koncepcja cały czas się tworzy. Będą to utwory w klimacie alternatywno rockowym, bo taka muzyka gra mi w duszy najmocniej.
- Nigdy wcześniej nie komponowałam muzyki do wierszy, sama jestem ciekawa jak to się uda - zdradza Sonia Hornatiewicz, która dostała stypendium na skomponowanie i wykonanie utworów do wierszy Edmunda Jana Osmańczyka. Efekt będzie opublikowany w sieci. - Stypendystką marszałka zostałam już dwukrotnie. Jestem z tego bardzo dumna i szczęśliwa, że samorząd województwa wspiera talenty artystyczne.
W dziedzinie tańca stypendium dostała między innymi Elżbieta Podejko - Duda, z Niepublicznej Szkoły Tańca Ramada w Opolu.
- Dostałam stypendium na przygotowanie spektaklu, który ma tytuł „Pieśń ziemi” i jest oparty na legendach opolskich - mówi Elżbieta Podejko - Duda. - Koszt takiego przedsięwzięcia jest bardzo duży, trzeba przygotować choreografię, stroje, aranżacje, stypendium pomoże mi w jego realizacji. Efekt można będzie zobaczyć na naszych występach w niepublicznej szkole baletowej Ramada.