Święto w ludowej izbie

Redakcja
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kluczborku przemienił się w piątek w opolską chatę.

Pięć lat temu szkole nadano imię Marii Konopnickiej i co roku, od pięciu lat, uczniowie i kadra nauczycielska świętują to wydarzenie. Większość wychowanków ośrodka to mieszkańcy opolskich wiosek, dlatego piątkowa uroczystość odbyła się pod hasłem "Na swojską nutę". Nauczyciele i uczniowie wiele pracy i serca włożyli w przygotowania. W sali gimnastycznej "zbudowali" wiejską chatę z bocianim gniazdem na dachu. Wraz z gospodarzami świętowali zaproszeni goście: uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych z Praszki, młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Przedszkolaki z przedszkola nr 8 i zespół pieśni i tańca "Modrzewiacy" zaprezentowali piosenki i tańce ludowe. Obu występom towarzyszył aplauz publiczności, a najmłodsi goście urzekli swoim urokiem i zupełnym brakiem tremy.

- Fajnie jak nie ma lekcji i są w szkole goście - mówiła 12-letnia Agnieszka Małyszko. - Tyle się dzisiaj dzieje!
Szkolne klasy zamieniły się w ludowe izby. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w przygotowywaniu śląskich smakołyków, pod okiem "Modrzewiaków" nauczyć się podstawowych kroków tańców ludowych czy wycinać wzory haftów śląskich, malować talerze i robić korale.
- Nasi uczniowie sami przygotowali szablony haftów śląskich - wyjaśniła Marzena Peplińska, nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. - Są bardzo sprawni manualnie, świetnie sobie radzą.
Jola Kajzer z wielką uwagą i dokładnością wycinała z kolorowego papieru wzory.

- Uwielbiam tańczyć, ale nie poszłam na warsztaty taneczne, bo nie starczyło mi już czasu - powiedziała później. - Zrobiłam za to dwie serwetki.
Nie mogło oczywiście w ludowej izbie zabraknąć sprzętów gospodarstwa domowego. Uczniowie i goście zobaczyli, jak wygląda gąsior czy żelazko z "duszą". Dowiedzieli się też, że powszechnie znany wałek do ciasta na Opolszczyźnie nazywany był nudelkulą, a kopystko to po prostu drewniana, płaska łyżka. Punktem kulminacyjnym uroczystości była wielka biesiada. Aby wszyscy mogli uczestniczyć w śpiewach i nie tłumaczyli się nieznajomością tekstów, gospodarze przygotowali śpiewniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska