Opolanie uwielbiają to miejsce. Szczyrk już gotowy na nowy sezon narciarski. Zobacz, jakie przygotowano nowości

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Szczyrk Mountain Resort
Przebudowana najstarsza trasa narciarska na Skrzycznem, lepsza jakość naśnieżania, wspólny skipass dostępny online, klimatyczna restauracja na poziomie 1000 m n.p.m., fresh track i jazda wieczorna - tak w Szczyrku przygotowano się do sezonu zimowego. Turyści będą mieli do dyspozycji tutejsze trzy największe ośrodki narciarskie - Szczyrk Mountain Resort, COS OPO Szczyrk Skrzyczne oraz Beskid Sport Arena Szczyrk.

Sezon narciarski w Beskidach coraz bliżej

Mimo kryzysu energetycznego, władze Szczyrku i trzy największe szczyrkowskie ośrodki narciarskie deklarują pełną gotowość do sezonu zimowego 2022/2023. Przedstawiciele Szczyrk Mountain Resort, COS OPO Szczyrk Skrzyczne oraz Beskid Sport Arena Szczyrk, przedstawili już zimową ofertę dla narciarzy, turystów, snowboardzistów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jeśli tylko pogoda dopisze, rozpoczęcie sezonu powinno nastąpić w najbliższym czasie.

- Bieżący rok jest początkiem zdecydowanej przebudowy ośrodka, którą mamy w planie przeprowadzić przez najbliżesze dwa lata. Zaczęliśmy od najstarszej trasy narciarskiej w Szczyrku. Trasa Ondraszek zyskała zupełnie nowy profil, nową szerokość z kilku do kilkudziesięciu metrów i została zabezpieczona siatkami biodegradowalnymi - powiedział Tomasz Laszczak, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Skrzyczne.

Co warto wiedzieć, kultowy Ondraszek to też pierwsza trasa na Skrzycznem - pierwsze wzmianki o niej pochodzą z okresu przedwojennego.

- Wkrótce zaczniemy śnieżyć. Na początku grudnia będziemy oddawać tę trasę do użytku narciarzy - stwierdził dyrektor COS.

Szczyrk Mountain Resort rozwija swoją ofertę dla narciarzy i nie tylko. Powstała aplikacja gopass

Szczyrk Mountain Resort zaczął już naśnieżanie pierwszych tras narciarskich.

- Oczywiście jak tylko pogoda nam pozwoli będziemy kontynuować, aby już w połowie grudnia otworzyć sezon narciarski. Uroczyste otwarcie planowane jest na sobotę, 17 grudnia, jednak ośrodek będzie dostępny dla narciarzy już dzień wcześniej - powiedział Grzegorz Przybyła, dyrektor Szczyrk Mountain Resort.

Jak również zapewnił Grzegorz Przybyła, pomimo że koszty funkcjonowania ośrodka narciarskiego według niektórych szacunków rok do roku wzrosły o 20, a nawet 25 procent, to turyści mogą być spokojni o jakość swojego wypoczynku.

- Mamy świadomość, że trzeba dbać o ekologię i oszczędzać energię. Nie podejmiemy jednak działań, które w jakikolwiek sposób wpłyną negatywnie na jakość usług świadczonych przez ośrodek - podkreślił.

Co więcej, Szczyrk Mountain Resort stworzył na nadchodzący sezon specjalną aplikację gopass, w której turyści znajdą bieżące informacje o ośrodku, mogą zamówić bilety online, mają dostęp do interaktywnych map, a także kamerek internetowych.

- Do tej pory problemem przy sprzedaży online było to, że ten pierwszy karnet należało odebrać w kasie. Niestety, odbiór wiązał się z tym, że trzeba było czekać w kolejce. W tym roku natomiast przy ośrodku działać będą specjalne automaty do odbioru karnetów - wyjaśnił Grzegorz Przybyła.

Ośrodek utrzyma również już tradycyjną poranną jazdę po świeżym sztruksie, czyli tzw. fresh track. Dostępna będzie, będąca perłą SMR, restauracja Kuflonka na poziomie 1000 m np.p.m., w której po porannym szusowaniu narciarze i snowboardziści mogą zjeść śniadanie, jak w najlepszym hotelu.

Dodatkowe atrakcje, o których zapewnił ośrodek to: duża impreza sylwestrowa „Sylwester Vip Party w restauracji Kuflonka” - bilety dostępne online przez aplikację gopass oraz jazda wieczorna od 26 grudnia codziennie w godz. 18.00-21.00.

- Przy dolnej stacji gondoli znajduje się łącznie 5 km tras, doskonale znana niebieska 3 i czerwona 1. Stok przed wieczorynką jest zawsze ratrakowany, aby móc w komfortowych warunkach korzystać z jazdy po sztruksie - informuje SMR.

Beskid Sport Arena Szczyrk z codzienną poranną jazdą od godz. 7.00

Do sezonu zimowego przygotowany jest także ośrodek Beskid Sport Arena Szczyrk, gdzie start naśnieżania pierwszych tras nastąpił już 18 listopada. Jak zapewnił prezes zarządu Beskid Sport Arena Maciej Błach, solidne wzmocniony o kolejne armatki system naśnieżania, ma zapewnić jeszcze więcej śniegu, a także lepsze warunki do jazdy narciarzom i snowboardzistom.

Beskid Sport Arena Szczyrk podczas nadchodzącego sezonu będzie oferować codzienną poranną jazdę od godz. 7.00, czyli tzw. fresh track. To także w tutejszym ośrodku narciarze będą mogli podejść do szusowania nieco bardziej sportowo: odbyć trening pod okiem instruktora, spróbować jazdy na tyczkach czy sprawdzić swój czas.

Wspólny skipass, dostęp do ponad 40 km tras narciarskich w Szczyrku

Niezmiennie, trzy największe ośrodki - Szczyrk Mountain Resort, COS OPO Szczyrk Skrzyczne oraz Beskid Sport Arena Szczyrk - podtrzymują wspólny skipass, na którym można szusować bez końca... Do dyspozycji jest ponad 40 km tras narciarskich w Szczyrku.

Ponadto, w Szczyrku funkcjonują także mniejsze, jednak lubiane zarówno przez narciarzy, jak i snowboardzistów wyciągi narciarskie, m.in. Kompleks Narciarski Biały Krzyż, Krasnal, Strefa zimy - Bananowy, Beskidek, Kaimówka. To właśnie w tych mniejszych ośrodkach podejmowane są często pierwsze kroki w nauce jazdy na nartach czy desce.

Co warto wiedzieć, już teraz w kameralnej stacji narciarskiej na Białym Krzyżu w Szczyrku, która co roku - ze względu na specyficzny mikroklimat - jako pierwsza rozpoczyna sezon narciarski w Beskidach i jako ostatnia go kończy kilka armatek śnieżnych pracuje na pełnych obrotach.

Będą darmowe skibusy w Szczyrku podczas sezonu narciarskiego?

Jak zapewnił burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy, trwają rozmowy z Komunikacją Beskidzką na temat już niekoniecznie bezpłatnych skibusów, ale w ogóle by uruchomić dodatkowe kursy. Na ten moment miasto Szczyrk za dojazd autobusów do Szczyrku dopłaca 600 tys. zł.

- Zobaczymy i przeliczymy jeszcze dodatkowy transport - stwierdził.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w tym temacie uczestniczył tylko sam Szczyrk Mountain Resort. Podczas nadchodzącego sezonu zimowego władze tego ośrodka uważają, że brak skibusów byłby pewnym krokiem wstecz.

- Myślę, że to jednak plan minimum, aby były dodatkowe kursy, które w łatwy sposób zapewnią komunikację narciarzy i mieszkańców. Oczywiście, ideałem byłoby wcześniejsze rozwiązanie, działające przez dwa lata, czyli darmowe skibusy i wszystkie autobusy Beskidziej Komunikacji na odcinku od Skalitego do Soliska. Problem w tym, że jesteśmy jedynym podmiotem, który chce w tym finansowo uczestniczyć - powiedział Grzegorz Przybyła.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolanie uwielbiają to miejsce. Szczyrk już gotowy na nowy sezon narciarski. Zobacz, jakie przygotowano nowości - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska