Synagoga w Praszce

fot. Archiwum
Synagoga w Praszce
Synagoga w Praszce fot. Archiwum
Jedyna zachowana do dzisiaj świątynia żydowska na terenie powiatu oleskiego. Uratowało ją to, że przed wojną Praszka była polskim miastem. W niemieckich miastach: Oleśnie i Gorzowie Śląskim synagogi spalono doszczętnie w 1938 r. podczas "nocy kryształowej".

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Synagogę w Praszce wyślij SMS o treści:

OLESNO.6 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Tymczasem w Praszce jeszcze na początku XX w. Żydzi stanowili prawie połowę mieszkańców miasta. Spis ludności z 1900 r. podaje, że spośród 3470 mieszkańców Praszki 1559 jest wyznania mojżeszowego.

Żydzi przywędrowali do Praszki w XVII w. Rozrastaniu się gminy żydowskiej sprzyjało to, że Praszka aż do 1945 roku była miastem nadgranicznym. Granicą polsko-niemiecką był drewniany most na Prośnie. Rzeka oddzielała polską Praszkę od niemieckiej wsi Zawisna, która dzisiaj jest już częścią miasta.
Praszkowscy Żydzi zajmowali się przede wszystkim handlem nadgranicznym, ale w mieście byli też żydowscy krawcy, kuśnierze, piekarze i aptekarze.

W 1836 r. zbudowali synagogę, założyli również dwie szkoły. Podczas II wojny światowej Praszka dekretem Hitlera została przyłączona do Niemiec. W lutym 1941 r. getto żydowskie odgrodzono od reszty miasta drutem kolczastym. Niemcy zabronili starozakonnym odprawiania nabożeństw w synagodze. Urządzili w niej magazyn opału. W sierpniu 1942 r. hitlerowcy zlikwidowali getto. Praszkowscy Żydzi zostali wywiezieni do obozu zagłady w Chełmie nad Nerem, gdzie prosto z transportu trafili do komory gazowej.

Synagoga w Praszce
Synagoga ocalała. Dziś mieści się w niej Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Nie ma już dawnej mykwy, czyli żydowskiej łaźni. Nie zachowały się również parterowe żydowskie domki, które stały przy parafialnym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zostały zniszczone w czasie wojny.

Dzisiaj w tym miejscu jest park miejski. Zainteresowani mogą również odwiedzić kirkut niopodal Makowego Wzgórza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska