Świńska grypa na Opolszczyźnie. A/H1N1potwierdzono u czterech pacjentów

Redakcja
- Można mieć pewność, że grypa A/H1N1 dotarła już na Opolszczyznę.
- Można mieć pewność, że grypa A/H1N1 dotarła już na Opolszczyznę. Krzysztof Świderski
U czterech pacjentów oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu potwierdzono grypę A/H1N1. U piątego wynik badań jeszcze nie jest gotowy. Ale objawy kliniczne wskazują także na tego wirusa.

W piątek i sobotę na opolski oddział zakaźny przyjęto 7 pacjentów z podejrzeniem świńskiej grypy. U pięciu tę chorobę wykryto, u dwóch zakażenie wirusem A/H1N1 dziś wykluczono.

- Można mieć pewność, że grypa A/H1N1 dotarła już na Opolszczyznę - podkreśla Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, konsultant wojewódzki w tej dziedzinie. - Skoro potwierdziliśmy pierwsze zachorowania, to należy spodziewać się następnych.

Chorzy na A/H1N1 są w wieku od 19 do 60 lat. Pochodzą z Opola i powiatu opolskiego.

W chwili przyjęcia wszyscy mieli 39 i ponad 39 stopni C gorączki, silne bóle mięśni, bardzo silny kaszel. Kilkoro z nich było odwodnionych.

- Ci pacjenci nie pili, nie jedli, nie mieli siły zrobić kroku - zaznacza dr Wiesława Błudzin. - Wśród nich jest m.in. osoba z astmą, która miała kłopoty z oddychaniem. Wszyscy chorzy wymagali bezwzględnej hospitalizacji.

W tej chwili, jak informuje pani ordynator, stan chorych na grypę A/H1N1 jest stabilny. - Tylko jedna osoba ma gorączkę powyżej 38 stopni C. Wymagają oni jednak nadal odpowiedniego leczenia, podawania kroplówek.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu, poprzez stacje powiatowe w terenie, przekazała lekarzom wytyczne, jak postępować w przypadku podejrzenia u pacjenta grypy A/H1N1.

- Są w nich zawarte szczegółowe wskazówki, jakie badania lekarz powinien zlecić, kiedy ma wdrożyć terapię antywirusową i jakie objawy wskazują na cięższy przebieg grypy - wyjaśnia Anna Matejuk, dyrektor WSSE w Opolu. - Lekarze dostali też listę laboratoriów wykonujących badania w kierunku wirusa A/H1N1.

Sanepid umieścił na swojej stronie internetowej ulotki z zaleceniami profilaktycznymi, chroniącymi przed zachorowaniem. Wystarczy wpisać adres: wsseopole.pis.gov.pl

- Wysłaliśmy też informacje na temat grypy A/H1N1 do szkół i przedszkoli oraz rozpoczęliśmy w nich monitoring absencji chorobowych - dodaje Anna Matejuk. - W każdy czwartek będziemy porównywać te dane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska