Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Idź się zbadać!

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Pixabay
28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Zapalenie wątroby nie może czekać.” Na świecie ponad 1,4 mln ludzi zmaga się z tym schorzeniem.

W Polsce od lat na WZW B są prowadzone szczepienia. Na WZW C szczepionki nadal nie opracowano, ale wczesne wykrycie choroby daje szanse na pełne wyleczenie. Obecnie problem tkwi w diagnostyce.

- W ciągu zaledwie 6 lat dokonał się znaczący postęp w medycynie. Obecnie możemy szybko diagnozować i leczyć. Nie zaprzepaśćmy tej szansy. Potrzebne jest systemowe działanie, aby skutecznie wyeliminować wirusa HCV w Polsce. Dlatego apelujemy: zapalenie wątroby nie może już czekać! – mówi Barbara Pepke Lider Koalicji Hepatologicznej, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

Eksperci szacują, że w Polsce wirusem HCV, który prowadzi do zapalenia wątroby typu C, zakażonych jest 150 tys. osób. Spośród nich tylko 14 proc. jest świadomych choroby, co oznacza, że aż 120 tys. żyje z „cichym zabójcą”.

Do zakażenia dochodzi, gdy w wyniku skaleczenia czy zadrapania do naszego organizmu dostanie się krew osoby chorej. Wirus działa podstępnie, niszczy organizm przez 20-30 lat, nie dając się rozpoznać. Maskuje się pod wieloma niespecyficznymi objawami, przypominającymi grypę, bóle mięśni i stawów, problemy skórne i żołądkowe, a nawet neurologiczne - przez co trudno się go diagnozuje. Na skutek przewlekłych następstw choroby może rozwinąć się marskość i pierwotny rak wątroby. Każdego roku z powodu nowotworu wątroby umiera ok. 2000 osób w Polsce, a większość z nich to właśnie chorzy na HCV.

- W dobie skutków pandemii, która jasno pokazała, jakie żniwo zbierają choroby zakaźnie, nie możemy bagatelizować wirusów, które są i zakaźnie, i onkogenne. A taki jest właśnie wirus HCV. WZW typu C jest pierwszą przewlekłą chorobą zakaźną, którą można wyleczyć. Aby tak się stało, musimy stworzyć program, który u podstaw będzie miał szeroko zakrojoną diagnostykę. Tylko dobrze zaprojektowane działania przyczynią się do realizacji celów postawionych przez WHO - eliminacji HCV do 2030 roku - podkreśla prof. Robert Flisiak.

Każdy z nas był w sytuacji, kiedy mogło dojść do zakażenia. Wizyta u fryzjera, kosmetyczki, w gabinetach medycyny estetycznej, barbera, stomatologa, czy wykonywany w niesterylnych warunkach tatuaż, to potencjalne miejsca, w których może dojść do zakażenia. Dlatego każdy przynajmniej raz w życiu powinien wykonać badanie na obecność wirusa HCV.

W szczególności taką profilaktykę powinny wykonać osoby z tzw. grup ryzyka: po wielokrotnych hospitalizacjach, przechodzące transfuzje krwi przed 1992 r., przyjmujące lub które przyjmowały dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie,
utrzymujące ryzykowne zachowania seksualne, mające podwyższone normy badań wątrobowych, osoby, które miały wykonywaną gastroskopię lub kolonoskopię.

Od lat trwają prace nad szczepionką przeciw HCV. Jednak obecnie jedyną formą profilaktyki jest edukacja i diagnostyka. Akcję uświadamiania Polaków prowadzi również Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy.
Pierwszym krokiem powinno być wykonanie badania w kierunku HCV i HBV. To punkt wyjścia, który pozwoli zaplanować dalsze kroki, o których można dowiedzieć się na stronie kampanii www.watrobanieboli.pzh.gov.pl.

- Badanie anty-HCV można także wykonać w ramach akcji bezpłatnych badań prowadzonych w punktach pobrań ALAB laboratoria. Samo badanie polega na pobraniu krwi żylnej i analizie pod kątem obecności wirusa. Badania anty-HCV wykonujemy w ponad 400 punktach pobrań ALAB Laboratoria na terenie całego kraju. W przypadku, jeśli wynik okaże się dodatni, przeprowadzamy dalszą, bezpłatną diagnostykę. Pozwoli ona na określenie czy zakażenie HCV jest nadal aktywne. W ten sposób dokładamy „ cegiełkę” przyczyniając się do eliminacji HCV w Polsce – mówi lek. med. Agata Strukow, dyrektor ds. marketingu medycznego ALAB Laboratoria.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska