Świąteczne drzewko w donicy

Plant Publicity Holland
Iglaki nadające się na świąteczną ozdobę to m.in. jałowce i cyprysiki.
Iglaki nadające się na świąteczną ozdobę to m.in. jałowce i cyprysiki. Plant Publicity Holland
Zanim kupimy tegoroczną świąteczną choinkę, może warto zmienić przyzwyczajenia i wykorzystać iglaka rosnącego w pojemniku.

Co po świętach?

Co po świętach?

Jeżeli drzewko w donicy zbyt długo stało w cieple i jego stan spoczynku został przerwany, należy przenieść je do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie doczeka wiosny.
W tym czasie należy pamiętać o podlewaniu (tym obfitszym, im cieplej jest w pomieszczeniu), żeby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.
Kiedy nie będą już grozić przymrozki i rozpocznie się wiosna, roślinę można wynieść do ogrodu lub na taras.
W ten sposób należy postępować ze wszystkimi iglakami z kwiaciarni i supermarketów, bo zazwyczaj ich spoczynek zimowy już został przerwany.

Coraz częściej w punktach sprzedaży i centrach ogrodniczych można kupić iglaki w donicach. Takie drzewko będzie ozdobą świąt przez kilka, a nawet kilkanaście kolejnych lat.

Ale uwaga! Drzewko od początku musi rosnąć w donicy, aby mogło się dalej rozwijać. Jeśli ziemia nie jest zmrożona, drzewko takie jest mocno osadzone w donicy, co świadczy, że się w niej rozwijało. - Drzewko takie możemy wiosną przesadzić do gruntu lub uprawiać je, nawet przez kilkanaście lat, przesadzając do większej donicy co 4-5 lat i ozdabiać na okres świąteczny. Kupując takie drzewko, działamy jak najbardziej ekologicznie - mówi Katarzyna Pruchniewicz z firmy Plant Publicity Holland, zajmującej się promocją roślin.

Rosnąca choinka w donicy nie może stać dłużej niż kilka dni w pomieszczeniach o temperaturze pokojowej, w przeciwnym razie się rozhartowuje. Najlepszą metodą jest ustawienie przystrojonego drzewka w okresie przedświątecznym na balkonie lub tarasie, a wprowadzenie jej do domu jedynie na okres świąteczny.

Jak pielęgnować drzewko w donicy

Jak pielęgnować drzewko w donicy

Roślinę stawiamy z dala od kaloryferów, kominków lub innych źródeł ciepła.
Powinna mieć dostęp do światła.
Należy ją podlewać, gdy ziemia będzie sucha.
Drzewko nie lubi sztucznego, ozdobnego śniegu, który zatyka pory ułatwiające oddychanie. Roślina może uschnąć. Jeśli już musimy użyć śniegu, należy go zaraz po świętach zmyć ciepłą wodą.
Zamiast tradycyjnych lampek, które wytwarzają dużo ciepła, ubierzmy drzewko w lampki LED.
By igły długo zachowały świeżość, można je codziennie spryskiwać wodą w sprayu.

Należy pamiętać, aby roślinę w donicy, a dokładniej jej system korzeniowy, zabezpieczyć przed minusowymi temperaturami.

Donicę można owinąć specjalną włókniną lub umieścić w odpowiednim pojemniku.

Niestety, kupując takie drzewko, można się także rozczarować, gdyż kupiona w donicy roślina może się okazać równie nietrwała jak choinka ścięta z szkółki leśnej.

Często bezpośrednio przed świętami choinka jest pospiesznie wykopywana z gruntu i umieszczana w donicy (aby uzyskać za nią wyższą cenę), co niestety wiąże się z maksymalnym skróceniem systemu korzeniowego i dość szybkim obumarciem rośliny. Dlatego iglaki w donicy należy kupować u sprawdzonych dostawców i w centrach ogrodniczych.

W sezonie donice z roślinami można dowolnie ustawiać na balkonie, tarasie, w ogrodzie, zmieniając ustawienie nawet kilka razy w sezonie, przez co ogród staje się bardziej dynamiczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska